REKLAMA

USA nakładają nowe cła na produkty z Niemiec i Francji

2021-01-12 08:13
publikacja
2021-01-12 08:13
USA nakładają nowe cła na produkty z Niemiec i Francji
USA nakładają nowe cła na produkty z Niemiec i Francji
fot. Dilok Klaisataporn / / Shutterstock

Amerykańskie władze ogłosiły nałożenie od wtorku dodatkowych ceł na części samolotowe oraz inne produkty z Niemiec i Francji. Ma to związek z trwającym od dawna sporem handlowym między USA i UE w sprawie subsydiów dla Airbusa i Boeinga.

Jak poinformowało amerykańskie przedstawicielstwo handlowe (USTR), od wtorku 15-procentowym cłem zostaną objęte sprowadzane z Francji i Niemiec części samolotowe, zaś 25-procentowym cłem - alkohole z tych krajów, głównie wina i brandy.

Decyzja USA ma związek z brakiem postępów w negocjacjach w sprawie trwającego od ponad 16 lat sporu handlowego z UE. Obie strony oskarżają się o nielegalne subsydia dla swoich gigantów branży lotniczej, Airbusa i Boeinga, obie wygrały też swoje sprawy w ramach Światowej Organizacji Handlu, która zezwoliła na wprowadzenie dodatkowych ceł. Według agencji AP negocjacje w sprawie rozwiązania sporu utknęły w martwym punkcie po fiasku rozmów w grudniu. Przedstawiciele UE mają nadzieję na szybkie rozwiązanie sporu z nową amerykańską administracją.

Samoloty Airbusa już wcześniej były objęte amerykańskimi cłami, ale nie ich części, co umożliwiło europejskiej firmie na ominięcie ceł poprzez sprowadzanie części i ich montaż w fabryce w Mobile w Alabamie. Jak podał w komunikacie Airbus, to właśnie pracownicy fabryki w USA ucierpią najbardziej w związku z decyzją Waszyngtonu.

Ogłoszona decyzja nie zwalnia z ceł produktów będących już w drodze do USA, z czego niezadowoleni są amerykańscy importerzy win. Według branżowej organizacji US Wine Trade Alliance dotknie to amerykańskich restauratorów, hotelarzy i importerów win w szczególnie trudnym dla nich czasie.

osk/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (2)

dodaj komentarz
bangladesznadwisla
trump do końca mąci między USA i UE. jedno z wielu zleceń od pracodawcy ajwaja
ajwaj_
"Wolny rynek" a la kal-boj nie pomoze,
Jankesi juz nie potrfia cos samemu produkowac.

Co moga to napalm, bomby, buble wojenne, regime-change, kolorowa rewolucja,
sprzedac wasalom-zdrajcom ultra-drogi LNG. A trudniej z dnia na dzien

Jak stali sie kal-boje bogaci ?
- bawelna
- tyton
Przeminelo z wiatrem

Powiązane: Wojna handlowa USA

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki