REKLAMA

UE zaostrzy sankcje wobec Rosji, ale ostrożnie

2014-07-22 14:25
publikacja
2014-07-22 14:25
european-council.europa.eu

Unia Europejska zaostrzy sankcje wobec Rosji, ale wciąż jest ostrożna. Nie ma mowy na razie o sankcjach gospodarczych. Co najwyżej rozszerzona ma być czarna lista osób z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami finansowymi. Decyzję mają dziś po południu ogłosić ministrowie spraw zagranicznych Wspólnoty po spotkaniu w Brukseli.

Z dyskusji ministerialnych wynika, że szefowie dyplomacji nie chcą łączyć zaostrzonych sankcji bezpośrednio z katastrofą malezyjskiego samolotu. Zamierzają natomiast ukarać Moskwę za niewypełnienie wcześniejszych żądań, co doprowadziło do tragedii. Moskwa miała bowiem zdystansować się od separatystów i zaprzestać dostarczania im broni. To nie nastąpiło, a wręcz przeciwnie. Od tego czasu wzrosło wspieranie, przekazywanie coraz bardziej zaawansowanego sprzętu kolejnymi kolumnami" - powiedział szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski.

Podobnie wypowiadał się minister spraw zagranicznych Holandii - kraju, którego obywatele stanowią najliczniejszą grupę ofiar katastrofy. Nie ma żadnych tabu dla Holandii jeśli chodzi o sankcje, w tym gospodarcze wobec Rosji, która robi za mało, by zakończyć kryzys" - powiedział Frans Timmermans.

Sankcje gospodarcze na razie nie zostaną nałożone, bo wciąż w Unii są duże różnice zdań na ten temat. Dziś ma zapaśc decyzja o wpisaniu na czarną listę rosyjskich oligarchów i firm wspierających władze na Kremlu. Unia i tak miała to zrobić, bo tak zdecydowali na środowym szczycie europejscy przywódcy, jeszcze przed katastrofą. Listę planowano opublikować do końca miesiąca. Teraz Unia przyspiesza decyzję o kilka dni i konkretne nazwiska oraz nazwy firm poznamy zapewne w czwartek.IAR/Beata Płomecka/Bruksela/em/
Źródło:IAR
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (4)

dodaj komentarz
~Jan324
Rosja ma zakończyć kryzys którego nie zaczęła. Zaczął się on przejęciem władzy w Kijowie (przewrotem) przez ukraińskie nacjonalistyczne partie dzięki wsparciu USA.
~MacGawer
Witam kolejnego agenta. I od razu mam pytanie: jeżeli Ukraina przyjmie Janukowycza na prezydenta i cofnie wszystko co zmieniła od czasu majdanu, to Rosja odda Krym i wycofa zielone ludziki ze wschodu? Tak tylko retorycznie pytam.
~tadeusz
wreszcie ktos nie ulegl nachalnej propagandzie i zozsadnie pisze
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Łatwiejszy dostęp do broni

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki