REKLAMA

USA: sąd zatwierdził ugodę Volkswagena z poszkodowanymi przez skandal

2016-10-25 19:55
publikacja
2016-10-25 19:55

Sędzia okręgowego sądu federalnego w San Francisco Charles Breyer zatwierdził we wtorek definitywnie ugodę, na mocy której koncern Volkswagen wypłaci w USA do 16,5 mld dolarów odszkodowań w następstwie skandalu z fałszowaniem pomiarów toksyczności spalin.

USA: sąd zatwierdził ugodę Volkswagena z poszkodowanymi przez skandal / fot. Jim Young / FORUM

Dotyczący setek cywilnych pozwów kompromis jest "uczciwy, stosowny i adekwatny" - zaznaczył sąd. Jak wskazuje agencja dpa, decyzja Breyera pozwala koncernowi na uporanie się z jego największym problemem prawnym w Stanach Zjednoczonych, ale na ostateczne uregulowanie wszystkich związanych ze skandalem roszczeń potrzeba jeszcze dużo czasu.

W następstwie dochodzenia podległej rządowi USA Agencji Ochrony Środowiska (EPA) Volkswagen przyznał się we wrześniu ubiegłego roku do zainstalowania w łącznie około 11 mln sprzedanych na całym świecie samochodów oprogramowania pomagającego fałszować wyniki pomiarów zawartości tlenków azotu w spalinach silników Diesla. Oprogramowanie to, znane pod angielską nazwą "defeat device" (urządzenie udaremniające), w celach oszczędnościowych wyłączało system neutralizowania tlenków azotu podczas normalnej eksploatacji samochodu i włączało go po rozpoznaniu, że silnik poddawany jest testom.

Volkswagen znalazł się w ten sposób w centrum największego skandalu, jaki dotknął w ostatnich latach globalną branżę motoryzacyjną. W zawartej w czerwcu ugodzie z władzami USA i tamtejszymi właścicielami jego samochodów z silnikami Diesla zobowiązał się do wypłacenia im tytułem odszkodowań łącznie do 14,7 mld dolarów.

Finał „dieselgate” – afery politycznej, a nie spalinowej

Finał „dieselgate” – afery politycznej, a nie spalinowej

Rekordowa w historii USA ugoda będzie kosztować Volkswagena 16,5 mld dolarów – to finał rozdymanej rok temu tzw. „Dieselgate”. Ta pseudosfera stała się przejawem nowego typu wojny ekonomicznej, która wybuchła pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Niemcami. Dlaczego do niedawna raczej sceptyczni wobec „zmian klimatycznych” Amerykanie nagle zainteresowali się „trucicielem” z Europy, a konkretnie z Niemiec? Dlaczego tak grube działa wytoczono akurat przeciwko Volkswagenowi, choć tajemnicą poliszynela jest, że na testach spalania oszukiwali wszyscy (lub prawie wszyscy) duzi producenci samochodów (i to nie tylko diesli)? Komentuje Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl

Kwota ta wzrosła do 16,5 mld dolarów w rezultacie dalszych porozumień z amerykańskimi adwokatami i poszkodowanymi dilerami samochodowymi. W lipcu Breyer wstępnie zatwierdził ugodę, która spotkała się z szeroką akceptacją osób i firm uczestniczących w sporze z koncernem. Zdecydowana większość z nich zarejestrowała się już jako akceptanci oferty Volkswagena, przewidującej wypłacenie właścicielom samochodów z silnikami Diesla odszkodowań w kwocie od 5100 do 10 tys. dolarów w zależności od typu i roku produkcji ich pojazdu.

Ugoda zobowiązuje ponadto koncern do zaoferowania możliwości wykupu samochodów bądź też dokonania w nich niezbędnych modyfikacji. W Niemczech i innych państwach podobne rozwiązania prawne są na razie tematem rokowań. (PAP)

dmi/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~obserwator
Volkswagen już przerzuca te koszta na dostawców stąd ostatnio bunt dostawców. VW nie zapłaci - zapłacą dostawcy i klienci - podwyżki. A w Europie nikt nic nie dostanie czyli cała kasa pójdzie do USA.
~woj
Zapłaci , ale na pewno nie Volkswagen ze swojej kieszeni. W lewackiej unii obowiązuje zasada , zyski dla nas straty dla mas.
~mms
Na chwilę obecną -1,5% spadku kursu. Wszystko w cenie, nawet następne przekręty.
~sadasdas
a w europie wszyscy pod niemieckim butem
~zbig
podejrzewam że 15 mln USD to prezes Volkswagena nosi w kieszeni. Chyba chodzi o 15 mld. USD.

Powiązane: Dieselgate - afera w Volkswagenie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki