REKLAMA

Tym będą żyły rynki: czy RPP przestraszy się widma recesji?

Maciej Kalwasiński2022-07-01 12:00analityk Bankier.pl
publikacja
2022-07-01 12:00
Tym będą żyły rynki: czy RPP przestraszy się widma recesji?
Tym będą żyły rynki: czy RPP przestraszy się widma recesji?
fot. Jacek Szydlowski / / Forum

Głównym wydarzeniem nadchodzącego tygodnia na krajowym podwórku będzie decyzja Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych i konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego.

Poniedziałek, 4 lipca

Pod nieobecność Amerykanów obchodzących Dzień Niepodległości na rynki trafią m.in. dane o handlu zagranicznym Niemiec, inflacji w Szwajcarii i Turcji oraz odczyt indeksu Sentix.

Szczególnym zainteresowaniem będą się zapewne cieszyć informacje o tempie wzrostu cen. Ekonomiści szacują, że w czerwcu inflacja w kraju Helwetów po raz pierwszy od 14 lat przekroczyła 3 proc. Z kolei Turcy zmagają się z inflacją galopującą - oficjalnie w tempie ponad 70-proc., a nieoficjalnie przekraczającym 160 proc. w skali roku.

Wtorek, 5 lipca

We wtorek poznamy decyzję Australijczyków ws. stóp procentowych. Analitycy spodziewają się podwyżki o 50 pb., do poziomu 1,35 proc. w przypadku stawki bazowej. Poza tym czeka nas zalew odczytów indeksu PMI dla sektorów przemysłowych.

Środa, 6 lipca

W środę decyzję o podwyżce stóp proc. zapewne ogłoszą Rumunii, którzy na razie wyraźnie odstają od pozostałych państw szeroko pojętego regionu. Bazowy koszt pieniądza BNR wynosi raptem 3,75 proc., podczas gdy w przypadku banków centralnych Polski, Czech i Węgier jest to odpowiednio: 6 proc., 7 proc. i 7,75 proc. W maju inflacja konsumencka w Rumunii wyniosła 14,5 proc.

O godz. 8:00 dane o zamówieniach w przemyśle opublikują Niemcy. O 16:00 zza Oceanu napłynie raport ISM z sektora usług, a 4 godziny później - protokół z posiedzenia władz Rezerwy Federalnej.

Czwartek, 7 lipca

Wydarzeniem tygodnia (a być może miesiąca) na krajowym podwórku będzie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Zapewne czeka nas kolejna, 10. z rzędu podwyżka stóp procentowych. Konsensus rynkowy przewiduje ruch o 75 pb., do 6,75 proc. w przypadku stopy referencyjnej, choć prognozy analityków wyraźnie się w ostatnich dniach rozjechały. Z jednej strony złe dane z realnej gospodarki mogą skłaniać członków RPP do wyhamowania tempa zacieśnienia polityki monetarnej w obawie przed recesją, z drugiej wciąż przyspieszająca inflacja przemawia za dalszym podnoszeniem kosztu pieniądza. Być może będzie to więc ostania bądź przedostania podwyżka w tym cyklu.

Poza tym Niemcy opublikują dane o produkcji przemysłowej, a Amerykanie: statystyki handlu zagranicznego oraz raport ADP.

Piątek, 8 lipca

W piątek rano dowiemy się, w jakim tempie rosły w czerwcu ceny konsumpcyjne na Węgrzech. Wydarzeniem dnia na globalnych rynkach będzie publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy (godz. 14:30). W Polsce przyćmić może je prezes NBP Adam Glapiński, który zapewne zabierze głos na konferencji prasowej w dzień po posiedzeniu RPP. Dokładny termin wystąpienia nie jest jeszcze znany - praktyka z ostatnich miesięcy wskazuje, że będzie to właśnie piątek o godz. 15:00.

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób. Tel.: +48 71 748 95 07

Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (116)

dodaj komentarz
ceskiponcek
Trzeba uciekać z kraju znów tylko tym razem nie otworze konta w Polskim banku żeby moja zagraniczna pensja wpływała do Polski oj nie tego błędu już nie popełnie, mojego kapitału już nie zobaczycie i zresztą nie tylko mojego zapewne. Ludzie się nie dadzą wyjajić już nigdy.
friedens
Jaszczomb znów zamieni się w tłustego, zawsze pazernego prosiaka, da sobie 100% podwyżki, obniży stopy o 1000 pb i oficjalnie ogłosi, że gospodarki Turcji oraz PRL zawsze fascynowały Jaszczomba i Kartofla. Dolar będzie kosztował 1000 pln, chleb 10 dolarów (10 000 pln),a inflacja 600% r/r i to jeszcze w tym roku!
hfast
Kaczyński upomniał rynek i euro idzie na 3 zł, to pomoże zbić inflację bez drastycznych podwyżek stóp procentowych
wibor3m
Nieważne co zrobią, nie mogą wydrukować taniej ropy. W najbliższych miesiącach nastąpi chaos gospodarczy.
artur_wu
tak samo jak nie da sie wydrukowac jedzenia czy energii. Ludzie nie maja pojecia jak ciezkie czasy nadchodza, ta zima nawet jak bedzie lagodna to bedzie prze****na
jas2
Uważam, że stopy procentowe są już na wystarczająco wysokim poziomie.
pisflacja
Siema silvio gessler, qesell, gesell, quesell... sam już nie wiem :)

A kogo to odpadzie umysłowy obchodzi??? :)
artur_wu
nie jestesmy nawet w polowie tego co powinno byc, stopy musza byc wyzsze od inflacji i tyle

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki