REKLAMA

UE zaniepokojona nową chińską ustawą o zagranicznych NGO

2016-05-04 10:50
publikacja
2016-05-04 10:50

Przedstawicielstwo UE w Pekinie wyraziło w środę zaniepokojenie przyjętą ostatnio przez chiński parlament ustawą o kontrolowaniu zagranicznych organizacji pozarządowych. Według UE te przepisy "najpewniej zaszkodzą rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego".

UE zaniepokojona nową chińską ustawą o zagranicznych NGO / YAY Foto

Nowa ustawa "będzie miała negatywny wpływ na kontakty międzyludzkie między UE a Chinami" - czytamy w oświadczeniu unijnego przedstawicielstwa. Zaapelowało ono do chińskich władz o "bezpieczny i sprawiedliwy klimat", a także "przejrzyste procesy, które pozwolą NGO na swobodną i skuteczną działalność w Chinach".

"Jesteśmy gotowi do współpracy z chińskimi władzami w tym celu" - podkreślono.

Według krytyków i zachodnich dyplomatów przyjęte w ubiegłym tygodniu przepisy mogą znacząco ograniczyć działalność około 7 tys. NGO w Państwie Środka.

Nie jest jasne, jakie zmiany wprowadzono w ostatecznie przyjętym tekście, ale wcześniejsza wersja przepisów przewidywała, że działające w Chinach zagraniczne NGO znajdą się pod kontrolą policyjną i będą musiały zapewniać stały dostęp do informacji o swoim finansowaniu, działalności i współpracy z chińskimi grupami. Zakazane miały być wszelkie działania, które "podkopują władzę państwową i dzielą naród".

Według wcześniejszej wersji projektu policja mogłaby mieć możliwość anulowania wszelkich działań NGO, które jej zdaniem zagrażają bezpieczeństwu narodowemu. Każda organizacja, która będzie zachęcać do "obalenia władzy państwowej" lub do "separatyzmu", zostanie umieszczona na czarnej liście zakazanych NGO.

Przedstawicielstwo UE w Pekinie wyraziło zadowolenie, że mogło przedstawić swe komentarze w sprawie projektu ustawy. Jednocześnie ubolewało, gdyż "wiele z naszych najistotniejszych uwag i rekomendacji nie zostało odzwierciedlonych w przyjętych przepisach".

W oświadczeniu wyrażono zaniepokojenie z powodu propozycji utworzenia listy niepożądanych organizacji, których działalność w Chinach będzie zakazana oraz "faktu, że przepisy zapewniają władzom państwowym praktycznie nieograniczone możliwości monitorowania spraw organizacji pozarządowych i ingerowania w nie".

(PAP)

jhp/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~Piada
I to jest rząd, który nie zaprosi islamistów do przyjazdu :-)
~gosc
Sorosowskie scierwa nie beda mialy swobody w Chinach ? Tego sie boi lewactwo z jewrokolchoza ?

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki