USA ostrzegły Francję o cyberataku Rosjan przed wyborami prezydenckimi

Amerykanie obserwowali Rosjan penetrujących francuskie sieci komputerowe na dwa dni przed drugą turą wyborów prezydenckich we Francji i powiadomili stronę francuską jeszcze zanim w internecie pojawiły się materiały wykradzione ze sztabu Emmanuela Macrona.

Powiedział o tym we wtorek na forum senackiej komisji sił zbrojnych adm. Mike Rogers, dyrektor Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) i szef Cyber Command (cyberdowództwa) sił zbrojnych USA.

Uważajcie, obserwujemy Rosjan, widzimy, jak penetrują część waszej infrastruktury - zrelacjonował Rogers ostrzeżenie wystosowane do służb francuskich przez NSA. Jego wypowiedź cytuje Washington Examiner.

Rogers podkreślił, że USA współpracują z Francją i z Niemcami w zakresie przeciwdziałania kampaniom dezinformacji podczas wyborów - informuje agencja Associated Press.

Francuski wymiar sprawiedliwości wszczął dochodzenie w sprawie ataku hakerów na sztab Emmanuela Macrona. Sztab ten ogłosił w piątek wieczorem, że padł ofiarą "zmasowanego i skoordynowanego ataku" niezidentyfikowanych hakerów, w wyniku którego do sieci przeniknęło ok. 9 gigabajtów dokumentów i danych, w tym finansowych.

Anonimowy użytkownik kryjący się pod nickiem EMLEAKS udostępnił je na jednej ze stron wymiany plików, mieszając - jak twierdzą francuskie władze - materiały oryginalne z falsyfikatami.

Sztab Macrona nie oskarżył o atak jakiegokolwiek ugrupowania politycznego, ale porównał go do ujawnienia e-maili Partii Demokratycznej przed ubiegłorocznymi wyborami prezydenckimi w USA, co osłabiło kandydatkę Demokratów do Białego Domu Hillary Clinton. O atak ten oskarżano hakerów rosyjskich. (PAP)

az/ ro/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~Stefan

Rownie dobrze rosja mogla by wydac ostrzeżenie ze usa penetruja jej siec przed wyborami

! Odpowiedz
0 3 ~lolopindolo

Szkoda, że USA nie ostrzegły Merkel kilka lat temu, że ją sami podsłuchują lol

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil