UOKiK zgadza się na koncentracje. Zielone światło dla Grupy Azoty

Prezes UOKiK wydała sześć decyzji dotyczących zgody na dokonanie koncentracji. Dotyczą one Grupy o2, krakowskiej Galerii Kazimierz, Grupy Azoty, spółki Rolimpex Nasiona, Duka Polska oraz Krajowego Funduszu Kapitałowego.

Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Jedna z ostatnich decyzji dotyczy przejęcia kontroli nad Grupą o2. Zgodę na transakcję otrzymał European Media Holding, który wchodzi w skład grupy kapitałowej, skupiającej fundusze inwestycyjne zarządzane przez Innova Capital. Do Grupy o2 należy pięć spółek zajmujących się m.in. wydawaniem serwisów internetowych. Jej właścicielami są cypryjskie spółki: Borgosia Investments, Bridge20 Enterprises oraz Jadhave Holdings. W wyniku koncentracji European Media Holding będzie sprawował kontrolę nad Grupą o2 wraz jej dotychczasowymi akcjonariuszami.

Właściciela zmieni również krakowska Galeria Kazimierz. Przejmującym jest fundusz inwestycyjny IREEF Lux HoldCo 1 z siedzibą w Luksemburgu. Będzie on mógł objąć kontrolę nad spółką GTC Galeria Kazimierz.

Zielone światło otrzymała także Grupa Azoty, skupiająca ponad 30 przedsiębiorców, produkujących m.in. nawozy mineralne oraz środki chemiczne. Będzie ona mogła przejąć spółkę Kopalnie i Zakłady Chemiczne Siarki Siarkopol - zajmującą się wydobyciem siarki. W wyniku transakcji Grupa Azoty nabędzie od Skarbu Państwa 85 proc. akcji przejmowanej spółki.

Prezes UOKiK zgodziła się również na utworzenie wspólnego przedsiębiorcy przez Krajowy Fundusz Kapitałowy, EEC Ventures, WI Czysta Technologia Fundusz Inwestycyjny Zamknięty, W Investments oraz trzy osoby fizyczne. KFK jest spółką akcyjną utworzoną na mocy ustawy, która za pośrednictwem funduszy kapitałowych, wspiera działających w Polsce małych i średnich przedsiębiorców o wysokim potencjale innowacyjności i rozwoju. Nowy podmiot będzie zajmował się inwestycjami w spółki m.in. z sektorów energii i ochrony środowiska.

Kolejna zgoda dotyczy spółki Top Farms Mazury, która została utworzona na potrzeby koncentracji. Należy do grupy kapitałowej kontrolowanej przez Top Farms, która prowadzi działalność w zakresie produkcji materiału siewnego. Zgodnie z decyzja może ona przejąć spółkę Rolimpex Nasiona - zajmuje się ona produkcją nasion zbóż, traw, rzepaku i innych roślin na potrzeby zakładów przetwórstwa rolno-spożywczego.

Ostatnia z decyzji dotyczy przejęcia przez Dom Deco kontroli nad Duka Polska. Przejmująca spółka nie prowadzi obecnie żadnej działalności, natomiast Duka Polska prowadzi sprzedaż detaliczną akcesoriów kuchennych, stołowych oraz niektórych sprzętów AGD.

Po przeprowadzeniu postępowań antymonopolowych Prezes Urzędu uznała, że koncentracje nie doprowadzą do istotnego ograniczenia konkurencji.

Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli połączenie nie zostanie dokonane w terminie 2 lat od ich wydania. Na stronie internetowej Urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez Urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji. Więcej informacji o zasadach łączenia przedsiębiorców w przygotowanym specjalnie opracowaniu.

kom/ amt/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne
GRUPAAZOTY -3,64% 23,28
2020-02-25 13:31:42

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil