USA: Trump zaostrzy zasady przyznawania bonów żywnościowych

Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa zapowiedziała zaostrzenie warunków korzystania z programu bonów żywnościowych dla najuboższych, oficjalnie zwanego programem dodatkowej pomocy żywnościowej.

(fot. Kevin Lamarque / Reuters)

Minister rolnictwa Sonny Perdue, który w czwartek przedstawił propozycje nowych, zaostrzonych warunków korzystania z programu pomocy (ang. Supplemental Nutrition Assistance Program - SNAP), wyjaśnił w oświadczeniu, że administracja chce powrócić do pierwotnej intencji twórców tego programu, jaką była pomoc w nowym starcie, a nie uczynienie z pomocy rządu federalnego sposobu na życie najbiedniejszych.

Dlatego nowe warunki, które mają poparcie konserwatywnych Republikanów w Kongresie, uzależniają korzystanie z programu SNAP przez zdrowych bezrobotnych w wieku 18-49 lat, niemających dzieci ani innych osób na utrzymaniu, od podjęcia pracy zarobkowej, jeśli otrzymują bony żywnościowe przez okres dłuższy niż trzy miesiące w ciągu trzech lat.

W roku 2016 było około 2,8 mln osób, które spełniały te kryteria i otrzymywały bony żywnościowe.

Taki warunek - zdaniem administracji Trumpa - ma dodatkowe uzasadnienie z powodu wyjątkowo niskiego bezrobocia, które utrzymuje się na poziomie 3,7 procent, najniższym od roku 1969.

Taka sytuacja, podczas gdy istnieje wiele możliwości podjęcia pracy, zdaniem większości Amerykanów jest niedopuszczalna i kłóci się ze zdrowym rozsądkiem -powiedział szef resortu rolnictwa.

Perdue - zwracają uwagę komentatorzy - nie wspomniał w swoim wystąpieniu o tym, że z bonów często korzystają osoby zatrudnione na czarno, zwłaszcza przy pracach sezonowych, które nie płacą podatków i innych świadczeń pracowniczych, co sprawia, że formalnie mają status bezrobotnych i mogą otrzymywać pomoc żywnościową od rządu.

Obecne przepisy pozwalają stanom, w których poziom bezrobocia jest wyższy przynajmniej o 20 procent od przeciętnego wskaźnika krajowego, na zniesienie obowiązku podjęcia pracy zarobkowej przez osoby otrzymujące bony.

Proponowane przez ministerstwo rolnictwa regulacje dopuszczają zniesienie takich wymagań nawet przez stany, w których bezrobocie jest o 7 procent wyższe niż średnia krajowa.

Nowe, bardziej rygorystyczne warunki otrzymywania bonów żywnościowych nie będą obowiązywać kobiet w ciąży ani osób, które ukończyły już 49 lat.

Proponowane zaostrzenie zasad przyznawania bonów sprawi, że 750 tys. osób straci do nich prawo, co zdaniem Perdue przyniesie amerykańskim podatnikom oszczędności rzędu 15 mld dol. w ciągu następnych 10 lat.

Wejście w życie nowych zasad dotyczących bonów żywnościowych musi poprzedzić 60-dniowa publiczna debata nad modyfikacją przepisów.

Program pomocy, potocznie zwany bonami żywnościowymi (food stamps), został wdrożony na podstawie ustawy Kongresu w roku 1964.

SNAP jest jednym z 15 programów pomocy żywnościowej, które znajdują się w gestii resortu rolnictwa.

W roku 2016 SNAP objął 44,2 mln Amerykanów kosztem 70,9 mld dol. Przeciętna wartość bonów żywnościowych na osobę - od roku 2004 są to z reguły karty płatnicze, na które każdego miesiąca przelewane są pieniądze na zakup żywności w sklepach spożywczych - wynosiła 125,50 dol. miesięcznie.

Wraz z poprawą stanu gospodarki amerykańskiej liczba osób korzystających z tego programu spadła z 48 mln w roku 2013 do około 40 mln w roku bieżącym.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

tzach/ fit/ mc/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 4 mooooo

Jeden wielki bełkot ?? Ale po koleji ??? Sytuacja gospodarcza się poprawia ale 44 miliony pobiera bony żywnościowe ?? Aaaahhhhaaaa !!! Dług dobija do 22 bilionów ale sytuacja gospodarcza jest dobra skoro sytuacja gospodarcza jest dobra to po co drukować pieniądze ?

! Odpowiedz
3 5 h-b

Jest dobra od lat tylko dla grup interesu na tzw.Górze - nic więcej

! Odpowiedz
0 6 jes odpowiada h-b

To prawda ale beneficjenci programu bonów żywnościowych to element niepracujący, najczęściej przestępczy, nauczony że państwo da. Nasze 500+ prowadzi do tego samego i zapewne w usa bony też zostały obiecane w wyborach.

! Odpowiedz
2 0 bamboocza2

125 dol co to jest, nawet nie jedna dniówka w USA pobierających bony - 44mln -13,57% na 2017 rok Przy prawie 20 tryliardach USD PKB te 22 biliony to nie aż tak źle:) Straszyć danymi każdy może......

! Odpowiedz
9 11 open_mind

„Trump zaostrzy zasady przyznawania bonów żywnościowych” Tak ten program powinien działać od początku. !?

! Odpowiedz
16 14 h-b

,,American dream' .. zaoszczędzi na Mur ! - Żałosna pseudo polityka niby rządzicielstwa tylko dla dobra całego Ogółu... Brak słów

! Odpowiedz
25 14 wizytator

A może by tak mniej śmiercionośnej broni produkować ?
Ale nie lepiej głodnemu zabrać.

! Odpowiedz
11 17 kaczka-po-smolensku

polacy nie rozumieją neoliberalnego kapitalizmu , wy chcecie zeby wam panstwo dawało prace,dom, i wszystko inne zeby państwo wszystko kontrolowało i zeby państwo za wszystko odpowiadało ,jak ci odpowiada taki śmierdzący boszewizmem socjalizm to mieszkaj sobie dalej w biednej zacofanej Polsce na smyczy Eurowłaścicieli z Brukseli.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
11 6 kaczka-po-smolensku odpowiada kaczka-po-smolensku

ale od Ameryki to się odwal

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 1,4% XI 2019

Znajdź profil