USA: Biden z Jaceniukiem o konieczności kontynuowania reform na Ukrainie

Wiceprezydent USA Joe Biden rozmawiał w niedzielę przez telefon z ustępującym premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem na temat znaczenia kontynuowania reform gospodarczych i działań na rzecz niezależności energetycznej jego kraju - poinformował Biały Dom.

"Przywódcy zgodzili się, że te zmiany muszą być nieodwracalne i że dalszy postęp jest kluczowy, by zapewnić narodowi Ukrainy dostatnią przyszłość" - czytamy w oświadczeniu.

Z komunikatu wynika też, że Biden oraz Jaceniuk zgodzili się co do "znaczenia sformowania nowego gabinetu, który zobowiąże się wdrożyć potrzebne reformy, zwłaszcza te zalecane przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Unię Europejską".

W niedzielę w godzinach popołudniowych Jaceniuk ogłosił, że we wtorek oficjalnie poda się do dymisji. Na nowego szefa rządu typowany jest obecny przewodniczący parlamentu Wołodymyr Hrojsman.

Ustępujący premier powiedział przy tym, że jego partia Front Ludowy pozostaje w koalicji z prezydenckim Blokiem Petra Poroszenki. Ocenił jednocześnie, że kryzys polityczny, w wyniku którego odchodzi z Rady Ministrów, został wywołany sztucznie.

Wyraził nadzieję, że po jego dymisji nie dojdzie do destabilizacji sytuacji w kraju i w jak najkrótszym terminie powołany zostanie nowy rząd.

Kryzys polityczny na Ukrainie rozpoczął się w lutym w wyniku utraty przez rząd Jaceniuka poparcia w parlamencie. Jego gabinet krytykowany był za brak chęci do walki z korupcją i opieszałość w reformowaniu państwa. Na początku lutego do dymisji podał się pochodzący z Litwy minister rozwoju gospodarczego Aivaras Abromaviczius, który wprost oświadczył, że reformy na Ukrainie są umyślnie blokowane. (PAP)

jhp/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% VI 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,3% VI 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil