

Ponad 90 proc. transakcji kartami w fizycznym świecie odbywa się za pomocą plastików wyposażonych w mikroprocesor. Jest jednak region, ojczyzna współczesnych kart płatniczych, gdzie odsetek ten jest znacznie niższy.
Konsorcjum EMVCo, odpowiedzialne m.in. za tworzenie standardów funkcjonowania kart i opartych na nich płatności mobilnych, opublikowało najnowsze dane dotyczące postępów we wdrażaniu technologii kart mikroprocesorowych. Na koniec 2021 r. w obiegu znajdowało się niemal 12 mld kart w standardzie EMV, co oznacza, że w ciągu roku przybyło 1,1 mld sztuk plastików z chipem na pokładzie i odpowiadają one za 68 proc. wszystkich wydanych instrumentów tego typu na świecie.
Na każdych 10 transakcji kartą w fizycznym środowisku (czyli np. płatności w sklepie), 9 odbywa się za pomocą plastiku wyposażonego w mikroprocesor. Wskaźnik ten wzrósł o prawie 2 pp. w ciągu 2021 r. W skali globalnej widać jednak spore różnice w wykorzystaniu tej technologii.


Na czele zestawienia EMVCo znajduje się Europa (w tym Polska), gdzie 99,52 proc. płatności „twarzą w twarz” odbywa się za pomocą instrumentów kartowych działających w standardzie EMV. Ostatnie miejsce przypadło Stanom Zjednoczonym, gdzie wskaźnik ten wynosi ok. 81 proc.
Zobacz także
Klienci polskich banków zdążyli już zapomnieć, że na rynku istnieją inne rozwiązania. Pierwsze karty z chipem pojawiły się u nas 20 lat temu, a obecnie zdecydowanie dominują one w portfelach. Zgodnie z danymi publikowanymi przez NBP w IV kw. 2021 r. 93,5 proc. wydanych w Polsce kart miało mikroprocesor (oraz pasek magnetyczny). Prawie 93 proc. wyemitowanych plastików ma funkcję zbliżeniową.
W USA, kraju gdzie powstała pierwsza współczesna karta płatnicza, proces migracji do nowej technologii jest jeszcze daleki od zakończenia. Na tamtejszym rynku rozpoczął się on o dekadę później w Europie. Dopiero w 2015 r. organizacje kartowe wprowadziły tzw. zasadę przesunięcia odpowiedzialności, przenoszącą finansowe obciążenie za oszustwa kartowe na podmiot, który nie wdrożył standardu EMV (np. bank wydający karty bez chipa).
