REKLAMA

UOKiK chce, by niewykorzystane środki na kartach pre-paid mogły trafić na konto klienta w banku

2021-09-14 14:58, akt.2021-09-14 18:03
publikacja
2021-09-14 14:58
aktualizacja
2021-09-14 18:03
UOKiK chce, by niewykorzystane środki na kartach pre-paid mogły trafić na konto klienta w banku
UOKiK chce, by niewykorzystane środki na kartach pre-paid mogły trafić na konto klienta w banku
fot. Tanasan Sungkaew / / Shutterstock

Prezes UOKiK chce zmian w przygotowywanym prawie komunikacji elektronicznej, aby konsument rejestrując kartę pre-paid mógł podać numeru konta bankowego, na które automatycznie otrzyma zwrot niewykorzystanych pieniędzy - poinformował UOKiK w komunikacie prasowym.

"Zaproponujemy zmianę brzmienia artykułu tak, aby konsument rejestrując kartę pre-paid mógł podać numeru konta bankowego, na które automatycznie otrzyma zwrot niewykorzystanych pieniędzy. Brak podania numeru konta nie zablokuje jednocześnie możliwości odzyskania pieniędzy po wygaśnięciu karty pre-paid lub przejściu do innego operatora komórkowego. Zasilenie Funduszu Szerokopasmowego nastąpi wówczas, gdy obie ścieżki odzyskania pieniędzy nie zostaną przez konsumenta wykorzystane" – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Według UOKiK w tych wyjątkowych sytuacjach pieniądze nieodebrane przez konsumentów, gdy minie ważność konta na kartę pre-paid, będą mogły wspierać rozwój telekomunikacji w Polsce.

Urząd przypomniał, że kwestia zwrotu niewykorzystanych środków z konta na kartę przy wyborze nowej firmy telekomunikacyjnej jest już uregulowana na poziomie unijnym. W grudniu 2018 r. wszedł w życie Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej. Jest w nim przepis, zgodnie z którym przy zmianie operatora dotychczasowi dostawcy usług pre-paid muszą na wniosek konsumenta zwrócić pozostałe na koncie środki.

Od tej operacji mogą pobierać opłatę współmierną do rzeczywiście poniesionych przez nich kosztów, jeśli zostało to określone w umowie. Unijne prawo musi zostać implementowane do polskiego - wskazał UOKiK. (PAP)

UOKiK we wrześniu 2016 r. wszczął postępowania przeciwko czterem największym operatorom telekomunikacyjnym: Orange Polska, P4, Polkomtel oraz T-Mobile Polska. Wątpliwości urzędu budziło to, że brak kolejnego doładowania telefonu na kartę oznacza, że przepadają środki niewykorzystane przez klientów.

W lutym 2020 roku UOKiK nałożył 20,4 mln zł kary na Polkomtel z grupy Cyfrowego Polsatu za to, że operator nie zwraca klientom niewykorzystanych środków w ofertach na kartę. Ponadto zobowiązał T-Mobile, Orange oraz P4 (operatora sieci Play) do zwrotu pieniędzy odbiorcom. (PAP Biznes)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

lgs/ mmu/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
innowierca
To zabawne, ale ludziom w Polsce wytlumaczono, ze przymusowa rejestracja karty pre-paid jest zwiazana z terroryzmem::)). A chodzilo o to, zeby nie mozna bylo anonimowo przegladac Internetu ::)) bo przy uzyciu karty pre-paid, mozna zupelnie anonimowo przegladac internet ( co jest legalne) chocby przy uzyciu laptopa z funkcja LTE. To zabawne, ale ludziom w Polsce wytlumaczono, ze przymusowa rejestracja karty pre-paid jest zwiazana z terroryzmem::)). A chodzilo o to, zeby nie mozna bylo anonimowo przegladac Internetu ::)) bo przy uzyciu karty pre-paid, mozna zupelnie anonimowo przegladac internet ( co jest legalne) chocby przy uzyciu laptopa z funkcja LTE. No chyba ze ogladasz te same strony co na smartfonie i sluchasz tej samej muzyki na youtube, wtedy rozpoznaja cie algorytmy :::)))
anty12
Potrzebne mi twoje pienieszki z party pri pejd. Pomozesz. Mam hory butszet.
kryzysio
No i to byłoby OK, jednakże nienażarty PiSi narybek pewnie zajuma również i te grosze.

Powiązane: Rynek telefonów i smartfonów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki