USA uznają Huawei za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

2020-06-30 21:10
publikacja
2020-06-30 21:10
fot. anhafiz29 / Shutterstock

Amerykańska federalna komisja komunikacji (FCC) we wtorek formalnie uznała chińskie firmy technologiczne Huawei i ZTE za podmioty, stanowiące zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA.

Uniemożliwi to m.in. amerykańskim przedsiębiorcom korzystanie z wartych 8,3 mld dolarów rządowych funduszy na zakup sprzętu tych firm.

FCC, amerykański regulator rynku telekomunikacyjnego, już w listopadzie przegłosował plan przyjęcia deklaracji, na mocy której Huawei i ZTE zostają uznane za niebezpieczne dla USA.

Szef FCC Ajit Pai wydał we wtorek komunikat, w którym napisał: "Nie możemy pozwolić, i nie pozwolimy, by Chińska Partia Komunistyczna eksploatowała słabości sieci (w USA) i naszą infrastrukturę komunikacyjną o krytycznym znaczeniu".

Komisarz FCC Geoffry Starks oznajmił, że "niegodny zaufania sprzęt", wyprodukowany przez Huawei i ZTE, nadal wykorzystywany jest w amerykańskich sieciach telekomunikacyjnych i Kongres musi wyznaczyć fundusze na jego wymianę.

W maju 2019 roku prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenie, zabraniające amerykańskim sieciom teleinformatycznym nabywania i użytkowania sprzętu od firm, mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, które zostało powszechnie zinterpretowane jako retorsje wymierzone głównie w Huawei, choć obejmujące w ramach "czarnej listy" wiele innych podmiotów.

Trump powołał się na ustawę, dającą prezydentowi prawo do regulowania wymiany handlowej w przypadku, gdy zagraża ona bezpieczeństwu narodowemu USA.

W sierpniu 2018 roku Trump zakazał amerykańskiej administracji państwowej korzystania ze sprzętu dostarczanego przez ZTE i Huawei.

Huawei zostało następnie oskarżone o okłamywanie banków w sprawie transakcji, które naruszały sankcje ekonomiczne nałożone na Iran, nielegalną działalność i spisek mający na celu kradzież tajemnic handlowych od amerykańskich konkurencyjnych firm.

Koncern oskarżono także o to, że dostarczył Iranowi sprzęt, który umożliwił inwigilację uczestników antyrządowych demonstracji w Teheranie w 2009 roku, a także próbował ukryć interesy, które robi w Korei Północnej, pomimo nałożonych na ten kraj sankcji gospodarczych.

ZTE, które nie zostało objęte czarną listą Trumpa, w 2018 roku otarło się o upadłość po tym, gdy USA zabroniły krajowym dostawcom zapewniania firmie części w związku z interesami chińskiej spółki w Iranie. Zakaz zniesiony został w czerwcu 2018 r. po opłaceniu przez ZTE 1 mld dolarów grzywny.

Stany Zjednoczone od ponad roku naciskają na sojuszników, by całkowicie wykluczyli Huawei i ZTE z wdrożeń sieci 5G. Wskazują przy tym na względy bezpieczeństwa narodowego i domniemane ryzyko wykorzystania przez Pekin sprzętu dostawcy do celów wywiadowczych. Władze komunistycznych Chin i Huawei odrzucają te oskarżenia.

Stany Zjednoczone, podobnie jak kilka innych krajów, podejrzewają, że sprzęt i oprogramowanie Huawei może być wykorzystywane do celów szpiegowskich. Huawei stanowczo temu zaprzecza.(PAP)

fit/ mal/

Źródło:PAP
Tematy

Firmy mogą zapłacić nawet 1 mln PLN kary

Komentarze (11)

dodaj komentarz
cyklonb
UsA to chory kraj - godzinami przeglądam budowy autostrad w Chinach (w oryginale po chińsku) i nikt mnie nie ściga a w USA po godzinie przeglądania autostrad już mam w komputerze szpiegów od CIA i inne świństwa z urzędu - czego się boją że z Polski ich szpieguję i zobaczę technologię budowy autostrad w latach sześćdziesiątych/??
talmud
chińczycy wygrali ekonomicznie & technologicznie .........przegranym zostało drukowanie makulatury $$ az bedzie niewarta papieru do druku......LMAO
santoriusz
tylko Azja będzie szła do przodu, drukarnia makulatury i cała ekonomia ciągłego dodruku zmierza na dno. Jedynie jak widać Niemcy po cichu robią swoją robotę i gospodarczo zacieśniają współpracę z Azjatami
remo87 odpowiada santoriusz
Tu uświadomię Ciebie, że prekursorem i liderem zalewania rynku pieniędzmi jest Japonia, Chiny robią dokładnie to samo (ogólny poziom zadłużenia jest tak wysoki jak w krajach o znacznie wyższym dochodzie per capita - co jest ewenementem na skalę światową), jeszcze a propos Niemiec, czy EBC nie zalewa rynku miliardami Tu uświadomię Ciebie, że prekursorem i liderem zalewania rynku pieniędzmi jest Japonia, Chiny robią dokładnie to samo (ogólny poziom zadłużenia jest tak wysoki jak w krajach o znacznie wyższym dochodzie per capita - co jest ewenementem na skalę światową), jeszcze a propos Niemiec, czy EBC nie zalewa rynku miliardami euro bez pokrycia? Tak wygląda współczesna ekonomia!
remo87
Nie wiadomo czy wygra zachód, czy Chiny. Na ten moment jest znany pierwszy przegrany światowej rywalizacji, a jest nim Federacja Rosyjska :-)
santoriusz odpowiada remo87
a skąd Ty możesz wieszczu wiedzieć jaki realnie jest poziom zadłużenia? po drugie śmieszą mnie te wieszcze już od 20 lat przewidujące krach w Chinach jednak społeczeństwo które z autopsji pamięta głód jest w stanie robić rzeczy gdzie indziej nie możliwe. Jak będzie zobaczymy ale obstawiam na Azję, bo dynamika a skąd Ty możesz wieszczu wiedzieć jaki realnie jest poziom zadłużenia? po drugie śmieszą mnie te wieszcze już od 20 lat przewidujące krach w Chinach jednak społeczeństwo które z autopsji pamięta głód jest w stanie robić rzeczy gdzie indziej nie możliwe. Jak będzie zobaczymy ale obstawiam na Azję, bo dynamika rozwoju, wiek społeczeństwa i ich mentalność prowadzą ich do przodu.
remo87 odpowiada santoriusz
Czy ja wieszczę upadek Chin? Przecież wyraźnie napisałem, że nie wiem kto wygra tę rywalizację, tylko odniosłem do nieprawdziwego argumentu, że to zachód ma niby przegrać, bo zalewa rynek pustym pieniądzem, a tym czasem Azja robi dokładnie to samo!
jas2
Huawei stanowi zagrożenie bo ma najlepszą technologię.
remo87
To będzie wojna na wyniszczenie dwóch cywilizacji, im prędzej Europa przebudzi się z letargu tym lepiej!
anty12
Czy w Wwa wszyscy straca prace w Huawei bo tak powie USRAEL i zwina sie do Niemiec ?

Powiązane: Budowa sieci 5G

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki