REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

"WSJ": USA rozważają sankcje przeciwko Rosji. "Za ropę"

2020-03-20 20:44
publikacja
2020-03-20 20:44

Pod presją swoich firm naftowych Waszyngton rozważa wywarcie dyplomatycznej presji na Rijad i Moskwę; wobec Rosji przygotowywane są ewentualne sankcje - piszą na łamach "Wall Street Journal" Timothy Puko i Rebecca Elliot.

fot. RachenStocker / / Shutterstock

Z powodu pandemii koronawirusa ceny ropy naftowej spadły poniżej 30 USD za baryłkę. Do redukcji cen przyczynił się też konflikt między państwami OPEC i Rosją, który wybuchł, gdy nie zdołały one uzgodnić strategii podtrzymania cen surowca poprzez ograniczenie produkcji. Na zmniejszenie wydobycia nie zgodziła się Moskwa. Kryzys na rynku ropy grozi bankructwem amerykańskim firmom.

W artykule "WSJ" czytamy, że amerykańska administracja szuka "dyplomatycznej możliwości skłonienia Saudyjczyków do zmniejszenia produkcji ropy" oraz rozważa nałożenie sankcji na Rosję. O taką presję na Rijad i Moskwę proszą Waszyngton firmy naftowe z USA.

Kroki te uważane są "za niezbędne" przez przedstawicieli amerykańskiego przemysłu, by "skłonić Rosję i Arabię Saudyjską do wycofania się z zalewania rynków dostawami" - piszą Putko i Elliot.

Powołując się na źródło w amerykańskiej administracji, informują, że Waszyngton "poprosiłby Saudyjczyków o powrót do pierwotnego, niższego poziomu produkcji". Z kolei wobec Rosji strona amerykańska "może wykorzystać groźbę sankcji", by zapewnić, że Moskwa nie wykorzysta obniżenia produkcji przez Rijad.

"Ewentualne sankcje wobec Rosji są w przygotowaniu" - twierdzi cytowany w "WSJ" anonimowy urzędnik amerykańskiej administracji i druga osoba zaznajomiona ze sprawą. Szczegóły tych ewentualnych obostrzeń nie są znane.

Resort energii USA poinformował w czwartek, że rozpocznie uzupełnianie rezerw strategicznych ropy i w pierwszej rundzie kupi 30 mln baryłek surowca od małych i średnich producentów.

Prezydent Donald Trump zapowiedział już wcześniej skupowanie ropy z przeznaczeniem do rezerw strategicznych Stanów Zjednoczonych. Obecne, niskie ceny surowca uznał za "bardzo niszczycielskie" dla Rosji.

Z Waszyngtonu Mateusz Obremski (PAP)

mobr/ mal/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (21)

dodaj komentarz
bangladesznadwisla
Restrykcje za to że spadła cena ropy i płacimy mniej. Przecież to chore
supernova
Jak widać Ameryka nie potrafi grać według reguł które sama w teorii promuje. Przegrywają z Huweii - nagonka na Chiny. Firmy łupkowe bankrutują - groźby sankcji wobec Rosji. To daje nam przedsmak doznań związanych z egzekucją 447.
marianpazdzioch
Ta Ameryka to musi być bardzo słaby kraj. Straszy tym 447 i od lat żadnych efektów.
tindala
Po 40 czy po 15 USD za baryłkę i tak rosyjska oligarchia cały czas transferuje kasę do rajów podatkowych a dla zwykłego kacapa ma ikonę z Putinem i spirytus. I cieszy się Iwan bo mu przyłączyli Krym. W Drodze Mlecznej jest ponoć 300 miliardów gwiazd , niech je sobie przyłączą
specjalnym dekretem Kremla - toż to dopiero będzie
Po 40 czy po 15 USD za baryłkę i tak rosyjska oligarchia cały czas transferuje kasę do rajów podatkowych a dla zwykłego kacapa ma ikonę z Putinem i spirytus. I cieszy się Iwan bo mu przyłączyli Krym. W Drodze Mlecznej jest ponoć 300 miliardów gwiazd , niech je sobie przyłączą
specjalnym dekretem Kremla - toż to dopiero będzie Galaktyczne Imperium. A potem Mgławica Anromedy ...... My z bożej łaski Car Wszechświata.........
Ajwaj do roboty. Propaguj. Dadzą ci suszonej ryby...
supernova
żałosny bełkot zupełnie nie na temat.
samsza
Przecież mogą sprowadzać ropę z Arabii, a firmom łupkowym dać dotacje, wtedy wszyscy 3 będą "tracić" tak samo. Poza tym Polska chyba wynegocjowała długoletni kontrakt, więc wspiera USA "uczciwą" ceną.
excelsior
Dziwne. Konflikt Moskwa Rijad a poszkodowanymi są korporacje amerykańskiemu. Przestańcie pisać o konflikcie, którego nie ma. Jest konflikt Moskwa + Rijad przeciwko Waszyngtonowi. Waszyngton jak widać przegrywa z kretesem. Za kilka miesięcy zmieni się szachownica i inne państwo będzie imperium przewodnim.
znawca_inwestor
Bo polskie media są poprawne politycznie wobec usa
and00 odpowiada znawca_inwestor
Bankier jest własnością rodziny Żydów mieszkających w Szwecji
Tak jak pralka Bosch nie jest polska tylko dlatego że wyprodukowaną ją we Wrocławiu
franek10
USA zawsze wspieraja wolny rynek i konkurecje pomiedzy podmiotami gospodarczymi.

Powiązane: Wojna handlowa z Rosją

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki