REKLAMA

UE gotowa przekazać 200 mln euro dla Polski, Litwy i Łotwy na zabezpieczenia granicy

2021-11-25 16:15
publikacja
2021-11-25 16:15
UE gotowa przekazać 200 mln euro dla Polski, Litwy i Łotwy na zabezpieczenia granicy
UE gotowa przekazać 200 mln euro dla Polski, Litwy i Łotwy na zabezpieczenia granicy
fot. Irek Dorozanski / / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Unijna komisarz do spraw wewnętrznych Ylva Johansson zapewniła o możliwości przekazania przez Komisję Europejską 200 mln euro dla Polski, Litwy i Łotwy na zabezpieczenia granicy - wynika z komunikatu przekazanego przez MSWiA. Johansson rozmawiała w czwartek z szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim.

W czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński rozmawiał telefonicznie z unijną komisarz do spraw wewnętrznych Ylvą Johansson. Jak poinformował resort, Kamiński przekazał informację o aktualnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. "Podkreślił również, że poza kryzysem na granicy polsko-białoruskiej istotny jest także los więźniów politycznych na Białorusi, co wymaga zwiększenia udziału całej Unii Europejskiej w wysiłkach na rzecz ich uwolnienia" - napisano.

Resort zaznaczył, że komisarz Ylva Johansson podzieliła stanowisko Polski, że działania Białorusi muszą spotkać się ze stanowczą reakcją Unii Europejskiej, a odpowiedzialny za kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej jest reżim Łukaszenki. Podkreśliła także, że jest możliwość przekazania przez Komisję Europejską 200 mln euro dla Polski, Litwy i Łotwy na zabezpieczenia granicy.

"Podczas spotkania minister Mariusz Kamiński przekazał informację na temat ostatnich wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej oraz działań podjętych w celu zapewnienia bezpieczeństwa zewnętrznej granicy UE. Szef MSWiA podkreślił, że Polska zapobiega nielegalnemu przekraczaniu granicy przez migrantów, kierowanych przez służby białoruskie. Komisarz podzieliła polską diagnozę sytuacji, a także zgodziła się co do stanowczego działania wobec reżimu Łukaszenki poprzez nakładanie sankcji, a także podejmowanie wspólnych działań dyplomatycznych w kraju pochodzenia migrantów" - napisano w komunikacie.

Dodano, że szef MSWiA zaznaczył, że Polska od początku kryzysu prowadzi stały i szeroki dialog z różnymi partnerami z UE, jak również spoza Wspólnoty np. z Ukrainą. "We wszystkich tych rozmowach deklarowano wsparcie dla działań polskiego rządu oraz wyrażano zrozumienie dla trudnej i bezprecedensowej sytuacji na granicy" - wskazano.

To kolejna w ostatnim czasie rozmowa Kamińskiego poświęcona sytuacji na polsko-białoruskiej granicy. Szef MSWiA rozmawiał telefonicznie ze swoimi odpowiednikami m.in. w Wielkiej Brytanii, w Słowenii, na Ukrainie czy w Austrii, którzy wyrażali solidarność w obliczu kryzysu i zapewniali o wsparciu. W ubiegłym tygodniu do Warszawy na spotkanie z polskim ministrem przyjechał szef niemieckiego MSW Horst Seehofer, który również solidaryzował się z Polską i dziękował za działania na granicy.

Czwartek to także kolejny dzień spotkań premiera Mateusza Morawieckiego z europejskimi liderami. Szef polskiego rządu obecnie jest w Berlinie, gdzie spotyka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz z Olafem Scholzem, kandydatem na nowego kanclerza tego kraju. Od niedzieli szef polskiego rządu odwiedził 7 krajów i podczas spotkań z europejskimi liderami rozmawiał o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej.

Na granicach UE i Białorusi trwa kryzys, od czasu, gdy na wiosnę gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy białoruskiej z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który w odpowiedzi na sankcje instrumentalnie wykorzystuje migrantów, sprowadzając ich na Białoruś i następnie kierując na granice z UE.(PAP)

Autor: Marcin Chomiuk

mchom/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Szukasz kelnerki? Kup ogłoszenie za 59,32 zł!

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
ajwaj_
PISia sie nie liczy Prez. Putin rozmawial z szefem UE
--------------------
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wyraził nadzieję, że rozpocznie się dialog między Sojuszem a Federacją Rosyjską na temat wydarzeń związanych z Ukrainą.

Przyznał też, że ubolewa nad niechęcią Rosji do takich kontaktów.
PISia sie nie liczy Prez. Putin rozmawial z szefem UE
--------------------
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wyraził nadzieję, że rozpocznie się dialog między Sojuszem a Federacją Rosyjską na temat wydarzeń związanych z Ukrainą.

Przyznał też, że ubolewa nad niechęcią Rosji do takich kontaktów.

"Jesteśmy gotowi do spotkania z Rosją, do spotkania w ramach Rady NATO-Rosja i omówienia trudnych kwestii związanych z sytuacją wokół Ukrainy. Ponieważ uważamy, że jest to najlepszy sposób na rozwiązanie tych problemów. Żałujemy, że Rosja nie odpowiedziała jeszcze pozytywnie" - powiedział Stoltenberg.
adam.1983
co to jest 200mln na 3, wychodzi po około 60mln oddamy to unii w niecałe 2 miesiące w postaci nałożonych kar
jenak
Oni nie zmądrzeli.

IMHO powody są dwa.

1/ pojawianie się i narastanie ruchów prawicowych, czy choćby konserwatywnych. Polska dała świetny przykład.

2/ postępująca dezintegracja kontynentu głównie przez masową migrację z Afryki i Bliskiego Wschodu powoduje, że nie ma jak walczyć z Chinami, Iranem,
Oni nie zmądrzeli.

IMHO powody są dwa.

1/ pojawianie się i narastanie ruchów prawicowych, czy choćby konserwatywnych. Polska dała świetny przykład.

2/ postępująca dezintegracja kontynentu głównie przez masową migrację z Afryki i Bliskiego Wschodu powoduje, że nie ma jak walczyć z Chinami, Iranem, Rosją, głównymi przeciwnikami.
Europą zajmą się później. Sami ich nie POKOnają.
itso_widmo_bieli
''Oni nie zmądrzeli.'' - od chciwego bydła ciężko oczekiwać zmiany
darius19
dziwne wydaje mi sie szczucie na Unie w mediach rzadowych i katolickich gdy rownoczesnie Pan Premier koleduje po Europie (i bardzo dobrze) umiedzynaradowiajac sprawe granicy (p.Prezydent tez). Gdyby Polska zagrozila liniom lotniczym, te by pokazaly srodkowy palec. Ale gdy wchodzi w gre caly europejski rynek - to im "zwieracze dziwne wydaje mi sie szczucie na Unie w mediach rzadowych i katolickich gdy rownoczesnie Pan Premier koleduje po Europie (i bardzo dobrze) umiedzynaradowiajac sprawe granicy (p.Prezydent tez). Gdyby Polska zagrozila liniom lotniczym, te by pokazaly srodkowy palec. Ale gdy wchodzi w gre caly europejski rynek - to im "zwieracze puszczaja". Taki ban z europejskich lotnisk, wykonczy kazda linie lotnicza.
and00
To szczucie to jakiś dyrektywa żeby używać takiego określenia?
Bo PiS szczuje i hejtuje, a PO krytykuje i ew. kulturalnie zwraca uwagę?
:)))
ps
Świat nie jest zero jedynkowy, UE też
Zresztą już było że UE da na płot, ale nie na drut kolczasty
Bile :)))
prs
Zabezpieczajmy..
Rusy czaja sie na Ukraine..
ajwaj_
Ukrainiec
Zawsze sie zabezpieczaj

Powiązane: Kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki