USA: pięć osób zginęło w strzelaninie w Burlington

Do pięciu wzrosła liczba ofiar śmiertelnych strzelaniny, do której doszło w piątek wieczorem w centrum handlowym w Burlington w stanie Waszyngton. Władze poinformowały, że w sobotę rano w szpitalu zmarł ciężko ranny mężczyzna. Policja i FBI poszukują sprawcy.

Napastnik rozpoczął strzelaninę w centrum Cascade Mall w Burlington, 105 km na północ od Seattle, w piątek ok. godz. 19 czasu lokalnego - podał rzecznik policji stanowej Mark Francis. Świadkowie opisywali sprawcę jako mężczyznę o latynoskich rysach, ubranego na ciemno.

Władze sprecyzowały, że cztery kobiety zginęły, gdy sprawca otworzył ogień w dziale makijażu sklepu Macy's. Nie wiadomo, gdzie przebywał mężczyzna, który również został ranny, a następnie zmarł.

Sprawca, który otworzył ogień do osób robiących zakupy, zbiegł. Po raz ostatni widziano go, gdy udawał się pieszo w kierunku autostrady międzystanowej nr 5. Trwają jego poszukiwania; ewakuowano pobliski stadion, na którym licealiści rozgrywali mecz futbolowy.

Do strzelaniny doszło w godzinach, gdy w galerii handlowej w Burlington było wielu kupujących. Sprawca zbiegł jeszcze przed pojawieniem się policji - wyjaśnił Francis.

Sprawcy, który uzbrojony był w karabin "typu myśliwskiego", poszukuje FBI i policja z psami wspierana przez śmigłowiec - podał Francis i zaapelował do mieszkańców Burlington, by nie wychodzili w miarę możliwości z domów.

Biuro FBI w Seattle przekazało, że "nie posiada informacji, z których wynikałoby, że planowane są kolejne ataki w stanie Waszyngton"; komunikat FBI nie zawiera jednak żadnych dodatkowych wyjaśnień czy szczegółów.

Motywy zbrodni pozostają nieznane. Według policji napastnik działał w pojedynkę.

Reuters przypomina, że niespełna tydzień wcześniej doszło do masakry w miejscowości St. Cloud w stanie Minnesota, gdzie mężczyzna w mundurze prywatnej firmy ochroniarskiej zranił nożem osiem osób w centrum handlowym Crossroads Mall. Napastnik został zastrzelony.

Według propagandowej agencji prasowej dżihadystów Amak sprawca z Minnesoty był bojownikiem Państwa Islamskiego (IS). Jak podało to źródło, "żołnierz Państwa Islamskiego" działał w odpowiedzi na apel o "atakowanie obywateli państw należących do koalicji krzyżowców". (PAP)

ksaj/ fit/ mal/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil