REKLAMA

Tym będą żyły rynki: odliczanie do wakacji

Michał Żuławiński2021-06-18 12:00analityk Bankier.pl
publikacja
2021-06-18 12:00
Tym będą żyły rynki: odliczanie do wakacji
Tym będą żyły rynki: odliczanie do wakacji
fot. C.MALE / / Shutterstock

W nowym tygodniu nie zabraknie danych makroekonomicznych z Polski i świata. Warto będzie zwracać uwagę na banki centralne z naszego regionu oraz koniunkturę na Zachodzie.

Poniedziałek, 21 czerwca

Otwarcie tygodnia nie przyniesie wielu raportów. O 10:00 GUS poinformuje o majowej produkcji przemysłowej oraz cenach produkcji sprzedanej. Podobnie jak miesiąc temu, dynamika roczna będzie zapewne wysoka, co związane jest z efektem niskiej bazy z 2020 r.

W poniedziałek w mediach mogą pojawić się przecieki z weekendowego spotkania Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego, którzy w weekend urządzają sobie wypad do jednej z podfrankfurckich wsi, aby tam w spokoju przemyśleć strategię banku centralnego strefy euro.

Wtorek, 22 czerwca

Kolejny dzień, kolejne dane z polskiej gospodarki. Tym razem GUS przedstawi raporty o produkcji budowlano-montażowej, sprzedaży detalicznej i koniunkturze (10:00).

O 14:00 warto zwrócić uwagę na decyzję Narodowego Banku Węgier – nie brak spekulacji, że bratankowie zdecydują się podnieść stopy procentowe (lub jeszcze jaśniej zakomunikować perspektywę ich podniesienia), co ma związek z wysoką inflacją, która nad Balatonem przekracza 5 proc.

Na GPW rozpocznie się konferencja online #GPWInnovationDay. Wydarzenie potrwa do 24 czerwca.

Środa, 23 czerwca

Środa przyniesie wstępne odczyty indeksów PMI dla czołowych gospodarek świata. Przegląd obejmie Japonię (02:30), Francję (09:15), Niemcy (09:30), strefę euro (10:00), Wielką Brytanię (10:30) i USA (15:45).

W Polsce w centrum uwagi znajdą się wskaźniki koniunktury konsumenckiej (10:00). Po południu warto obserwować kolejny bank centralny naszego regionu – tym razem o stopach procentowych decydować będą Czesi, którzy w ostatnich tygodniach także sygnalizowali możliwość rozpoczęcia cyklu podwyżek.

Czwartek, 24 czerwca

O 10:00 poznamy odczyt niemieckiego indeksu Ifo. O tej samej porze GUS opublikuje majowy biuletyn statystyczny, w którym znajdziemy m.in. dane o stopie bezrobocia rejestrowanego czy oczekiwaniach inflacyjnych Polaków. 13:00 to moment ogłoszenia decyzji Banku Anglii.

O 14:00 NBP przedstawi dane o podaży pieniądza. Od 14:30 scenę przejmą Amerykanie – przede wszystkim za sprawą finalnych danych o PKB w II kwartale. Za oceanem opublikowane zostaną także raporty o zamówieniach na dobra trwałe (14:30) i liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (14:30).

Piątek, 25 czerwca

Ostatni roboczy dzień tygodnia przyniesie dane o inflacji bazowej w Japonii (01:30), nastrojach konsumentów w Niemczech (08:00) czy sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii (12:00).

W USA tydzień zwieńcza dane o dochodach i wydatkach Amerykanów (14:30) oraz ich oczekiwaniach inflacyjnych (16:00).

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
innowierca
A w Chinach koniec bitcoina i ogolnie kryptowalut. Prowincja za prowincja wprowadza zakaz kopania krypto. Sa kontrole i aresztowania. Powod to zuzycie energii, srodowisko, walka ze spekula i pranie kasy....czyzby poczatek konca Bitcoina?
Chiny wziely sie za krypto oficjalnie i ostro.
innowierca
I bardzo dobrze. Bo karte graficzna chcialem sobie kupic a przez tych kopaczy bitcoinow sa drogie i mnie nie stac. Energie tez zuzywaja i zanieczyszczaja przez to srodowisko to niech ich wykopia chiniole z kopania bo tam cale farmy maja.

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki