REKLAMA

UOKiK ostrzega przed kolejną piramidą finansową

2022-08-17 09:47
publikacja
2022-08-17 09:47
UOKiK ostrzega przed kolejną piramidą finansową
UOKiK ostrzega przed kolejną piramidą finansową
fot. imred / / Shutterstock

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzega przed działaniami promocyjnymi platformy im.academy. Prowadzącej ją spółce prezes UOKiK postawił zarzut założenia, prowadzenia i propagowania systemu promocyjnego typu piramida – podał urząd antymonopolowy w środę.

Jak poinformował UOKiK, spółka International Markets Live z Nowego Jorku prowadzi platformę im.academy i sprzedaje na niej pakiety edukacyjne (tzw. akademie) zawierające materiały z dziedziny finansów oraz e-commerce.

Urząd wskazał, że w pierwszym miesiącu dostęp do jednej "akademii" kosztuje 234,95 dolarów, a w kolejnych – 174,95 dol. Spółka prowadzi również program partnerski. Osoby, które zawarły tzw. Umowę Niezależnego Przedsiębiorcy IM i co miesiąc uiszczają opłatę w wysokości 16,71 dol. mogą czerpać korzyści, które są uzależnione przede wszystkim od wprowadzenia do systemu nowych członków (konsumentów).

"Ostrzegam konsumentów przed platformą im.academy. Prowadzącej ją spółce postawiłem zarzut założenia, prowadzenia i propagowania systemu promocyjnego typu piramida" - powiedział cytowany w komunikacie prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny.

Jak wyjaśnił, systemy typu piramida są prawnie zakazane jako nieuczciwa praktyka rynkowa. "Analiza zgromadzonego materiału, w tym sygnałów konsumenckich, wskazuje, że organizator systemu i osoby promujące platformę im.academy nastawione są przede wszystkim na marketing i pozyskiwanie nowych członków. Natomiast działalność edukacyjna jest +uboczna+ i ma na celu stworzenie pozoru legalności projektu i swoistego zamaskowania faktycznego celu, którym jest pozyskiwanie pieniędzy od użytkowników platformy" – ocenił Chróstny.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Jak zaznaczył prezes UOKiK, tego typu systemy potrzebują ciągłego, lawinowego dopływu nowych członków i ich pieniędzy. W dłuższej perspektywie nie jest to możliwe – wówczas taki system upada, a konsumenci tracą pieniądze. "Jest poważne ryzyko, że tak może być i w tym przypadku" – dodał.

Urząd przypomniał, że systemy promocyjne typu piramida polegają na tym, że konsument jest namawiany do udziału w "projekcie" w zamian za obietnicę wynagrodzenia lub innych korzyści, które są uzależnione przede wszystkim od wprowadzenia do systemu kolejnych osób, a nie od sprzedaży czy konsumpcji produktów. Takie systemy maskowane są często hasłami: "program", "inwestycje", "zarabianie w internecie", "zarabianie w domu", "platforma reklamowa". Jako przykrywka oferowane są inwestycje w tokeny, kryptowaluty, pakiety edukacyjne, apartamenty itp.

Według UOKiK schemat działania systemu typu piramida jest z założenia następujący: konsument wpłaca pieniądze, poleca program innym i za ich wprowadzenie otrzymuje wynagrodzenie. Pochodzi ono z wpłat osób, które bezpośrednio i pośrednio się poleciło. W ten sposób to dana osoba, jej znajomi i znajomi znajomych finansują system. Jednak po pewnym czasie system musi upaść, bo wpłacane pieniądze nie są inwestowane w żadne aktywa i nie przynoszą zysków - trafiają do organizatorów i osób zajmujących najwyższą pozycję w łańcuszku. System działa, dopóki lawinowo wzrasta liczba osób przystępujących i wpłacających pieniądze. Warunkiem funkcjonowania piramidy jest ciągły napływ wpłacanych pieniędzy, co nie jest możliwe do utrzymania. W efekcie system upada, a wpłacone pieniądze przepadają.(PAP)

lgs/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste w ING - bez zbędnych opłat i zgarnij pieniądze na start

Załóż konto osobiste w ING - bez zbędnych opłat i zgarnij pieniądze na start

Komentarze (9)

dodaj komentarz
hotei
UOKiK powinien się raczej ZUSem zająć bo to jest prawdziwa piramida finansowa.
orle
"zoomek" i "jakgol", którzy twierdzą, że ZUS jest piramidą finansową, to kompletni ignoranci w dziedzinie finansów. Powinni się pilnie doszkolić z tego zakresu, a nie wypisywać bzdury! LO
ehud
Chróstny ostrzega, a Polacy i tak wciąż zbierają chrust :)
zoomek
Przecież tak działa ZUS i wykolei się bo nie będzie miał kto płacić na tą piramidę. Gdzie te dzieci co utrzymają strzejące się społeczeństwo?
Pytam - ZUS się od tego różni? Czym? Chyba skalą.
karbinadel
Kiedyś się to nazywało "Łańcuszek św. Antoniego" i co jakiś czas powracało, nawet w PRL. Tyle że wtedy nie było instytucji chroniących obywateli przed ich własną głupotą
jakgol
Szkoda, że największa piramida finansowa w Polsce jest obowiązkowa, a zwie się ZUS
eobywatel
Nikt Cię nie zmusza do mieszkania w Polsce :) Zamiast bez sensu narzekać, wypowiedz obywatelstwo i przenieś się do jednego z krajów bez podatków: https://worldpopulationreview.com/country-rankings/tax-free-countries
pikawka
caly caly ten system jest przeciez jednym wielkim zestawem piramid polaczonych ze soba podatkami :)
wizytator
Takich piramidek mamy setki. Pełno jest w necie szkoleniowców od świętego grala wykresów.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki