REKLAMA

USA: resort handlu zabrania sprzedawania części chińskiej firmie ZTE

2018-04-16 18:49
publikacja
2018-04-16 18:49
fot. Andreu Dalmau / FORUM

Resort handlu USA zabronił amerykańskim firmom sprzedawania części chińskiej korporacji telekomunikacyjnej ZTE Corp., która złamała prawo, dostarczając nielegalnie Iranowi i Korei Płn. sprzęt telekomunikacyjny - poinformował w poniedziałek minister handlu Wilbur Ross.

Stany Zjednoczone nałożyły już w marcu 2017 roku na ZTE karę w wysokości 1,2 mld dol. za złamanie embarga na eksport do Iranu i Korei Północnej.

W poniedziałek Ross ogłosił, że chiński gigant telekomunikacyjny ponownie złamał prawo. W związku z tym amerykański firmy nie będą mogły dostarczać mu komponentów do produkcji jego towarów.

Zakaz obejmuje takie części jak mikroprocesory czy routery, które mogą być wykorzystywane do szyfrowania danych.

Również w poniedziałek główna brytyjska agencja ds. cyberbezpieczeństwa NCSC (National Cyber Security Centre) ostrzegła firmy sektora telekomunikacyjnego, by nie korzystały z usług bądź sprzętu ZTE Corp.

"NCSC ocenia, że nie sposób ograniczyć zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego wynikających z korzystania ze sprzętu lub usług ZTE w obrębie brytyjskiej infrastruktury telekomunikacyjnej" - oznajmił dyrektor techniczny NCSC Ian Levy.

W styczniu republikanie w Kongresie zgłosili projekt ustawy zakazującej amerykańskim organizacjom rządowym korzystania i zamawiania usług oraz sprzętu telekomunikacyjnego powiązanego z takimi chińskimi firmami jak Huawei i ZTE. Uzasadniono to względami bezpieczeństwa narodowego. Z tego samego powodu amerykański rząd zablokował również serię przejęć przez chińskie firmy.

W 2012 roku Huawei i ZTE były w USA przedmiotem śledztwa pod zarzutem szpiegostwa i stwarzania zagrożenia dla krytycznej infrastruktury. Amerykański rząd oskarżył chińskie firmy o instalowanie w produktach "tylnych drzwi", zapewniających władzom w Pekinie dostęp do wrażliwych informacji, na przykład miejsca pobytu użytkownika.

Obie firmy odrzuciły zarzuty jako "kłamliwe", upatrując w nich nieuczciwej konkurencji lub działań motywowanych politycznie. Mimo oskarżeń telefony Huawei pozostały dostępne w USA w sprzedaży internetowej i w sklepach z elektroniką, uniemożliwiło im to jednak zajęcie istotnej części rynku.

fit/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
ajwaj
Spirala sie rozkreca :)

Tylko patrzec, jak Chiny Ludowe zrobia szlaban na Metale Ziem Rzadkich itd... 80 % prod.sw.

Powiązane: Wojna handlowa USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki