REKLAMA

USA: Putin ma już zdolność bojową do zaatakowania Ukrainy

2022-01-28 20:21
publikacja
2022-01-28 20:21
USA: Putin ma już zdolność bojową do zaatakowania Ukrainy
USA: Putin ma już zdolność bojową do zaatakowania Ukrainy
fot. CARLOS BARRIA / / Reuters

Minister obrony USA Lloyd Austin powiedział w piątek, że prezydent Rosji Władimir Putin ma już obecnie zdolność bojową do podjęcia działań przeciwko Ukrainie. Szef Pentagonu zaznaczył jednak, że "wciąż jest czas i pole do dyplomacji".

"Chociaż nie sądzimy, że prezydent Putin podjął ostateczną decyzję o użyciu sił przeciwko Ukrainie, to wyraźnie ma teraz tę zdolność” – oświadczył Austin na konferencji prasowej.

Dodał, że "istnieje wiele dostępnych opcji obejmujących zajmowanie miast i znaczących terytoriów, ale także akty przymusu i prowokacyjne działania polityczne, takie jak uznanie terytoriów separatystycznych".

Szef Pentagonu podkreślił, że USA nadal skupiają się na zwalczaniu rosyjskiej dezinformacji, w tym wszystkiego, co może być wykorzystane jako pretekst do ataków na Ukrainę.

Dodał, że USA zobowiązały się do pomocy Ukrainie w obronie, m.in. poprzez dostarczenie dodatkowej broni przeciwpancernej.

Mimo to Austin zaznaczył, że konflikt między Ukrainą a Rosją "nie jest nieunikniony". "Wciąż jest czas i pole do dyplomacji" - zapewnił.

Uczestniczący w konferencji przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generał Mark Milley powiedział, że rosyjski atak na pełną skalę na Ukrainę miałby "przerażające" konsekwencje.

"Można sobie wyobrazić, jak to mogłoby wyglądać w gęsto zabudowanych obszarach miejskich" – mówił Milley, przewidując w przypadku rosyjskiej ofensywy "znaczną liczbę ofiar". "To byłoby przerażające, byłoby okropne" – podkreślił.

Generał zwrócił także uwagę, że rosyjskie formacje w pobliżu granic Ukrainy wykraczają poza siły lądowe, powietrzne i morskie i obejmują także jednostki przygotowane do cyberwojny. 

Źródła w wywiadzie USA: Rosja gromadzi zapasy krwi przy granicach z Ukrainą

Koncentracja rosyjskich wojsk wokół Ukrainy obejmuje również gromadzenie zapasów krwi i innych materiałów medycznych - poinformowała w piątek agencja Reutera opierająca się na trzech anonimowych źródłach w służbach wywiadowczych USA.

Konkretne wskaźniki, takie jak poziom zapasów krwi, mają kluczowe znaczenie dla określenia, czy Rosja byłaby gotowa do przeprowadzenia inwazji na Ukrainę, gdyby prezydent Władimir Putin wydał taki rozkaz - zaznaczyli rozmówcy agencji.

Pentagon już wcześniej informował, że elementem wzmocnienia obecności rosyjskich wojsk wokół Ukrainy jest również rozmieszczenie "wsparcia medycznego". Ujawnienie dostaw krwi to ważne doprecyzowanie tych doniesień, które ma duże znaczenie dla określenia gotowości bojowej Rosjan - pisze Reuters.

"To nie gwarantuje, że nastąpi atak, ale nie przeprowadzałbyś następnego ataku, gdybyś nie miał tego pod ręką" - skomentował emerytowany amerykański generał Ben Hodges.

Trzech amerykańskich urzędników nie zdradziło w rozmowie z agencją Reutera, kiedy dokładnie USA wykryły dostawy krwi do jednostek przy granicy z Ukrainą, ale dwóch z nich powiedziało, że miało to miejsce w ostatnich tygodniach.

Rosyjskie ministerstwo obrony, Biały Dom i Pentagon nie odpowiedzieli albo odmówili komentarza w tej sprawie - pisze Reuters.

Władze Rosji wielokrotnie zaprzeczały, iż planują inwazję na Ukrainę, ale podkreślały, że ich kraj czuje się zagrożony ściślejszymi więzami Kijowa z Zachodem.

Jak informowało ministerstwo obrony w Kijowie, Rosja rozmieściła wokół granic Ukrainy ponad 127 tys. żołnierzy różnych formacji, liczne systemy uzbrojenia, a także zapasy amunicji i szpitale polowe. 

adj/ ap/

zm/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Kredyt gotówkowy bez porównania opłacalny.

Teraz z kodem PROSTY masz 0% prowizji za udzielenie kredytu gotówkowego (RRSO 12,68%).

Komentarze (35)

dodaj komentarz
jas2
Czekają na początek olimpiady.
kriss86
To, że kogoś stać na złote zęby nie znaczy, że wyrwie sobie zdrowe. Żadnej wojny nie będzie. Rosja nie zaatakuje Ukrainy bo to się nie opłaca. Czasy konfliktów zbrojnych minęły bezpowrotnie.
jaffa
Moskale już zajeli Ukrainę i Krym. No ale jak jesteś trolem z Rosji to może tego nie zauważyłeś albo przespałeś, co Saszka?
jaffa
obecna Rosja jest jak mumia Lenina która jest konserwowana żeby nie zgniła. Tyle że tym konserwantem która jeszcze jakoś trzyma Rosję (ZSRR) jest sprzedaż gazu i ropy.
talmud
wszystkich chcą bronić....tajpei kiev baghdad tripolis .....nawet "bronią" europe.....pomijając fakt ze okupują niemcy & japonie

https://www.youtube.com/watch?v=vAfeYMONj9E
jaffa
no moskale nikogo nie bronią tylko właża sowieckimi buciorami i niszczą wszystko co wartościowe. Rosja miała swoją szanse na demokrację w latach 90' ale ją przegapiła/przepiła, bo miła nieszczęscie że miała prezydenta alkoholika. A teraz wróciła do myślenia ZSRR, każdy już wie ze to się nie uda, nawet za pieniądze z roby i gazu no moskale nikogo nie bronią tylko właża sowieckimi buciorami i niszczą wszystko co wartościowe. Rosja miała swoją szanse na demokrację w latach 90' ale ją przegapiła/przepiła, bo miła nieszczęscie że miała prezydenta alkoholika. A teraz wróciła do myślenia ZSRR, każdy już wie ze to się nie uda, nawet za pieniądze z roby i gazu i najeżdżania słabszych militarnie sąsiadów. Ale Rosja sama musi do tego dojrzeć i może jeszcze zdarzy... przed tym zanim ich Chiny zajmą.
lancealot
Ale mogłeś to napisać przynajmniej po polsku..
darius19
sa "the_mind_renewed" i "ajwaj_" chlopaki ze stajni cara Putina. Opluja kogo pan kaze, pochwala kogo wskaze. Ochydne bolszewickie metody. Bandycka Rosja - cacy, Zachod/US/UE - be.
U siebie juz by gnili na Syberii, a tu moga uprawiac propagande w wolnych mediach.
"ajwaj_2021-01-25 Pez. Putin, prosty
sa "the_mind_renewed" i "ajwaj_" chlopaki ze stajni cara Putina. Opluja kogo pan kaze, pochwala kogo wskaze. Ochydne bolszewickie metody. Bandycka Rosja - cacy, Zachod/US/UE - be.
U siebie juz by gnili na Syberii, a tu moga uprawiac propagande w wolnych mediach.
"ajwaj_2021-01-25 Pez. Putin, prosty chlopak z podwórka Leningradu, syn nauczycielki > dochody nie bardzo byly, ma niespotykane talenty Multitasking.
Potrafi jednoczesnie ustalac cós o wojnie w Syrii, Karabachu, mieszkaniach we Wladywostoku, na przerwie sniadaniowej rezmawia z Murzynami, Arabami, Makronem. Do tego czarne pasy sztuk walki"
ajwaj_
Ukrainiec, marsze SS Galizien,
ubierz nowe szpilki i tygrysie tanga

Powiązane: Inwazja Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki