REKLAMA

USA zakazują importu towarów z chińskiego Sinciangu z powodu łamania praw człowieka

2022-06-20 19:34
publikacja
2022-06-20 19:34
USA zakazują importu towarów z chińskiego Sinciangu z powodu łamania praw człowieka
USA zakazują importu towarów z chińskiego Sinciangu z powodu łamania praw człowieka
fot. Ding Lei / / Xinhua

We wtorek wchodzi w USA prawo ograniczające import z prowincji Chin Sinciang. Daje ono celnikom uprawnienia do zatrzymywania towarów łączonych z przymusową pracą głównie muzułmańskiej mniejszości Ujgurów z tego regionu.

Według szacunków milion Ujgurów jest przetrzymywanych w obozach reedukacyjnych. Poddawani są torturom, przymusowej pracy i przymusowej sterylizacji. Biały Dom określił to jako "ludobójstwo i zbrodnie przeciwko ludzkości".

„Zgodnie z ustawą, którą Kongres uchwalił w grudniu, amerykańscy celnicy będą działać w oparciu o domniemanie, że towary wyprodukowane w całości lub w części w Sinciangu, lub wyprodukowane przez podmioty w Chinach powiązane z pracą przymusową, nie kwalifikują się do importu” – przypomina UPI.

Do towarów podlegających restrykcjom należeć będą m.in. bawełna, odzież, pomidory i polisilikon wykorzystywany w panelach słonecznych.

Pekin zaprzecza oskarżeniom o pracę przymusową.

"Nasz departament jest zdeterminowany, aby położyć kresu odrażającym praktykom pracy przymusowej na całym świecie. (…) Musimy zwalczać te nieludzkie i wyzyskujące praktyki, zapewniając zarazem, że legalne towary mogą wpływać do naszych portów i docierać do amerykańskich firm i konsumentów tak szybko, jak to możliwe" – głosi oświadczenie ministra departamentu bezpieczeństwa krajowego Alejandro Mayorkasa.

Produkty z Sinciangu będą mogły być wwożone do Ameryki tylko wtedy, gdy istnieją "jasne i przekonujące dowody", że towary nie zostały wyprodukowane z wykorzystaniem pracy przymusowej. Ciężar odkrycia dowodów spoczywa na importerach, którzy uznali przepisy za "nieprzejrzyste" i mogące utrudnić handel. Grupy obrońców praw człowieka wyraziły zadowolenie z ustawy.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski

Źródło:PAP
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (11)

dodaj komentarz
moshe_klotz
Niech Jankesi embarguja wszystko
I moga interes zamykac, choc same Jankesowo sie skonczy
najmadrzejszy
Chinczycy sa solidarni. Jak idzie u nich bojkot jakiejs marki to rzeczywiscie idzie. A potem szefostwo takiej marki uprzejmie Chinczykow przeprasza...
polonu
Zaraz USA zakaże mi kupić klapki w Biedronce na lato .
zoomek
Przemetkują na inną prowincję. Takie tam zagranie pod publiczkę. Nikt tym psycho nie wierzy. Za takie zagrywki banuje się całe państwo albo nie wygłupia wcale.
wibor3m
Niemcy wstrzymały niektóre gwarancje kredytowe dla Volkswagena w Chinach. Chińczycy tego nie zapomną. W ciągu najbliższych 12 miesięcy nastąpi recesja, która będzie matką wszystkich recesji.
antek10
Dokładnie tak samo jak ruska ropa sprzedawana greckimi tankowcami aby ominąć embargo.
polonu

USA interesuje się się prawami człowieka w Chinach jaki troskliwy kraj ,Polską się już zaopiekowali , takiego troskliwego opiekuna naprawdę warto mieć to prawdziwy skarb .
gruking
Nami chcą sie zaopiekować niemcy.
kutanga odpowiada gruking
nami chcą się wszyscy opiekować... ósa, niemcy, żymianie, kler... tylko my sami się sobą nie opiekujemy, bo zawsze ktoś wsadza kij w sam środek
zenonn
Ruskie już się Polską "opiekowali" mnóstwo lat i wystarczy.

„Kto zamawiał ruskie? Nikt, same przyszły"

Powiązane: Wojna handlowa USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki