REKLAMA

UKE: Niższe stawki za zakańczanie połączeń głosowych we wszystkich sieciach w UE

2021-02-03 15:54
publikacja
2021-02-03 15:54
UKE: Niższe stawki za zakańczanie połączeń głosowych we wszystkich sieciach w UE
UKE: Niższe stawki za zakańczanie połączeń głosowych we wszystkich sieciach w UE
fot. Peter Snaterse / / Shutterstock

Jeszcze przed wakacjami spadną stawki za usługę zakańczania połączeń głosowych we wszystkich sieciach stacjonarnych i mobilnych w Unii Europejskiej - poinformował w środę Urząd Komunikacji Elektronicznej.

Jak czytamy w komunikacie UKE, "jeszcze przed wakacjami spadną stawki za terminowanie ruchu głosowego (FTR/MTR) we wszystkich sieciach stacjonarnych i mobilnych w UE. Zmiany dotyczą także polskich operatorów. To efekt postanowień aktu delegowanego przyjętego 18 grudnia przez Komisję Europejską".

Urząd Komunikacji Elektronicznej zaznaczył, że akt delegowany to rozporządzenie, które wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej bez konieczności transpozycji do prawa krajowego. Regulacja dotyczy wszystkich przedsiębiorców telekomunikacyjnych, także tych, których Prezes UKE nie wyznaczył jako posiadających pozycję znaczącą na rynkach zakańczania połączeń w sieciach stacjonarnych lub mobilnych.

Wskazano, że po przyjęciu aktu delegowanego Parlament Europejski i Rada mają dwa miesiące na złożenie ewentualnego sprzeciwu. "Po tym czasie, w przypadku braku sprzeciwu, akt zostanie opublikowany, a jego wejście w życie przewidziane jest na następny dzień po publikacji. Stosowanie jego postanowień jest jednak odroczone (vacatio legis) do pierwszego dnia trzeciego miesiąca po jego wejściu w życie. Przykładowo, jeżeli akt delegowany wejdzie w życie w lutym 2021 r., to jego postanowienia mają być stosowane od 1 maja 2021 r." - czytamy.

UKE podał, że maksymalna stawka za zakończenie połączenia w sieci stacjonarnej (FTR) od rozpoczęcia stosowania aktu delegowanego do 31 grudnia 2021 r. wyniesie 0,11 eurocenta (pół grosza) za minutę połączenia, a od 1 stycznia 2022 r. - 0,07 eurocenta za minutę połączenia. Maksymalna stawka za zakończenie połączenia w sieci mobilnej (MTR) od rozpoczęcia stosowania aktu delegowanego do 31 grudnia 2021 r. wyniesie 0,7 eurocenta za minutę połączenia; od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. - 0,55 eurocenta za minutę połączenia; od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r. - 0,4 eurocenta za minutę połączenia; od 1 stycznia 2024 r. - 0,2 eurocenta za minutę.

Jak czytamy, wysokość stawki FTR w polskich złotych (od rozpoczęcia stosowania aktu delegowanego do 31 grudnia 2021 r.) została określona przez KE w akcie delegowanym. W kolejnych latach przeliczenie z euro na złotówki ma być dokonywane co roku (1 stycznia każdego roku), biorąc pod uwagę najbardziej aktualną średnią referencyjnych kursów wymiany EUR - PLN publikowanych przez Europejski Bank Centralny w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniach 1 września, 1 października i 1 listopada każdego roku.

Urząd wskazał, że przeliczenie euro na złotówki stawki MTR w 2021 r. ma być dokonane na podstawie średniej referencyjnych kursów wymiany EUR – PLN publikowanych przez Europejski Bank Centralny w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniach 1 stycznia, 1 lutego i 1 marca 2021 r.

"W kolejnych latach przeliczenie z euro na złotówki ma być dokonywane co roku (1 stycznia każdego roku) biorąc pod uwagę najbardziej aktualną średnią referencyjnych kursów wymiany EUR - PLN publikowanych przez Europejski Bank Centralny w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniach 1 września, 1 października i 1 listopada każdego roku" - podał UKE, podkreślając, że wysokość docelowych stawek FTR i MTR jest jednakowa dla wszystkich państw członkowskich UE / EOG (Europejski Obszar Gospodarczy)

Jak wyjaśniono, "usługa zakańczania połączeń głosowych w sieci ruchomej oznacza hurtową usługę wymaganą do zakańczania połączeń na numery w sieci ruchomej, które są publicznie nadanymi zasobami numeracyjnymi, tj. numerami istniejącymi w krajowych planach numeracji, świadczoną przez operatorów mających możliwość kontrolowania zakańczania połączeń i ustalania stawek za zakańczanie połączeń z takimi numerami, w przypadku gdy istnieje wzajemne połączenie z co najmniej jedną siecią, niezależnie od stosowanej technologii, w tym z portami wzajemnych połączeń".

Co do zasady z regulacji wyłączone są połączenia do numerów wykorzystywanych na potrzeby: usług bezpłatnych, usług o opłacie podzielonej oraz komunikacji maszyna – maszyna (M2M). (PAP)

autor: Ewa Wesołowska

ewes/ mk/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Sieci komórkowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki