REKLAMA

USA osiągnęły porozumienie z Francją, Włochami, Hiszpanią i W. Brytanią ws. podatku cyfrowego

2021-10-21 21:42
publikacja
2021-10-21 21:42
USA osiągnęły porozumienie z Francją, Włochami, Hiszpanią i W. Brytanią ws. podatku cyfrowego
USA osiągnęły porozumienie z Francją, Włochami, Hiszpanią i W. Brytanią ws. podatku cyfrowego
fot. Brett Sayles / / Pexels

USA osiągnęły porozumienie z Francją, Włochami, Hiszpanią i Wielką Brytanią w sprawie podatku cyfrowego i wycofają karne cła na dobra importowane z tych krajów, wprowadzone w związku z opodatkowaniem gigantów internetu - poinformował w czwartek amerykański resort finansów.

Porozumienie jest konsekwencją ustaleń w ramach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) - głosi komunikat ministerstwa.

OECD poinformowała ostatnio, że 136 państw zawarło umowę w sprawie podatku cyfrowego, zwanego GAFA (od nazw Google, Amazon, Facebook, Apple). Porozumienie przewiduje z jednej strony objęcie podatkami firm GAFA i podobnych, a z drugiej wprowadzenie minimalnych obciążeń fiskalnych, aby uniknąć optymalizacji podatkowej.

W ubiegłym tygodniu państwa G20 poinformowały, że założenia tej umowy będą funkcjonowały od końca 2023 roku lub od początku 2024 roku.

W oczekiwaniu na wejście w życie nowych przepisów podatki wprowadzone w poszczególnych krajach będą zapisane na poczet przyszłych dochodów firm technologicznych - poinformował resort finansów USA.

Spór o opodatkowanie amerykańskich gigantów ciągnął się od kilku lat i rozwiązały go dopiero negocjacje i ustalenia w ramach OECD. USA blokowały wprowadzenie podatku od firm technologicznych w krajach zrzeszonych w tej organizacji.

W 2019 roku ówczesny prezydent USA Donald Trump zagroził nałożeniem 100-procentowych ceł na niektóre francuskie towary w związku z wprowadzeniem we Francji podatku GAFA. Nałożono podatek na wybrane dobra eksportowe, który czasowo zawiesiła w czerwcu administracja prezydenta Joe Bidena.

Podatek cyfrowy ma uszczelnić system fiskalny, ponieważ firmy technologiczne, a zwłaszcza GAFA, osiągające miliardowe zyski z działalności w internecie, w praktyce nie płacą podatków w wielu państwach. Pozwalają im na to zabiegi księgowe umożliwiające transferowanie zysków tam, gdzie podatków nie ma lub gdzie są niskie.

Niektóre państwa europejskie, mimo groźby retorsji ze strony USA, zdecydowały się wprowadzić podatek na własną rękę, zanim doszło do zawarcia porozumienia w tej sprawie.

Francuski rząd nałożył w 2019 roku 3-procentowy podatek GAFA na firmy z globalnymi przychodami przekraczającymi 750 mln euro rocznie i przychodami we Francji powyżej 25 mln euro rocznie.

Taki sam próg przychodów objętych podatkiem koncernów internetowych obowiązuje w Austrii, w której pobiera się 5 proc. podatku. W Hiszpanii i we Włoszech stawka podatku wynosi 3 proc., muszą go płacić firmy, których przychody z działalności cyfrowej w tych państwach przekroczyły odpowiednio 3 mln i 5,5 mln euro.

W Wielkiej Brytanii opodatkowaniu w wysokości 2 proc. podlegają platformy internetowe, których globalne przychody z działalności w sieci przekroczyły 500 mln funtów, a krajowe 25 mln.

Podatek naliczany jest od przychodów z działalności cyfrowej, takiej jak reklamy online, sprzedawanie danych użytkowników serwisów społecznościowych w celach reklamowych czy pośredniczenie w handlu przez sieć. (PAP)

fit/ akl/

arch.

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (1)

dodaj komentarz
po_co
Chwila moment!
Rozumiem Wielką Brytanie ale dlaczego Włosi, Francuzi i Hiszpanie dogadują jakiekolwiek kwestie z USA bez komunikacją z resztą państw UE?
Gdzie jest ta praworządność o której tak głośno wszyscy krzyczą?!

Niemcy niezgodnie z postanowieniami traktatu dogadali się z Rosją na dostawy gazu przez
Chwila moment!
Rozumiem Wielką Brytanie ale dlaczego Włosi, Francuzi i Hiszpanie dogadują jakiekolwiek kwestie z USA bez komunikacją z resztą państw UE?
Gdzie jest ta praworządność o której tak głośno wszyscy krzyczą?!

Niemcy niezgodnie z postanowieniami traktatu dogadali się z Rosją na dostawy gazu przez Bałtyk. Łamie to kilkanaście postanowień traktatu i godzi w interes całej UE. Teraz Niemcy starają się łagodzić sytuację dopuszczając do głosu spółki i instytucje kontrolujące które są "niezależne" ale to tak nie działa!
Zabiliśmy człowieka co jest niezgodne z prawem ale pozwalamy obcemu kornerowi posprzątać - NIE!

Teraz kolejne kraje UE dogadują coś na własną rękę, mimo że przypominam Unia Europejska jest wspólnotą GOSPODARCZĄ!

Czyli jak mam rozumieć, ślepa i pozbawiona logicznego myślenia gawiedź wybiega na ulicę w celu wykrzyczenia jaka to UE jest super bo chce rządzić naszymi sądami i dąży do równouprawnienia ale ta sama gawiedź zupełnie nie zważa na to, że członkowie UE działają poza prawem. Nie ponoszą z tego tytułu żadnych konsekwencji, a co gorsze sprawiają, że inflacja w całej strefie dosłownie szaleje.

Powiązane: Podatek cyfrowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki