REKLAMA

UE gotowa do otwartego, ale krytycznego dialogu z Mińskiem

2016-11-22 19:21
publikacja
2016-11-22 19:21
UE gotowa do otwartego, ale krytycznego dialogu z Mińskiem
UE gotowa do otwartego, ale krytycznego dialogu z Mińskiem
fot. Mikhail Metzel / / FORUM

UE jest gotowa do otwartego, lecz krytycznego dialogu z Białorusią. Dla przyszłości relacji kluczowe będą: poszanowanie podstawowych wolności, rządów prawa i praw człowieka - głosi komunikat opublikowany po wizycie na Białorusi delegacji unijnych dyplomatów.

W czasie wszystkich spotkań delegacja UE podkreślała gotowość Unii Europejskiej do kontynuowania otwartego, lecz krytycznego dialogu z Białorusią podano w komunikacie zamieszczonym we wtorek na stronie internetowej przedstawicielstwa UE w tym kraju.

Komitet Polityczny i Bezpieczeństwa UE, w którego skład wchodzą ambasadorowie państw członkowskich akredytowani przy UE, przebywał z wizytą na Białorusi w poniedziałek.

UE deklaruje w komunikacie gotowość do dalszego rozwoju stosunków z Białorusią, zwiększenia zaangażowania Unii i intensyfikacji współpracy sektorowej, ale zaznacza, że relacje powinny być oparte na wspólnych wartościach, zwłaszcza poszanowaniu praw człowieka, demokracji i rządów prawa, także w kwestii kary śmierci.

Kluczowe dla kształtowania przyszłej polityki UE wobec Białorusi będą zatem działania w zakresie poszanowania podstawowych uniwersalnych wolności, rządów prawa i praw człowieka - konstatują autorzy oświadczenia.

Delegacja kierowana przez przewodniczącego Komitetu Waltera Stevensa spotkała się z prezydentem Alaksandrem Łukaszenką, ministrem spraw zagranicznych Uładzimirem Makiejem i jego zastępczynią Eleną Kupczyną. Unijni dyplomaci rozmawiali też z przedstawicielami opozycji i obrońców praw człowieka.

Jak informuje przedstawicielstwo we wtorkowym komunikacie, dyskutowano m.in. na temat współpracy dwustronnej między UE i Białorusią, projektów w ramach programu Partnerstwa Wschodniego, potrzebie modernizacji gospodarczej, a także o prawach człowieka, demokracji i o karze śmierci, której stosowanie dopuszcza białoruski system prawny.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ kot/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Białoruś

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki