REKLAMA
WAKACJE NA GIEŁDZIE

Tym będą żyły rynki: majowa mozaika wskaźników i wyników

Michał Żuławiński2021-05-21 12:25analityk Bankier.pl
publikacja
2021-05-21 12:25
Dodaj Bankier.pl w Google

W nowym tygodniu w centrum uwagi znajdą się kolejne dane z polskiej gospodarki. Nie zabraknie też raportów ze świata oraz wyników spółek z GPW.

Tym będą żyły rynki: majowa mozaika wskaźników i wyników
Tym będą żyły rynki: majowa mozaika wskaźników i wyników
fot. Andrzej Bogacz / / FORUM

Poniedziałek, 24 maja

O 10:00 GUS przedstawi dwa raporty dotyczące kwietniowej kondycji polskiej gospodarki. Pierwszy dotyczył będzie produkcji przemysłowej, w przypadku której zapewne padnie historyczny rekord – analitycy prognozują, że roczna dynamika wskaźnika wyniesie 44,5 proc. Jest to oczywiście związane z efektem niskiej bazy sprzed roku, gdy w wyniku pandemii ograniczono działanie zakładów przemysłowych. Nie sposób jednak pominąć również wyraźnego ożywienia w polskim i europejskim przemyśle, które obserwujemy w ostatnich miesiącach.

Drugi raport GUS-u dotyczył będzie sprzedaży detalicznej. Tu również możemy spodziewać się wyjątkowo silnego odbicia względem kwietnia 2020 r. Rynkowy konsensus zakłada, że w kwietniu sprzedaż detaliczna wzrosła o ponad 25 proc. w ujęciu rocznym.              

Wyniki: Kruk, Brand24, Braster, Ten Square Games, Polimex-Mostostal, CI Games

Wtorek, 25 maja

O 08:00 poznamy finalny odczyt PKB Niemiec. Dwie godziny później pojawi się niemiecki indeks Ifo monitorujący klimat gospodarczy. O 14:00 warto zwrócić uwagę na Węgry, gdzie bank centralny decydował będzie o stopach procentowych. Węgrzy są przez komentatorów typowani jako jeden z krajów, które najszybciej mogą zacząć podnosić stopy procentowe (choć miano pierwszego kraju w Europie, który zrobił to po pandemii, zagwarantowała już sobie Islandia).

Wakacje na giełdzie

O 14:00 aktywny będzie także NBP, który poda dane o podaży pieniądza. W USA w centrum uwagi znajdzie się rozgrzany rynek nieruchomości, za sprawą indeksów S&P/Case-Shiller (15:00), FHFA (15:00) oraz raportu o sprzedaży nowych domów (16:00).

Wyniki: PGE, Famur, Huuuge, Medicalgorythmics, ZUE

Środa, 26 maja

O 04:00 ogłoszona zostanie decyzja Banku Rezerwy Nowej Zelandii ws. stóp procentowych. W Europie danych relatywnie niewiele – we Francji pojawią się raporty o nastrojach gospodarstw domowych i biznesu,  zaś w Szwecji o stopie bezrobocia.

Dane z rynku pracy znajdziemy także w biuletynie statystycznym za kwiecień, w którym GUS podsumuje miniony miesiąc. Wstępne dane o bezrobociu podane na początku miesiąca przez ministerstwo rozwoju wskazują spadek do 6,3 proc. wobec 6,4 proc. w marcu.

Wyniki: Asseco Poland, Archicom, Artifex Mundi, Esotiq, Trakcja; nVidia

Czwartek, 27 maja

O 09:00 poznamy dane dotyczące bezrobocia na Węgrzech. Główne danie dnia stanowić będą jednak raporty z USA.

O 14:30 opublikowany zostanie zrewidowany odczyt dynamiki amerykańskiego PKB w I kwartale. O tej samej porze pojawią się dane o zamówieniach na dobra trwałe oraz – jak co czwartek – liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Dodatkowo o 16:00 pojawi się indeks podpisanych umów kupna nieruchomości mieszkaniowych, a o 17:00 indeks Fed z Kansas City obrazujący sytuację w przemyśle.

Wyniki: PZU, Enea, Biomed, Boombit, GPW, Monnari, XTPL

Piątek, 28 maja

Przedostatni roboczy dzień maja rozpocznie się od danych o stopie bezrobocia i inflacji bazowej w Japonii (01:30). We Francji pojawią się raporty o inflacji (08:45) i PKB (08:45). Wśród europejskich danych znajdziemy też hiszpańską sprzedaż detaliczną (09:00), węgierskie wynagrodzenia (09:00) oraz wskaźniki koniunktury w UE (11:00).

W USA w centrum uwagi znajdą się raporty na temat dochodów i wydatków Amerykanów (14:30, szczególnie interesująca może być inflacja PCE) oraz indeks oczekiwań inflacyjnych (16:00).

Wyniki: PKO BP, Amica, Benefit, Farm51, PCF Group, PlayWay

Źródło:
Tematy
Nie tylko 0 zł za konto. Sprawdź, które rachunki firmowe naprawdę się opłacają
Nie tylko 0 zł za konto. Sprawdź, które rachunki firmowe naprawdę się opłacają

Komentarze (2)

dodaj komentarz
428ustka
na gpw stabilnie np jsw pol roku po 30 widac ze niezle mozna zarobic

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki