USA: Demokratom nie udało się wymusić głosowania w sprawie broni

Grupa około 100 Demokratów w Izbie Reprezentantów USA okupowała przez kilkanaście godzin salę posiedzeń chcąc w ten sposób wymusić głosowanie nad projektem ustawy o kontroli broni palnej. Ostatecznie w czwartek rano Izba odroczyła obrady do 5 lipca.

W środę późnym wieczorem, mimo protestów Demokratów, wniesiono pod obrady uzgodniony przez Republikanów w Izbie Reprezentantów i w Senacie projekt ustawy przyznającej 1,1 miliarda dolarów na walkę z wirusem Zika. W czwartek nad ranem poddano go pod głosowanie nie zezwalając na debatę i natychmiast ogłoszono przerwę do 5 lipca. Demokraci postanowili pozostać na sali, ale potem - jak pisze Associated Press - zaczęli jednak kończyć swój protest, uznając za sukces nagłośnienie swych argumentów. Zapowiadają kontynuowanie walki o kontrolę broni palnej, gdy Izba wznowi obrady.

Demokraci domagają się wprowadzenia nakazu sprawdzania przeszłości osoby kupującej broń palną oraz zakazu sprzedaży takiej broni osobom podejrzewanym o terroryzm.

W środę Republikanie, którzy mają większość w Izbie Reprezentantów i są przeciwni ograniczeniom w dostępie do broni dla obywateli, ogłosili przerwę w obradach, co automatycznie spowodowało wyłączenie kamer i mikrofonów. Dlatego protestujący ogłosili swe żądania w mediach społecznościowych.

Republikański przewodniczący Izby Reprezentantów Paul Ryan określił w wywiadzie dla CNN protest Demokratów jako "zagrywkę medialną" i oświadczył, że nie zamierza poddać projektu ustawy pod głosowanie. "Oni wiedzą, że nie będziemy głosować nad ustawą, która pozbawia obywateli konstytucyjnego prawa, bez wymaganych procedur" - mówił Ryan.

Od czasu masakry w klubie nocnym w Orlando, na Florydzie, w której zginęło z rąk zamachowca 49 osób, Senat odrzucił cztery projekty ustaw o wprowadzeniu ostrzejszej kontroli broni palnej. W czwartek Senat ma się zająć kolejnym kompromisowym projektem.

Jeśli chodzi o fundusze na walkę z wirusem Zika, Demokraci zapowiadają, że ustawę w tej sprawie będą zwalczać wszelkimi siłami w Senacie, ponieważ prezydent Barack Obama domagał się 1,9 mld dolarów. Demokraci nie godzą się też na proponowane przez Republikanów zmiany budżetowe na sumę 750 mln USD, co ma umożliwić sfinansowanie walki z wirusem. (PAP)

az/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Frank

W socjaliźmie do którego chcą doprowadzić demokraci z clintonową na czele musi być zakaz dostępu do broni aby nie było przewrotu

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil