UKE nie bierze pod uwagę opcji nieodebrania częstotliwości LTE

Rezygnacja NetNet z częstotliwości LTE oznacza automatyczne przyjęcie do rozpatrzenia wniosku T-Mobile, którego oferta była druga w rankingu - napisał rzecznik UKE w odpowiedzi dla PAP. UKE nie bierze pod uwagę opcji nieodebrania częstotliwości - dodał.

UKE nie bierze pod uwagę opcji nieodebrania częstotliwości LTE
UKE nie bierze pod uwagę opcji nieodebrania częstotliwości LTE (fot. simpson33 / YAY Foto)

"NetNet wycofał wniosek o dokonanie rezerwacji częstotliwości przed jej dokonaniem, co oznacza, że z mocy prawa T-Mobile stał się +Podmiotem wyłonionym+" - napisał rzecznik UKE Artur Koziołek.

"Rezygnacja NetNet oznacza automatyczne przyjęcie do rozpatrzenia wniosku na ten blok, złożonego przez T-Mobile, którego oferta była druga w rankingu. Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej jest w stałym kontakcie z uczestnikami aukcji. W siedzibie UKE organizowane są spotkania, których przedmiotem jest bieżąca sytuacja" - zaznaczył w odpowiedzi na pytanie m.in. o to, co UKE zamierza zrobić w związku z rezygnacją NetNet z objęcia częstotliwości i czy zaoferuje je T-Mobile.

"UKE nie bierze pod uwagę opcji nieodebrania częstotliwości. Jeśli podmiot, który brał udział w postępowaniu aukcyjnym, czy przetargowym (ogólnie selekcyjnym), wygrywa go, jest podmiotem wyłonionym, a następnie rezygnuje z dobra rzadkiego, czyli nie składa wniosku o dokonanie rezerwacji (wydanie decyzji administracyjnej) lub go cofa, naraża się na ujemne konsekwencje w kolejnych procesach sprzedaży widma. Jego wiarygodność jest znikoma, a regulator może wykluczyć taki podmiot z możliwości udziału w takim procesie" - czytamy w odpowiedzi na pytanie, co zrobi UKE, gdy nikt nie weźmie częstotliwości po NetNecie.

Na pytanie o opinie, że objęcie częstotliwości "osieroconych" przez NetNet obarczone może być wadą prawną, rzecznik odpowiedział: "UKE nie podziela tych poglądów. I nie chce komentować wygłaszanych publicznie opinii podmiotów rynkowych, których celem jest realizacja określonych celów gospodarczych".

Według niego odwołania operatorów złożone w postępowaniu "zostaną rozpatrzone przez Prezesa UKE bez zbędnej zwłoki".

"Operatorzy natychmiast po ogłoszeniu wyników aukcji LTE, czyli w październiku ubiegłego roku, zostali przez Prezesa UKE poinformowani o proponowanej aranżacji konkretnych bloków. Propozycja ta została również opublikowana na stronie. Rozpatrując i analizując sprawę w postępowaniu drugoinstancyjnym Prezes UKE będzie brał z pewnością pod uwagę efektywną gospodarkę częstotliwościami i stabilność prawną wydawanych decyzji" - podał rzecznik UKE.

Jak zaznaczył, "wszelkie możliwe i dopuszczalne warianty są w chwili obecnej analizowane przez Prezesa UKE". "Ale w pierwszej kolejności o wynikach analiz będziemy informowali strony postępowania. Z punktu widzenia regulatora najważniejszymi kwestiami są dostarczenie szybkiego - mobilnego Internetu obywatelom, z równoczesną troską o poprawę jakości usług świadczonych przez operatorów. Według informacji przekazywanych przez przedsiębiorców, rozpoczęto już oferowanie usług w ramach częstotliwości wylicytowanych w trakcie aukcji. Kolejnym ważnym elementem aukcji LTE są wpływy, jakie niesie ona dla budżetu państwa. Do chwili obecnej, w ramach 19 rezerwacji na częstotliwości rozdysponowanych w ramach aukcji LTE, podmioty biorące udział w aukcji wpłaciły kwotę 7.128.270.000 zł" - podsumował.

Łącznie za wszystkie częstotliwości będące przedmiotem aukcji LTE telekomy zadeklarowały 9,233 mld zł, jednak jeden z nich - NetNet - wycofał się z rezerwacji.

Po informacji, że NetNet nie wpłaci ponad 2,05 mld zł zadeklarowanej kwoty, minister cyfryzacji Anna Streżyńska mówiła, że wpływy do budżetu nie są zagrożone, ponieważ za te częstotliwości chętnie zapłaci jeden z pozostałych operatorów. "Te częstotliwości wracają do puli i może się o nie ubiegać następny w kolejności operator - T-Mobile z ofertą 2,02 mld zł. Oznacza to, że brakujące 2 mld zł wpłyną do kasy państwa, ponieważ T-Mobile deklarował jednoznacznie chęć odebrania tych częstotliwości. Przypuszczam, że wszystko dobrze się skończy, ponieważ tym razem będą to podmioty, które faktycznie chcą tych częstotliwości" - mówiła wtedy PAP.

"Być może UKE będzie musiał ogłosić nowy przetarg lub aukcję LTE"

Jeżeli nikt nie weźmie częstotliwości po NetNecie, to UKE będzie musiał ogłosić nowy przetarg lub aukcję - mówi PAP Witold Tomaszewski, naczelny Telepolis.pl. Ocenił, że przesunęłoby to na 2017 r. wpływy do budżetu i że są "praktycznie zerowe szanse", by osiągnęły one 2 mld zł.

"To, że częstotliwości nie odbierze NetNet, spółka kojarzona z Zygmuntem Solorzem-Żakiem, jest już pewne, bo potwierdził to sam UKE. Podmiot miał prawo odmówić objęcia bloku, ale sposób, w jaki zostało to zrobione, trudno uznać za poważny i profesjonalny" - wskazał redaktor naczelny portalu.

Jak dodał, "niektórzy prawnicy przedstawiają opinię, że objęcie teraz tych +osieroconych+ częstotliwości obarczone może być wadą prawną". "To dla tego, który chciałby je wziąć, stanowi duże obciążenie biznesowe ze względu na niepewność co do przyszłości. Trudno więc dziwić się graczom na rynku, że podchodzą do nich jak do zgniłego jajka i zastanawiają się, co zrobić" - zaznaczył.

Jego zdaniem "w całej sprawie potrzeba ewidentnie dwóch rzeczy". "Po pierwsze, wzięcia przez UKE sprawy w swoje ręce. Bierna postawa Urzędu podgrzewa ten konflikt i komplikuje sprawę. Po drugie, okrągłego stołu rokowań, przy którym zasiądą urzędnicy i uczestnicy aukcji. Każda ze stron ma swoje argumenty i cele. Urząd chce wpływu 2 mld zł do budżetu, więc niech wykaże się inicjatywą" - zaznaczył.

"W postępowaniu rezerwacyjnym odwołania złożyli chyba wszyscy operatorzy. Jedni, jak Orange, chcą tylko drobnych zmian w warunkach pokrycia zasięgiem sieci LTE małej części gmin ze względu na problemy z interferencjami z sieciami komórkowymi naszych wschodnich sąsiadów. Pozostali wnoszą o ponowne rozpatrzenie spraw związanych z przebiegiem postępowania i aranżacją przyznanych bloków. Wszystkie można oddalić, można zaoferować blok T-Mobile, pytanie tylko czy w takich okolicznościach ten operator będzie go chciał. Moim zdaniem, bez większych zmian w aranżacji pasma szanse są na to niewielkie" - dodał.

son/ jzi/

Źródło: PAP Biznes

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 ~gosc0000000000000000

dac polsatowi 800 megabit

! Odpowiedz
2 7 ~kol

Przetarg przez PEOWCOW był fatalnie zorganizowany. Wadium powinno być dotkliwe dla zerwania umowy...

! Odpowiedz
2 2 ~Gnida

PIS lepszy. Widać po po nowych prezesach TVP oraz ORLEN - sami fachowcy z wieloletnim doświadczeniem w tego typu firmach.

! Odpowiedz
1 14 ~komedio-dramat

Brak odpowiedzialności karno-finansowej dla urzędników wiąże się z tym, że mogą robić co dusza zapragnie. Ustawić przetarg bez wadium to pikuś jeżeli nikt cię za to nie pociągnie do odpowiedzialności.

! Odpowiedz
3 11 ~hehe

Zygmunt Krok vel Zegarek vel Solorz załatwił sobie u peowskich oszołomów brak wadium.
Dzięki temu mógł bezkosztowo mieszać w aukcji. No myślę, że nie tak całkiem bezkosztowo - jakieś "pajdy" dla peowców pewnie poszły, na przysłowiowe "ośmiorniczki"...

! Odpowiedz
1 8 ~ludzie

Wg mnie był szykowany gruby wałek. PiS doszedł do władzy i sprawa się rypła. Naprawdę , przy tak poważnym przetargu nie było wadium?. Proszę mi wskazać dziedzinę życia w Polsce, której PO nie zabagniła na maksa.

! Odpowiedz
1 4 ~hehe

Zygmunt Krok vel Zegarek vel Solorz załatwił sobie u peowskich oszołomów brak wadium.
Dzięki temu mógł bezkosztowo mieszać w aukcji. No myślę, że nie tak całkiem bezkosztowo - jakieś "pajdy" dla peowców pewnie poszły, na przysłowiowe "ośmiorniczki"...

! Odpowiedz
7 2 ~niepelnosprawny_org

telekomy wazne jak nigdy, brawo pani Sterzynska, opłaty spadną

! Odpowiedz
1 7 ~Arsen

Chyba raczej wzrosną. Za te częstotliwości zapłacą najwięcej w Europie. Na kogoś będzie trzeba przerzucić te koszty...

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG -0,55% 58 816,98
2019-11-13 17:15:00
WIG20 -0,59% 2 235,52
2019-11-13 17:15:01
WIG30 -0,67% 2 531,97
2019-11-13 17:15:00
MWIG40 -0,57% 3 758,82
2019-11-13 17:15:01
DAX -0,40% 13 230,07
2019-11-13 17:37:00
NASDAQ -0,05% 8 482,10
2019-11-13 22:03:00
SP500 0,07% 3 094,04
2019-11-13 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.