USA: finansista z Wall Street ma być szefem resortu finansów

Finansista Steven Mnuchin mający silne związki z Wall Street oraz Hollywood, ale bez żadnego doświadczenia w rządzie, ma być szefem resortu finansów w administracji prezydenta elekta Donalda Trumpa - podał we wtorek "New York Times".

Steven Mnuchin
Steven Mnuchin (fot. CARLO ALLEGRI / FORUM)

Zdaniem nowojorskiej gazety, powołującej się za źródła z zespołu Trumpa ds. przejęcia administracji, prezydent elekt ma ogłosić nominację Mnuchina już w środę.

53-letni Mnuchin, absolwent uniwersytetu Yale, był szefem finansowym kampanii Trumpa. Zaczynał swoją karierę w banku Goldman Sachs, gdzie pracował przez 17 lat. Następnie stworzył własny fundusz hedgingowy i zaczął finansować takie przeboje amerykańskiego kina jak "X-Men" czy "Avatar". Jego narzeczoną jest aktorka Louise Linton, która będzie jego trzecią żoną.

Jak zwraca uwagę "NYT", wybór Mnuchina jest sprzeczny z retoryką Trumpa podczas kampanii. Wielokrotnie atakował wtedy sektor finansowy, a w jednym ze spotów wyborczych oskarżył prezesa Goldman Sachs o "okradanie naszej klasy robotniczej".

Mnuchin, jeśli uzyska aprobatę Senatu, nie będzie jednak pierwszym szefem resortu finansów USA wywodzącym się z Goldman Sachs. Jego poprzednicy ze stażem pracy w tym banku to Henry Paulson, który kierował tym resortem w administracji George'a W. Busha oraz Robert E. Rubin, szef tego resortu za prezydenta Billa Clintona. (PAP)

icz/ jm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
6 6 ~optymista

Do bliskiego otoczenia Obamy trafiło 6 specjalistów prosto z tego banku, do Trumpa ma trafić ktoś kto zna układy i filozofię działania tego banku, ale już nie jest z nim związany. Własnie o takich ludzi chodzi Trumpowi, niezależni i mający wiedzę.

! Odpowiedz
0 1 ~zez

ależ ty jesteś naiwny. Tak, tak, Trump który osobiście zna kilku byłych prezydentów USA i to jeszcze z lat 80. i wcześniej a ty myślisz, że facet nie jest z establishmentu

! Odpowiedz
0 14 ~uh

Czemu bankierami nie sa Swiadkowie Jechowy?

! Odpowiedz
0 6 ~stefcio

Bo przestrzegają przykazań

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 2 ~polik

pytanie retoryczne :D

! Odpowiedz
2 6 ~plebs

Nie mial innego wyjscia. Skonczyl by jak kennedy

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil