REKLAMA

USA uznały Kubę za państwo sponsorujące terroryzm

2021-01-12 03:11
publikacja
2021-01-12 03:11
USA uznały Kubę za państwo sponsorujące terroryzm
USA uznały Kubę za państwo sponsorujące terroryzm
fot. Julian Peters Photography / / Shutterstock

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa ogłosiła w poniedziałek, że przywraca Kubę na amerykańską listę państw sponsorujących terroryzm, co może skomplikować wysiłki prezydenta elekta Joe Bidena, mające na celu odprężenie w relacjach z Hawaną.

Zaledwie dziewięć dni przed opuszczeniem urzędu przez republikańskiego prezydenta Donalda Trumpa sekretarz stanu Mike Pompeo przekazał, że Kuba została umieszczana na liście za chronienie amerykańskich zbiegów i przywódców kolumbijskich rebeliantów. Szef amerykańskiej dyplomacji stwierdził także, że Hawana wspiera prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro, co - jak ocenił - pozwoliło mu utrzymać się przy władzy.

"Dzięki temu działaniu po raz kolejny pociągniemy do odpowiedzialności rząd Kuby i wyślemy jasny sygnał: reżim Castro musi zaprzestać wspierania międzynarodowego terroryzmu i sabotażowania amerykańskiej sprawiedliwości" - podał w oświadczeniu Pompeo.

Powrót Kuby na listę to kolejny krok obecnej administracji w kierunku odwrotu od ocieplenia relacji między Waszyngtonem i Hawaną, które nastąpiło za kadencji poprzednika Trumpa - Baracka Obamy. Decyzja Obamy o formalnym usunięciu Kuby, wroga z czasów zimnej wojny, z listy państw sponsorujących terroryzm była ważnym krokiem w kierunku przywrócenia stosunków dyplomatycznych w 2015 roku.

Jak zauważa Reuters, powrót do normalizacji stosunków dyplomatycznych z Hawaną wymagać będzie długotrwałej pracy prawnej i może skomplikować plany Bidena. Demokrata w kampanii wyborczej oświadczył, że szybko zamierza zmienić politykę Trumpa wobec Hawany, która według niego "wyrządziła krzywdę Kubańczykom i nie zrobiła nic, by wspierać demokrację i prawa człowieka".

Po dojściu do władzy Trump w 2017 roku zaostrzył kurs wobec Kuby, wprowadzając m.in. ograniczenia na podróże do USA i transfery pieniężne na karaibską wyspę. Polityka ta przysporzyła mu popularności wśród licznej populacji kubańsko-amerykańskiej na południowej Florydzie.

Do działań Departamentu Stanu odniósł się szef kubańskiej dyplomacji Bruno Rodriguez. "Potępiamy Stany Zjednoczone, które obłudnie i cynicznie ogłosiły Kubę państwem sponsorującym terroryzm. Oportunizm polityczny Stanów Zjednoczonych jest rozpoznawany przez tych, którzy szczerze martwią się plagą terroryzmu i są jego ofiarami" - napisał na Twitterze. (PAP)

mobr/ zm/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
darius19
dlaczego kol."jenekmaly" nie napisze po prostu ze na Kubie jest autokratyczny rezim. Po co to bla bla bla.
janekmaly
a w USA może masz wolność i demokrację? Gdyby nie sankcje USA nałożone na Kubę (Wenezuelę też) to kraj mógłby normalnie się rozwijać.
innowierca
Kuba to interesujacy kraj. Moze powinni bardziej otworzyc sie na turystyke.
Od terroryzmu tez powinni trzymac sie z daleka. Kubanczykom mentalnie z zyciem na hipotece i kawa Starbucksa w biegu do roboty nie jest po drodze.
janekmaly
a USA wpisać na listę krajów-kolonistów i handlowych terrorystów, ile krajów jest zniszczonych przez ich pomysły to ciężko się doliczyć. Szkoda Kuby, piękny kraj, świetni ludzie. Z drugiej strony jeden z niewielu krajów który nie poddał się amerykańcom. Żyją bardzo biednie, prawie bez dostępu do internetu, samochody a USA wpisać na listę krajów-kolonistów i handlowych terrorystów, ile krajów jest zniszczonych przez ich pomysły to ciężko się doliczyć. Szkoda Kuby, piękny kraj, świetni ludzie. Z drugiej strony jeden z niewielu krajów który nie poddał się amerykańcom. Żyją bardzo biednie, prawie bez dostępu do internetu, samochody w absurdalnych cenach (fiat 126p 40tys zł) - ale żyją po swojemu. Na przykładzie Wenezueli też widać jak usrańce ich wykończyły.

Powiązane: Terroryzm

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki