USA przerzuci swoich żołnierzy z Niemiec do Polski?

Ambasador Stanów Zjednoczonych w RFN Richard Grenell w piątek ponownie ostrzegł Berlin, że jego kraj wycofa część żołnierzy znad Renu i przeniesie ich do Polski. To konsekwencja zbyt niskich - w ocenie Waszyngtonu - wydatków Niemiec na obronność.

(fot. Aleksiej Witwicki / FORUM)

"To naprawdę obraźliwe oczekiwać, że amerykański podatnik nadal będzie utrzymywał ponad 50 tys. Amerykanów (żołnierzy i cywilnej obsługi) w Niemczech, podczas gdy Niemcy wykorzystują pieniądze z nadwyżki handlowej na własne cele" - oświadczył Grenell w rozmowie z agencją dpa.

W czwartek ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher napisała na Twitterze: "W przeciwieństwie do Niemiec, Polska wypełnia zobowiązanie do wydatkowania 2 proc. PKB na rzecz NATO. Chętnie byśmy powitali w Polsce amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Niemczech". Podczas czerwcowej wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy w Waszyngtonie Donald Trump również mówił o przerzuceniu części wojsk USA znad Renu do Polski.

"Zarówno prezydent Trump, jak i Georgette Mosbacher, mają rację" - powiedział Grenell. "Wielu prezydentów przekonywało największą gospodarkę Europy, by płaciła za swoje bezpieczeństwo. Jest to prośba, która pojawiała się przez wiele lat. Doszliśmy wreszcie do punktu, w którym Amerykanie i prezydent USA muszą zareagować" - oznajmił dyplomata.

W roku 2019 Niemcy wydadzą na obronność 1,36 proc. PKB. W 2014 roku podczas szczytu w walijskim Newport państwa NATO zobowiązały się, że w ciągu 10 lat podniosą wydatki na cele wojskowe do 2 proc. PKB rocznie. Niemcom trudno będzie spełnić nawet własną późniejszą obietnicę - 1,5 proc. Założenia planów budżetowych ministra finansów Olafa Scholza (SPD) na lata 2020-23 przewidują wręcz obniżenie odsetka PKB przeznaczanego na obronność. W 2023 roku ma on wynieść 1,26 proc. PKB.

Według sondażu opublikowanego w kwietniu przez firmę Infratest dimap 53 proc. Niemców jest przeciwnych przeznaczaniu 2 proc. PKB na budżet obronny (za - 43 proc.). Jedynie wyborcy liberalnej FDP i prawicowo-populistycznej Alternatywy dla Niemiec (AfD) są w większości za zwiększeniem wydatków: odpowiednio 64 proc. i 52 proc. Zwolennicy chadecji są podzieleni niemal równo - 47 proc. z nich opowiada się za większym budżetem Bundeswehry, 48 proc. jest przeciw. W lewicowych partiach przewaga poglądów pacyfistycznych jest wyraźna - tylko 39 proc. głosujących na SPD, 34 proc. zwolenników Zielonych i 29 proc. sympatyków partii Lewica chce większych wydatków na obronę.

W takiej sytuacji rządząca w RFN wielka koalicja partii chadeckich i socjaldemokratów nie ma motywacji, żeby spełniać żądania Amerykanów. Mimo że 82 proc. Niemców uważa, że NATO jest ważne dla zachowania pokoju w Europie, a 72 proc. jest zdania, że RFN potrzebuje Sojuszu, żeby budować swoją pozycję na arenie międzynarodowej. Z polityczno-wyborczego punktu widzenia dla rządzących ważniejsze jest jednak to, że - jak wynika z innego badania przeprowadzonego przez sondażownię Civey Institut - tylko 23,1 proc. ankietowanych uważa USA za godnego zaufania partnera Niemiec.

Z Berlina Artur Ciechanowicz

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 slawko9999

1% niemieckiego pkb to i tak pewnie 40 razy wiecej pieniedzy niz 2%polskiego. widc co to za argumenty. Sciema

! Odpowiedz
0 1 slawko9999

amerykanie okupuja ten kraj aby hitler nie zmartwychwstal a do polski wejda jako okupanci zeby wydusik kase dla zydow. Przeciez polska ma tylko 50tys swoich zolnierzy wiec zajma to terytorium.

! Odpowiedz
1 24 lightning_network

Z naszego bolesnego doświadczenia najlepiej jest, by Niemcy przeznaczały na wojsko 0% PKB...

! Odpowiedz
6 13 marekr987

A co ci zolnierze beda robic w Polsce? D
Dbac o zwrot mienia zydowskiego zgodnie z ustawa JUST?

! Odpowiedz
3 3 awenturyn1

Oczywiście. Po liście 88 senatorów, w którym domagaja się, żeby Pompeo nacisnął odpowiednio na Polskę. Pewnie te zołnierzyki mają ten nacisk wzmocnić. Najlepsze,że to za nasze pieniądze będą tu siedzieć i żreć nasze zboże (ale z ich randapem :))

! Odpowiedz
4 18 jerzyp3

No tak, rząd Niemiecki woli przeznaczyć te środki na utrzymanie lekarzy, architektów i inżynierów z Afryki i Bliskiego Wschodu. Gratulacje!!!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil