UE jest gotowa na twardy brexit

2019-08-19 15:05
publikacja
2019-08-19 15:05

Po wyjściu na jaw dokumentów z Wielkiej Brytanii, mówiących o tym, że w razie bezumownego brexitu kraj będzie borykał się z brakami żywności, leków, paliwa i chaosem w transporcie, KE zapewniła, że UE jest gotowa na twardy brexit i nie ucierpi jak druga strona.

/ YAY Foto

"Sunday Times" opisał w niedzielę zbiór niejawnych rządowych dokumentów na temat przygotowań do wyjścia z UE bez umowy.

"Nie będziemy komentować poziomu przygotowań Wielkiej Brytanii do scenariusza bezumownego wyjścia z UE, bo to rola rządu brytyjskiego. Dla nas ten scenariusz oznacza, że prawo pierwotne i wtórne UE przestanie mieć zastosowanie dla Zjednoczonego Królestwa od tego momentu. Nie będzie okresu przejściowego" - powiedziała na poniedziałkowej konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka KE Natasha Bertaud.

Jak zaznaczyła, wywoła to oczywiście znaczne zakłócenia zarówno dla obywateli, jak i dla firm. Dodała, że będzie to miało też poważny, negatywny wpływ na gospodarkę. "Proporcjonalnie będzie on znacznie większy na Wielką Brytanię niż na kraje +UE27+" - zaznaczyła.

Komisja Europejska od początku podkreślała, że to Wielka Brytania więcej straci na chaotycznym brexicie niż pozostałe państwa członkowskie.

Według opisywanego przez "Sunday Times" dokumentu aż 85 proc. samochodów ciężarowych transportujących towary najpopularniejszymi trasami przez kanał La Manche "może nie być przygotowanych" na przywrócenie kontroli celnych we Francji, co oznacza, że zakłócenia i opóźnienia w portach mogą potrwać nawet trzy miesiące, nim przepływ samochodów zacznie się poprawiać.

Rząd brytyjski uważa też, że w razie brexitu bez porozumienia prawdopodobnie na granicy Irlandii i Irlandii Północnej powróci tzw. twarda granica, bo obecne plany, by uniknąć powszechnych kontroli na tej granicy, już teraz oceniane są jako nie do utrzymania na dłużej. Władze w Londynie biorą też pod uwagę wzrost świadczeń socjalnych.

Unijna "27" liczy się z tym, że Zjednoczone Królestwo wyjdzie z UE 31 października bez porozumienia. Na razie premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson domaga się renegocjacji porozumienia rozwodowego i usunięcia z niego zapisów o backstopie, czyli mechanizmie awaryjnym zapewniającym brak twardej granicy między Irlandią a Irlandią Północną.

UE odmawia jednak renegocjowania umowy o wyjściu, a dopuszcza możliwość zapisów w dołączonej do porozumieniu deklaracji politycznej. To jednak działo się już wcześniej i nie pomogło byłej już premier Theresie May przepchnąć umowy o wyjściu przez brytyjski parlament.

Z Brukseli Krzysztof Strzępka

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (7)

dodaj komentarz
oorim
wychodźcie już wreszcie wariaci choćby w trybie stanu wyjątkowego.. mamy dość tego cyrku zgotowanego przez paru upartych cwaniaków za ruskie pieniądze i trollowanie na podstawie fałszywej kampanii referendalnej która padła na podatny grunt ćwierćinteligentnych wyborców...
talmud
nie ma innej mozliwosci zeby taka "potega gospodarcza" jak uk nie wrocila na podium - "legendarna wydajnosc & innowacyjnosc" otylego/spoconego/bezzebnego/super wyksztalconego "workera" wskazuje na niedowartosciowanie funta - funt bedzie po plz15 - tak przepowiedziala "polka" z mniejszosci nie ma innej mozliwosci zeby taka "potega gospodarcza" jak uk nie wrocila na podium - "legendarna wydajnosc & innowacyjnosc" otylego/spoconego/bezzebnego/super wyksztalconego "workera" wskazuje na niedowartosciowanie funta - funt bedzie po plz15 - tak przepowiedziala "polka" z mniejszosci "polskiej" zamieszkujacej albinion :):)
detektorjusia
Czytałem analizę z której wynika że w razie Brexitu bez umowy w UK przestanie padać i pojawią się trzęsienia ziemii a ludzie będą masowo umierać na nieznane choroby.
silvio_gesell
„UE jest gotowa na twardy brexit i nie ucierpi jak druga strona.”

Słabość pozycji UE widać jak na dłoni. Nawet nit nie chce ugrać.
piano350
MS Złoty . . . _ _ _ . . .
innowierca
Brexit to zloty w dol.Po chwilowym wachnieciu na funcie 2 lata w trendzie wzrostowym.
Tak foreksiaze obstawiaja.6 PLN za funta wysoce prawdopodobne.
Nie ma co sie za duzo ekscytowac.Pozyjemy , zobaczymy.
Na razie najwazniejsza zeby wyszli a gawiedz zajmie sie innymi hucpami.
szlachta-nie-pracuje
frank w przypadku brexitu będzie po 5,6 zł

Powiązane: Brexit

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki