REKLAMA

UODO - urząd z rozdwojeniem jaźni?

2020-05-15 07:07
publikacja
2020-05-15 07:07

Nie milkną zarzuty, że prezes UODO podejmuje decyzje zgodne z linią władzy i nie reaguje, gdy o interwencję proszą obywatele. Cierpi reputacja instytucji, która od lat uczyła Polaków, jak ważna jest prywatność - pisze piątkowy "Dziennik Gazeta Prawna".

/ fot. Andrzej Hulimka / FORUM

"W dyskusji z prezesem Urzędu Ochrony Danych Osobowych nie ma już miejsca na merytorykę. Dane mu narzędzia są bowiem wykorzystywane w celach politycznych" – mówi dziennikowi dr Maciej Kawecki, wcześniej koordynator prac nad reformą ochrony danych osobowych w Ministerstwie Cyfryzacji, a dziś dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie, specjalista (of counsel) w Kancelarii Maruta Wachta. "Z wielką przykrością podzielam opinię, że prezes UODO podejmuje obecnie decyzje odpowiadające w określonych sprawach stanowiskom partii rządzącej" – ocenia dr Ewa Kulesza, pierwszy generalny inspektor ochrony danych osobowych.

Według "DGP" skargi na brak niezależności na prezesa UODO Jana Nowaka od dłuższego czasu wpływają do EROD, Europejskiej Rady Ochrony Danych. "Europejscy urzędnicy przyznają poza protokołem, że polski organ nadzorczy jest dziś stawiany w jednym rzędzie z rumuńskim, który wprost zezwala na represjonowanie dziennikarzy. I że opinia o Polsce jako miejscu, w którym od prawie ćwierćwiecza poważnie podchodzi się do kwestii ochrony prywatności, została zaprzepaszczona przez prezesa Nowaka w ciągu zaledwie 10 miesięcy" - czytamy w dzienniku.

"DGP" podkreśla też, że kandydatura Jana Nowaka na szefa UODO była od początku kontrowersyjna, ze względu na to, że był on wcześniej radnym PiS na warszawskiej Woli. Przypomina też sprawy, za które krytykowany był Nowak: doprowadzenie do wstrzymania ujawnienia list poparcia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa, przeprowadzenie kontroli i nałożenie kar finansowych na wspólnotę mieszkaniową, firmę ochroniarską oraz firmę zarządzającą nieruchomością w związku z ujawnieniem przez media materiału wideo, na którym prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński odwiedza apartamentowiec zamieszkiwany przez Julię Przyłębską, prezes Trybunału Konstytucyjnego.

"Czarę goryczy przelał jednak fakt, że prezes UODO nie miał zastrzeżeń do przepisów zezwalających na przeprowadzenie korespondencyjnych wyborów prezydenckich i nie zainterweniował, gdy Poczta Polska zażądała od samorządów przesłania danych ze spisu wyborców (wraz z numerami PESEL) w formie niezabezpieczonego pliku tekstowego" - czytamy w "DGP".

Jan Nowak zapewnia na łamach "Dziennika Gazety Prawnej", że organ ochrony danych jest niezależny i apolityczny. "Zawsze kieruję się zapisami prawa, a RODO przede wszystkim. Niektórzy zapominają, że pewne spawy są regulowane przepisami krajowymi i nimi też muszę się kierować w swojej działalności" – mówi. Twierdzi też, że wielokrotnie uprzykrzał życie władzy, wszczynając postępowania np. wobec Ministerstwa Sprawiedliwości, KRS, Kancelarii Sejmu czy Głównego Geodety Kraju, a także krytykując aplikację ProteGO Safe autorstwa Ministerstwa Cyfryzacji. (PAP)

mkr/ dki/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
marianpazdzioch
To jest system słupów prezesa. Kraj z 1000-letnią historią w środku Europy ma system niczym murzyńska wioska.
karbinadel
Kolejny dowód na to, że Kaczyński jest odwrotnością króla Midasa. Czego się dotknie, zamienia w kupę (i to nawet nie kamieni, lecz psią).
ferdynand_kiepski
Reputacja instytucji publicznych w kraju? Bardzo kiepska.Opinia o Polsce? Równie kiepska. No ale mamy to, na co sobie zasłużyliśmy...
antykomuch
tak czy owak, towarzysz Nowak
minirekin
Mierny, ale wierny jak kiedyś w PRL. Przed 2015 w większości miernoty, szeregowi pracownicy bez karier naukowych, czy sprawowania funkcji. Ot zwykły radny. Teraz pycha, pogarda bo to "Pany są" , zauroczone sobą i władzą. Ale powiadam wam ....to się kiedyś skończy, a ogrom wstydu za dzisiejszy czas pozostanie !!!

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki