REKLAMA

U wybrzeży Libii uratowano 6500 migrantów

Angelika Lech2016-08-30 14:37
publikacja
2016-08-30 14:37

Wczoraj odbyła się jedna z największych operacji ratunkowych na Morzu Śródziemnym, podczas której uratowano blisko 6500 migrantów - wynika z informacji podanych przez włoską straż przybrzeżną. Łącznie przeprowadzono wczoraj ok. 40 misji ratunkowych.

fot. Darrin Zammit Lupi / / FORUM

Skoordynowane działania ratunkowe miały miejsce 20 kilometrów od libijskiego miasta Sabrata. Brały w nich udział jednostki włoskiej straży przybrzeżnej, unijnej agencji Frontex oraz członkowie organizacji Lekarze bez Granic (MsF). Nie była to pierwsza taka akcja w tym tygodniu, zaledwie dwa dni temu w tym samym rejonie zostało uratowanych ok. 1100 osób.

Tylko w tym roku do Włoch przybyło około 106 tysięcy ludzi. Całościowy napływ migrantów na kontynent europejski przekroczył 284 tys. w 2016 roku. Napływająca ludność przybywała z różnych stron za pośrednictwem dróg prowadzących z Afryki, Azji i Bliskiego Wschodu.

Śmierć coraz częstszą ceną za ryzyko

Przez Morze Śródziemne migranci często płyną w przeludnionych i niezdatnych do żeglugi morskiej statkach, mając zbyt małą ilość paliwa, by bezpiecznie i bezproblemowo dotrzeć do brzegu. 23 sierpnia zostały podane wyniki przeprowadzonej analizy przez organizację IOM, z których wynika, że w czasie przepraw śmierć ponosi coraz więcej migrantów.

Zgodnie z przedstawionymi danymi od początku roku zmarło blisko trzy tysiące osób. Stanowi to 37 procentowy wzrost zgonów w porównaniu z analogicznym okresem w ubiegłym roku. Największą liczbę ofiar (2484) zarejestrowano na szlaku śródziemnomorskim - łączącym kontynent afrykański z państwem włoskim. IOM dodaje też , że aktualnie w Libii czeka kolejne 275 tys. migrantów, by podjąć próbę przedostania się do Europy.

Obecnie problem napływu imigrantów dotyczy głównie krajów afrykańskich. Mowa tutaj o państwach takich jak Erytrea, Somalia, Nigeria czy chociażby Gambii, którzy wciąż wyruszają na niebezpieczne przeprawy z Libii do Włoch. W marcu Unia Europejska zawarła umowę z Turcją dotyczącą współpracy w celu zatrzymania osób przekraczających granicę Turcji i Grecji. Wtedy też państwa bałkańskie zamknęły swoje granice dla imigrantów. Pozwoliło to na zmniejszenie liczby przyjezdnych z wykorzystaniem tzw. wschodniej trasy śródziemnomorskiej.

W ubiegłym roku liczba migrantów, którzy przybyli do Europy przekroczyła milion. Są różne powody, dla których ludność decyduje się na emigrację. Niektórzy poszukują możliwości gospodarczo-ekonomicznych w Europie, inni uciekają przed wojną i niestabilnością lub panującymi rządami  autorytarnymi - podaje BBC. 

Kraje europejskie z trudem radzą sobie z napływem tak dużej ilości migrantów. Stwarza to różnice i podziały wewnętrzne między państwami przyjmującymi, które często mają odmienne zdanie odnośnie tego, jak najlepiej radzić sobie z napływem ludności.

Źródło:
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (13)

dodaj komentarz
~piwi
A w ogóle to na libijskich plażach powinna być czarna flaga i zakaz kąpieli, a także wypływania na materacach i innym dmuchanym sprzęcie wodnym, skoro tak tam niebezpiecznie, co tam nie ma ratowników z gwizdkami?
~piwi
Nieprawda, nikogo nie uratowano. Jeżeli bowiem się kogos ratuje to się go potem odsyła, już uratowanego, do jego własnego rodzinnego domu, a nie porywa gdzies w nieznane. Tak jak to czyni przybrzezna flota włoska.
~antygoizm
Czyli Zachód wysyła czytelny sygnał: rzuć się do morza na byle kawałku drewna, a my cię wyłowimy. W sposób bezczelny nazywane jest to "ratowaniem". Ciekawe, że elity Zachodu przebywając w rodzinnym Izraelu już tej "humanitarnej" retoryki nie stosują i wsadzają na 15 lat więzienia za samą pomoc nielegalnym, a UE Czyli Zachód wysyła czytelny sygnał: rzuć się do morza na byle kawałku drewna, a my cię wyłowimy. W sposób bezczelny nazywane jest to "ratowaniem". Ciekawe, że elity Zachodu przebywając w rodzinnym Izraelu już tej "humanitarnej" retoryki nie stosują i wsadzają na 15 lat więzienia za samą pomoc nielegalnym, a UE Izraela nie gani. Inne prawa dla gojów?
~Re
Ci ratownicy rywalizują ze sobą, mają układ z przemytnikami ludzi, mają zapewne od nich "dolę". To jest biznes. Niedługo ich będą podejmować z plaż...Włoska Lampedusa jest około 300km od Libii a podejmują te łodzie 20km...tyle jest z Gdyni do Helu czyli dokładnie mniej więcej tyle morza widać z lądu.
~endi
Rozumiem że odesłano ich spowrotem do Libii ?
~prawosprawiedliwoś
Skoro nielegalni, mają dostać rozkaz powrotu lub być zatopieni torpedą
Biznes wyznania handlowego trwa
~Uczciwa
Może to nie są żadne akcje ratownicze tylko przeszkadzanie w turystyce przez włoska mafię ? Jakim prawem na siłę wyciąga się z wody DOBROWOLNYCH turystów, którzy zapłacili tysiace dolarów za swoja podróż ? Może lepiej od razu wysyłać włoskie transatlantyki do portów Libii i tam ładować tysiące pasażerów za opłatę pobierana przez Może to nie są żadne akcje ratownicze tylko przeszkadzanie w turystyce przez włoska mafię ? Jakim prawem na siłę wyciąga się z wody DOBROWOLNYCH turystów, którzy zapłacili tysiace dolarów za swoja podróż ? Może lepiej od razu wysyłać włoskie transatlantyki do portów Libii i tam ładować tysiące pasażerów za opłatę pobierana przez mafie i przemytników - wyjdzie taniej i bezpieczniej. Można to jeszcze udoskonalić i na koszt Unii rozesłać agentów z formularzami życzeń do wszystkich krajów Afryki i Azji - niech chętni podadzą ile zapłacą i do jakiego kraju chcą jechać, może nawet przewóz na kredyt samolotami do Niemiec, a okrętami do Włoch ?
~skaurus
Spokojnie moi drodzy, pasożyty najpierw trafią do Włoch a potem rozpełzną się po zachodniej Europie drenując system socjalny. Pamiętajcie, nadejdzie taki moment, że system nie podoła a ja wtedy będę z colą i popcornem będę oglądał wydarzenie na zachód od Odry. Nie mogę się doczekać :)
~zez
chyba jednak na wschód od Odry :)
~zez
Przecież to kpina, FRONTEX zamiast chronić granicy UE pomaga ją nielegalnie przekraczać. I jak Unia ma nie upaść?

Powiązane: Unia zmaga się z napływem imigrantów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki