REKLAMA

USA udzielą pożyczki na wsparcie modernizacji obronności Polski

2023-09-25 16:34, akt.2023-09-25 17:26
publikacja
2023-09-25 16:34
aktualizacja
2023-09-25 17:26

Stany Zjednoczone udzieliły w poniedziałek Polsce pożyczki bezpośredniej o wartości 2 miliardów dolarów w ramach zagranicznego finansowania wojskowego - Foreign Military Financing (FMF) - w celu wsparcia modernizacji polskiej obronności - poinformował Departament Stanu USA.

USA udzielą pożyczki na wsparcie modernizacji obronności Polski
USA udzielą pożyczki na wsparcie modernizacji obronności Polski
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

"Polska jest niezłomnym sojusznikiem USA, a bezpieczeństwo Polski ma kluczowe znaczenie dla zbiorowej obrony wschodniej flanki NATO" - oświadczył Departament Stanu USA w komunikacie.

"Oprócz pełnienia kluczowej roli wspierającej w ułatwianiu pomocy międzynarodowej dla sąsiedniej Ukrainy Polska wykazała swoje żelazne zaangażowanie we wzmacnianie bezpieczeństwa regionalnego poprzez solidne inwestycje w wydatki na obronę" – stwierdziła amerykańska dyplomacja.

Zdaniem Departamentu Stanu Polska nadal wykazuje aspiracje do bycia jednym z liderów NATO, spełniając zobowiązanie dotyczące inwestycji w obronę podjęte na szczycie w Walii w 2014 r.

"Polska planuje znaczną rozbudowę Sił Zbrojnych RP; pozbyła się swojego sprzętu wojskowego pochodzenia rosyjskiego na rzecz ambitnego wieloletniego programu modernizacji obronności o wartości wielu miliardów dolarów; zawarła umowę o wzmocnionej współpracy obronnej (EDCA) ze Stanami Zjednoczonymi; gości siły sojusznicze i amerykańskie, w tym dowodzoną przez USA Grupę Bojową NATO i Dowództwo V Korpusu USA, i aktywnie uczestniczy w misjach NATO w całym regionie" - wskazał Waszyngton.

Departament Stanu dodał, że rząd USA przekazuje do 60 mln dolarów w ramach FMF na pokrycie kosztów tej pożyczki, co ma pomóc przyspieszyć modernizację obronności Polski poprzez wsparcie pilnych zamówień na artykuły i usługi obronne ze Stanów Zjednoczonych.

"Pożyczki bezpośrednie FMF to narzędzie współpracy w zakresie bezpieczeństwa zarezerwowane dla niektórych z naszych najważniejszych partnerów we współpracy w zakresie bezpieczeństwa" - podsumowała strona amerykańska. (PAP)

zm/ mms/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (61)

dodaj komentarz
dziadekjarek
Jak by się ktoś zastanawiał skąd ruchy na walutach....
polonu
na ile lat PIS-owcy rozłożyli ten dług na 150 lat , jaka roczna rata z odsetkami , bo Kaczyński wyciągnie kopyta a długi zostaną po nim .
tomek_bankier
Będziemy mogli Ukrainie dalej rozdawać. Ukraina nie jest w NATO i nic nie płaci za sprzęt ani składki. Pieniędzy mają też więcej, bo dostali miliardy od całego świata. Tak jak w prawdziwym życiu, lepiej być sierotą i nic nie robić tylko rozłożyć ręce i żądać pieniędzy. Rosję też cały czas prowokowali i jak coś nie tak to od razu Będziemy mogli Ukrainie dalej rozdawać. Ukraina nie jest w NATO i nic nie płaci za sprzęt ani składki. Pieniędzy mają też więcej, bo dostali miliardy od całego świata. Tak jak w prawdziwym życiu, lepiej być sierotą i nic nie robić tylko rozłożyć ręce i żądać pieniędzy. Rosję też cały czas prowokowali i jak coś nie tak to od razu w stronę zachodu krzyczeli o pomoc.
prawnuk
mam nadzieję, że za 3 miesiące VAT będzie wynosił 25%, i na każdym rachunku będzie napisane ile wynosi te 2% i będzie napis - spłata długów pis. Plus oczywiście ceny bez tych 2% by sie dowiedzieć
tomasz666
zadłuża nas żydzi na maxa!
polityka_to_nie_ekonomia
Dobry deal. Dla USA
polonu
śpieszą się z tymi umowami ,aby podpisać jak najwięcej niekorzystnych umów boją się PIS o przegraną w wyborach ;zerwanie tych umów będzie obwarowane wysokimi karami . pod płaszczykiem wojny doprowadza się kraj do ruiny to jest zaplanowane celowe działanie Jak PIS-owcy przegrają wybory idą siedzieć , to mają pewne jak w banku . .
prs
Patomoderacja wspolpracuje z farmiarzami..
trolley
Po tym jak USA nas wyrypało w Iraku i Afganie pisowska sekta znowu na kolanach czeka na polecenia z Waszyngtonu - kontrakty na broń jakie pisowska mafia podpisywała nie pytając o sens zakupów i potrzeby naszego wojska, cene, serwis, offset, modernizację, części, polonizację itp itd będą spłacać nasze wnuki - a przy okazji robimy Po tym jak USA nas wyrypało w Iraku i Afganie pisowska sekta znowu na kolanach czeka na polecenia z Waszyngtonu - kontrakty na broń jakie pisowska mafia podpisywała nie pytając o sens zakupów i potrzeby naszego wojska, cene, serwis, offset, modernizację, części, polonizację itp itd będą spłacać nasze wnuki - a przy okazji robimy za amerykańskiego konia trojańskiego w Unii który ma za zadanie ją paraliżować i destabilizować - gdzie nas mają Amerykanie pokazują choćby "preferencyjne"XD ceny gazu dla nas hehehe ale po co się starać jak pisowska mafia zaczęła rozmowy z USA od uklęknięcia i nabożnego pochylenia pustego łba...
vacarius
Mam nadzieje ze pożyczka do umorzenia za kilka lat. Za te czołgi i samoloty co daliśmy Ukrainie.

Powiązane: Modernizacja polskiej armii

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki