REKLAMA

USA: po eksplozji na Manhattanie poszukiwany "niebezpieczny mężczyzna"

2016-09-19 14:13
publikacja
2016-09-19 14:13

W związku z sobotnią eksplozją na Manhattanie policja poszukuje 28-letniego mieszkańca New Jersey, naturalizowanego obywatela USA pochodzenia afgańskiego; może być "uzbrojony i niebezpieczny" - poinformował w poniedziałek burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio.

fot. Wang Ying / / Xinhua

[Aktualizacja - godz. 18:00] Ahmad Khan Rahami, obywatel USA pochodzenia afgańskiego podejrzany o podłożenie ładunków wybuchowych w Nowym Jorku i w miejscowości Elizabeth w stanie New Jersey, został ujęty przez policję po strzelaninie - poinformowały w poniedziałek amerykańskie media.

W wywiadzie dla CNN burmistrz podał, że chodzi o Ahmada Khana Rahamiego. Nowojorska policja opublikowała zdjęcie poszukiwanego. Gdy zostanie schwytany, ma zostać przesłuchany.

De Blasio oświadczył również, że w toku śledztwa jednoznacznie stwierdzono, że eksplozja - do której doszło w sobotę wieczorem czasu lokalnego w ruchliwej dzielnicy Chelsea na Manhattanie i która spowodowała obrażenia u 29 osób - jest związana z terroryzmem.

Również w poniedziałek gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo oświadczył, że możliwe jest, iż eksplozja była zamachem terrorystycznym, a zamachowiec mógł mieć powiązania z zagranicą.

Jak podaje agencja EFE, Rahami mieszka lub mieszkał w stanie New Jersey, w mieście Elizabeth, gdzie w niedzielę koło stacji kolejowej znaleziono ładunki wybuchowe. Były w plecaku włożonym do pojemnika na śmieci. Na razie nie wiadomo, czy Rahami poszukiwany jest jedynie w sprawie eksplozji na Manhattanie, czy również wiąże się go z ładunkami znalezionymi w Elizabeth.

Jak podała stacja ABC News, powołując się na źródła w policji, mężczyznę zidentyfikowano na podstawie danych z telefonu komórkowego znalezionego w pobliżu miejsca sobotniej eksplozji.

W związku ze sprawą w niedzielę wieczorem czasu lokalnego zatrzymano pięć osób; mogą one należeć do rodziny Rahamiego - informuje EFE.

Podczas akcji przeszukiwania miejsca eksplozji na Manhattanie, gdzie wybuchła bomba podłożona w śmietniku, a ściślej tzw. improwizowane urządzenie wybuchające (improvised explosive device - IED), policja natrafiła na szybkowar podłączony kablami do telefonu komórkowego. Domniemany drugi ładunek został znaleziony również cztery przecznice od miejsca wcześniejszej eksplozji. Portal BBC zauważa, że w Elizabeth znaleziono takie same ładunki.(PAP)

ulb/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Przenieś numer do Orange dla Firm i kup wybrany smartfon za którego zapłacimy 3 pierwsze raty

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~niepelnosprawny_org
czy manhattan nie powinien byc szczegolnie chroniony?
~silvio_gesell
Trzeba było nie atakować Afganistanu. W opisanej historii świata ten kraj nigdy nie został zdobyty. Byłem tam i powiem tyle - ci ludzie patrzą prosto w oczy.
~tt
Kopacz czy jego matka to byla kobieta z jedną siatką????!!!!

Powiązane: Terroryzm

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki