UE rozszerzyła sankcje dyplomatyczne w związku z agresją na Ukrainie

Unia Europejska rozszerzyła sankcje dyplomatyczne w związku z rosyjską agresją na Ukrainie i aneksją Krymu. Na czarną listę zostało wpisanych sześć osób. Dziś rano decyzja krajów członkowskich w tej sprawie została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i tym samym weszła w życie.

Na czarną listę wpisano sześciu deputowanych z Krymu wybranych do Dumy we wrześniu. Unia Europejska nazwała te wybory nielegalnymi i nie uznała ich wyników. W sumie unijnymi sankcjami dyplomatycznymi są objęte 152 osoby. To separatyści z Krymu, rosyjscy politycy, bliscy współpracownicy prezydenta Putina i wojskowi. Te osoby mają zakaz wjazdu do Unii i zablokowane konta w europejskich bankach. Restrykcjami jest objętych także 37 firm, których europejskie aktywa pozostają zamrożone.

Decyzje dotyczące sankcji dyplomatycznych w związku z rosyjską agresją na Ukrainie nie budzą obecnie w Europie kontrowersji, nieco inaczej jest z restrykcjami gospodarczymi wobec Rosji, które wygasają pod koniec stycznia i potrzebna jest jednomyślność, by je przedłużyć. Jeszcze niedawno powiększała się grupa unijnych krajów domagających się złagodzenia sankcji, jednak po rosyjskich bombardowaniach w Syrii, te głosy ucichły. Decyzja o przyszłości restrykcji gospodarczych ma zapaść w przyszłym miesiącu.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/magos

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -1,3% VIII 2019

Znajdź profil