"USA Today": Rząd USA podsłuchiwał obywateli

Rząd Stanów Zjednoczonych przez 20 lat podsłuchiwał międzynarodowe rozmowy telefoniczne swoich obywateli. Działania te miały na celu walkę z handlem narkotykami - do takich informacji dotarła gazeta USA Today. Program Departamentu Sprawiedliwości został wstrzymany w 2013 roku.

Bezpośrednim powodem zaniechania podsłuchów międzynarodowych rozmów Amerykanów były rewelacje byłego pracownika służb specjalnych USA Edwarda Snowdena, który sprawę ujawnił. Podczas dwudziestu lat zarejestrowano kilka milionów rozmów z abonentami w 116 krajach na całym świecie, które miały jakikolwiek związek z handlem narkotykami.

Problem w tym, że podsłuchiwano również wielu ludzi, którzy z narkotykami nie mieli nic wspólnego. Stąd zarzuty naruszenia ich prywatności. Organy ścigania argumentują jednak, że dzięki takim działaniom udało się zlikwidować wiele narkotykowych karteli.

Po informacjach opublikowanych przez dziennik USA Today rzecznik Departamentu Sprawiedliwości oświadczył, że obecnie podsłuchy nie są prowadzone. Sprawdzane są tylko numery wobec których są podejrzenia, że mogły być używane w celach przestępczych.

Informacyjna Agencja Radiowa /IAR/, Jan Pachlowski /Chicago/zr

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~asia

U nas to niedawno było 1,5mln legalnych podsłuchów. Teraz to pewno więcej. Państwo po prostu nie wierzy swoim obywatelom.

! Odpowiedz
0 4 ~lol3

wielka mi niespodzianka. Za 15 lat kolejną niespodzianką będzie, że dalej podsłuchują mimo, że twierdzą że nie. Pewnie wtedy powiedzą, że Departament Sprawiedliwości przestał podsłuchiwać, ale za to zaczął Departament (tu wpisz dowolną nazwę)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil