REKLAMA

UE ostrzega Serbię i Kosowo przed ulokowaniem ambasad w Jerozolimie

2020-09-07 22:30
publikacja
2020-09-07 22:30
UE ostrzega Serbię i Kosowo przed ulokowaniem ambasad w Jerozolimie
UE ostrzega Serbię i Kosowo przed ulokowaniem ambasad w Jerozolimie
fot. Francois Lenoir / / FORUM

UE ostrzegła w poniedziałek Serbię i Kosowo, że ogłoszona w piątek w Białym Domu decyzja o ulokowaniu ich ambasad w Jerozolimie może osłabić szanse obu krajów na unijne członkostwo. Zdaniem Associated Press Belgrad i Prisztina umniejszają wagę porozumienia zawartego w Waszyngtonie.

Według UE status Jerozolimy powinien być ustalany między Izraelem a Palestyńczykami w ramach szerszych negocjacji pokojowych, a Serbia - jako kandydat na członka UE - powinna to uszanować.

"Żadne państwo członkowskie UE nie ma ambasady w Jerozolimie" - przekazał rzecznik szefa unijnej dyplomacji Peter Stano. "Wszelkie kroki dyplomatyczne, które mogłyby podważyć wspólne stanowisko UE w sprawie Jerozolimy, budzą poważne zaniepokojenie i ubolewanie" - zaznaczył.

Serbia zobowiązała się otworzyć we wrześniu biuro handlowe w Jerozolimie i przenieść tam swoją ambasadę w lipcu 2021 roku. Premier Izraela Benjamin Netanjahu podziękował prezydentowi Serbii Aleksandarowi Vucziciowi i potwierdził, że Izrael i Kosowo, kraj w większości muzułmański, nawiążą stosunki dyplomatyczne. Poinformował też, że Prisztina również otworzy swoją ambasadę w Jerozolimie, co potwierdził później premier Kosowa Avdullah Hoti na Twitterze.

Według Stano UE została wcześniej poinformowana tylko o ekonomicznych aspektach wydarzenia w Białym Domu, a nie o decyzjach dotyczących Jerozolimy.

Serbscy urzędnicy wydawali się wycofywać ze swojego zobowiązania w sprawie ambasady - zauważa AP. Minister spraw zagranicznych Ivica Daczić powiedział, że ostateczna decyzja będzie musiała zostać przedyskutowana przez rząd i będzie zależała od "szeregu czynników", w tym przyszłego rozwoju relacji z Izraelem. Zapytany o posunięcie Vuczić wyjaśnił, że "Serbia jeszcze nie otworzyła tego rozdziału, ale robimy wszystko, co w naszej mocy, aby dostosować się do deklaracji i rezolucji unijnych jak tylko jest to możliwe".

Z kolei prezydent Kosowa Hashim Thaci rozmawiał przez telefon z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem, próbując złagodzić obawy związane z decyzją o uznaniu Izraela, wyrażone przez Turcję i grupę krajów Ligi Arabskiej. "Takie uznanie w żadnym wypadku nie naruszy strategicznego, przyjaznego i braterskiego partnerstwa z Turcją" - zapewnił po rozmowie.

Podczas spotkania w Brukseli w poniedziałek, Vucic i Hoti zadeklarowali, że "przywiązują najwyższą wagę do integracji unijnej i kontynuowania prac nad wspieranym przez UE dialogiem Belgrad-Prisztina", co AP nazwało "powrotem na unijny tor".

Serbia i Kosowo miałby przyłączyć się do Stanów Zjednoczonych i Gwatemali jako jedynych krajów posiadających ambasady w Jerozolimie, której wschodnia część jest uważany przez Palestyńczyków za stolicę ich przyszłego państwa. (PAP)

baj/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Powiązane

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki