REKLAMA

USA płatniczym skansenem. Karty z chipem jeszcze nie są powszechne

Michał Kisiel2022-06-28 10:48analityk Bankier.pl
publikacja
2022-06-28 10:48
USA płatniczym skansenem. Karty z chipem jeszcze nie są powszechne
USA płatniczym skansenem. Karty z chipem jeszcze nie są powszechne
fot. Teerasak Ladnongkhun / / Shutterstock

Ponad 90 proc. transakcji kartami w fizycznym świecie odbywa się za pomocą plastików wyposażonych w mikroprocesor. Jest jednak region, ojczyzna współczesnych kart płatniczych, gdzie odsetek ten jest znacznie niższy.

Konsorcjum EMVCo, odpowiedzialne m.in. za tworzenie standardów funkcjonowania kart i opartych na nich płatności mobilnych, opublikowało najnowsze dane dotyczące postępów we wdrażaniu technologii kart mikroprocesorowych. Na koniec 2021 r. w obiegu znajdowało się niemal 12 mld kart w standardzie EMV, co oznacza, że w ciągu roku przybyło 1,1 mld sztuk plastików z chipem na pokładzie i odpowiadają one za 68 proc. wszystkich wydanych instrumentów tego typu na świecie.

Na każdych 10 transakcji kartą w fizycznym środowisku (czyli np. płatności w sklepie), 9 odbywa się za pomocą plastiku wyposażonego w mikroprocesor. Wskaźnik ten wzrósł o prawie 2 pp. w ciągu 2021 r. W skali globalnej widać jednak spore różnice w wykorzystaniu tej technologii.

Odsetek kart EMV wśród wydanych kart (niebieski) oraz transakcji EMV w transakcjach z obecnością karty (zielony) - na koniec 2021 r. (EMVCo)

Na czele zestawienia EMVCo znajduje się Europa (w tym Polska), gdzie 99,52 proc. płatności „twarzą w twarz” odbywa się za pomocą instrumentów kartowych działających w standardzie EMV. Ostatnie miejsce przypadło Stanom Zjednoczonym, gdzie wskaźnik ten wynosi ok. 81 proc.

Klienci polskich banków zdążyli już zapomnieć, że na rynku istnieją inne rozwiązania. Pierwsze karty z chipem pojawiły się u nas 20 lat temu, a obecnie zdecydowanie dominują one w portfelach. Zgodnie z danymi publikowanymi przez NBP w IV kw. 2021 r. 93,5 proc. wydanych w Polsce kart miało mikroprocesor (oraz pasek magnetyczny). Prawie 93 proc. wyemitowanych plastików ma funkcję zbliżeniową.

W USA, kraju gdzie powstała pierwsza współczesna karta płatnicza, proces migracji do nowej technologii jest jeszcze daleki od zakończenia. Na tamtejszym rynku rozpoczął się on o dekadę później w Europie. Dopiero w 2015 r. organizacje kartowe wprowadziły tzw. zasadę przesunięcia odpowiedzialności, przenoszącą finansowe obciążenie za oszustwa kartowe na podmiot, który nie wdrożył standardu EMV (np. bank wydający karty bez chipa).

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (14)

dodaj komentarz
jbakalarus
W calym tym tym artykule o tym ze krowa u sasiada jest chuda i nie daje mleka nie znalazlem nic o powodach tego jakze radosnego stanu. Dajcie znac lapka jak chcecie opis dlaczego tak sie stalo.
Moze uda mi sie przemycic ta tajemna wiedze. Moderator zlituj sie przeciez tez masz karte
jbakalarus
Ale ostroznie bo to moze Was w...., nie chcial bym systemowi na zlosc robic
jbakalarus
No dobra nie widze liberum veto to opisuje
Amerykanska krowa jest chuda i nie daje mleka bo to wersja sportowa i nie doi "sprytnych" klientow. Ma zarabiac kaske i zadowalac swich klientow.
Powody zacofania:
1) Mamy lepsze zabezpieczenia
2) Chipy w tym systemie sa bez sensu
3) koszty
Rozwiniecie:
1)
No dobra nie widze liberum veto to opisuje
Amerykanska krowa jest chuda i nie daje mleka bo to wersja sportowa i nie doi "sprytnych" klientow. Ma zarabiac kaske i zadowalac swich klientow.
Powody zacofania:
1) Mamy lepsze zabezpieczenia
2) Chipy w tym systemie sa bez sensu
3) koszty
Rozwiniecie:
1) Jak mi ktos buchnie $12K z karty to sam bank to wykrywa i klaniajac sie w pas, przepraszajac trzy razy pyta czy autoryzuje ta tranzakcje bo im wydakje sie podejrzana
Jak sam cos znajdziesz to tez kasiurke oddaja bez zajakniecia, usluga darmowa, w standardzie
2)Wiekszosc tranzakcji jest przez telefon, podajesz numer, wlasciciela, security code, expiration date, czasami zip code. A gdzie ten caly ChIPA?
Jak ktos ci te parametry zajoma patrz punkt pierwszy.
3)Koszty sa spore, kto to zaplaci

A Wy tacy zadowoleni ze dajecie sie d.... na koszty, to sie nazywa dyplomacja
jbakalarus
A mozna prosic o bezstronny artykul o roznicach medzy kartami w us i pl, oplaty, rewords, bonusy, zabezpieczenia przed kradzieza, limity, oprecentowanie, procedury jak cos bucha ...
Dobry bylby tez o hipotekach, ooooo to bylby kosmos
Dziekuje
jbakalarus

Wstawilem godzinke temu post opisujacy roznice miedzy kartami us/pl ale widze ktos was tu chroni przed niepotrzebna wiedza.
Niech zyje system!
jbakalarus
O widzisz a ten przeszedl, ale Was tam .... na potege
jbakalarus odpowiada jbakalarus
Nieee Nie przejdzie, no coz, skazani na ciemnogrod. Powodzenia z hipotekami.
mirek6504
Ta cała hameryka to jest jeden wielki skansen i średniowiecze tylko Media wstydzą i boją się pisać czasami ktoś się wyłamie
jas2
Polska jest w światowej czołówce jeśli chodzi o nowoczesne płatności.
Pozy tym mamy polskiego BLIKA, który jest konkurencję dla kart płatniczych.
qwertas
Czas najwyższy skończyć w USA z czekiem i faxem.

Powiązane: Karty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki