Tyszkiewicz: Siłą napędową inwestycji jest kapitał ludzki

Zainteresowanie inwestycjami w Polsce jest ogromne. Dlatego, aby przyciągnąć inwestora stawiamy na szkolnictwo zawodowe i transport – w rozmowie z Bankier.pl mówi Wadim Tyszkiewicz, prezydent miasta Nowa Sól.

Siłą napędową inwestycji jest kapitał ludzki


- Dzisiaj w trakcie rozmów inwestycyjnych pierwsze pytanie pada o kapitał ludzki. Odpowiadamy szczerze, że wielu ludzi się nie nadaje do pracy. Dlatego my jako gmina ogromny nacisk kładziemy na szkolnictwo zawodowe – wyjaśnia prezydent Nowej Soli. - Dziś trzeba powrócić do promowania dobrego zawodu, po to aby Polska rozwijała się gospodarczo. Pieniądze unijne na realizację planów inwestycyjnych są, trzeba jeszcze tylko przekonać rodziców, że Nowa Sól jest miastem zawodowców. Bo niektórym się wydaje, że uniżeniem jest, gdy ich dzieci wybierają szkoły zawodowe – dodaje.  

Prezydent Nowej Soli uważa, że należy zmienić system rozrachunkowy samorządów. - To, że gmina jest zadłużona jeszcze  o niczym nie świadczy. Bo proszę zwrócić uwagę na sytuację, kiedy gmina niezadłużona może mieć poważne kłopoty aby się rozwijać. Jednak z drugiej strony gmina, która dobrze się zadłużyła ma szansę na rozwój. Zatem opłacalne jest zadłużenie inwestycyjne – wyjaśnia.

- W inwestycjach czasami trzeba zaryzykować. – mówi Tyszkiewicz. -  Na piętnaście powstałych firm, które udało nam się ściągnąć do Nowej Soli, tylko jedna wyszła w ogóle z Europy. Była to japoński producent telewizorów, firma FUNAI. Dziś hala stoi pusta, ale za chwilę w tym miejscu pojawi się nowy inwestor  i będziemy mieć dalej wpływy z podatków.

Wadim Tyszkiewicz zaangażował się politycznie. Obecnie jest wiceprzewodniczącym organizacji Nowoczesna. Uważa, że dla jego miasta przyniosło to wiele korzyści. Nowa Sól rozwijała się pod jego nadzorem przez 13 lat i dziś może być wzorem dla innych miast. Sam mówi, że hołduje hasłu - polityka powinna być narzędziem do osiągnięcia celu, a nie jako cel sam w sobie. Tłumaczy, że jemu samemu polityka jest potrzebna do tego, aby rozwiązywać między innymi problemy inwestycyjne. Sam nie może jednak zrozumieć, dlaczego w Polsce na sprzedaż gruntu przez samorząd trzeba czekać cztery miesiące.

- Ja jestem rzemieślnikiem samorządowym – mówi. - Jestem od roboty. Dla mnie rozwój gospodarczy jest podstawą do rozwoju wszelkich innych dziedzin życia. U nas polityka się skupia głównie na połajankach, a nie na gospodarce, na sprawach ideologicznych, a nie na rozwiązywaniu problemu. Rozwój gospodarczy dla gminy jest najważniejszy. Tyle, że są bariery w prawie i bez zmiany niektórych przepisów i podejścia Polski do gospodarki my samorządowcy nie poradzimy sobie z tymi przemianami – podsumowuje prezydent Nowej Soli.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Amigos

1000 Tyszkiewiczów !

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 604,25 zł XII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil