Tym będą żyły rynki: czy PKB spadnie wraz z liścmi?

Michał Żuławiński2014-11-07 17:00analityk Bankier.pl
publikacja
2014-11-07 17:00
ingimage

Przyszły tydzień przyniesie szereg wydarzeń, które mogą zmienić sytuację na rynkach finansowych. Kulminacyjny moment nadejdzie w piątek, kiedy poznamy dane o wzroście gospodarczym w wielu krajach europejskich, w tym w Polsce.

Czym w najbliższym tygodniu będą żyli inwestorzy? (ingimage)

Poniedziałek, 10 listopada

Nowy tydzień rozpocznie się od komentowania wyników katalońskiego referendum ws. niepodległości. Głosowanie nie będzie wiążące – Madryt uważa je za nielegalne – jednak jego wynik może zaważyć na dalszym przebiegu rozmów katalońskich przywódców politycznych z rządem Hiszpanii.

Pierwsze dane makroekonomiczne nadejdą z Chin. O 02.30 poznamy dane o październikowej inflacji CPI i PPI. Niewykluczone, że równolegle na rynek napłyną także dane o podaży pieniądza i nowych kredytach, jednak na ich publikację Chińczycy dają sobie czas do końca tygodnia.

O Chinach będzie głośno także ze względów politycznych. Do Pekinu przybędzie bowiem Barack Obama, który spotka się z prezydentem tego kraju.

Inwestorzy z GPW bacznie śledzić będą wyniki banku Pekao. W ostatnich tygodniach bank otrzymał szereg rekomendacji ze strony analityków.

O 10.30 opublikowany zostanie indeks Sentix, obrazujący nastroje panujące wśród europejskich inwestorów. Analitycy wieszczą jego dalszy spadek do poziomu -15,5 pkt., co byłoby najgorszym odczytem od lipca ubiegłego roku.

O 15.30 Europejski Bank Centralny ma przedstawić szczegóły dotyczące zakupu obligacji zabezpieczonych.

Wtorek, 11 listopada

We wtorek Polacy będą świętować, lecz na świecie wydarzenia będą toczyć się swoim torem. 50 minut po północy poznamy bilans płatniczy Japonii, natomiast o 06.00 indeks zaufania konsumentów.

O 09.00 ukażą się dane o inflacji konsumenckiej na Węgrzech. Przewidywania ekonomistów mówią, ze nad Balatonem deflacja nadal się utrzyma, choć jej skala spadnie z -0,5% do -0,3% w ujęciu rocznym.

O 09.30 opublikowany zostanie protokół z posiedzenia Riksbanku. Lektura dokumentu może być ciekawa ze względu na to, że opisywać będzie posiedzenie, podczas którego podjęto decyzję o obniżeniu podstawowej stopy procentowej do zera.

Wyniki: Kruk, Unicredit, Vodafone

Środa, 12 listopada

Powrót z długiego weekendu dla wielu nie będzie łatwy, ale na rynkach finansowych nie zabraknie wydarzeń w wir których będzie można się rzucić.

O 11.00 poznamy dane o wrześniowej produkcji przemysłowej w strefie euro. Rynkowy konsensus zakłada wyhamowanie spadkowej dynamiki z 1,9% w sierpniu do 0,4% w ujęciu rocznym.

O 11.30 głos zabierze Mark Carney, szef Banku Anglii. Jego wystąpienie publiczne zbiegnie się z publikacją kwartalnego raportu drugiego najstarszego banku centralnego świata na temat inflacji.

Środa będzie także dniem publikacji raportu NBP o inflacji wraz z projekcją na najbliższe 18 miesięcy.

Za oceanem oczy zwrócone będą na Kongres, który zbierze się po raz pierwszy po wyborach. Przedmiotem prac będą m.in. ulgi podatkowe na badania i rozwój, finansowanie programów rządów federalnych czy zapewnienie wsparcia dla syryjskich rebeliantów. Kongresmeni wysłuchają także raportu o wirusie ebola.

W Mjanmie rozpocznie się dwudniowy szczyt Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku swoją obecność zapowiedzieli m.in. premier Chin Li Kequiang, prezydent USA Barack Obama, prezydent Rosji Władimir Putin, premier Japonii Shinzo Abe czy premier Indii Narendra Modi. W kolejny weekend (15-16 listopada) światowi przywódcy wezmą udział w szczycie G20, który w tym roku odbędzie się w australijskim Brisbane.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna opublikuje raport World Energy Outlook 2014, który skupi się na długoterminowych trendach na rynku surowców energetycznych (11.00).

Wyniki: Enea, Monnari

Czwartek, 13 listopada

Czwartek rozpocznie się od paczki danych z Dalekiego Wschodu. W japońskiej porcji znajdziemy wrześniową produkcję przemysłową (05.30) oraz zamówienia na sprzęt, maszyny i urządzenia oraz produkcję przemysłową (00.50). Z Chin natomiast nadejdą dane o październikowej produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej oraz inwestycjach w aglomeracjach miejskich (06.30).

Poranek w Europie zdominują dane o inflacji. Przed południem stosowne raporty nadejdą z Niemiec (08.00), Francji (08.45), Hiszpanii (09.00) oraz Włoch (10.00).

O 14.00 GUS przedstawi dane o październikowej zmianie wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce. Przewiduje się, że nad Wisłą i Odrą w ubiegłym miesiącu wciąż utrzymała się deflacja (-0,4% wobec -0,3%). Równolegle GUS opublikuje wrześniowy bilans płatniczy naszego kraju.

Bardzo gorąco może być na GPW. Wyniki kwartalne pokażą m.in. Cyfrowy Polsat, Grupa Azoty, JSW, KGHM, PGE, PZU oraz Tauron. Za oceanem inwestorzy będą natomiast śledzić wyniki Wal-Martu (przed sesją).

Piątek, 14 listopada

O ile czwartek należał do inflacji, piątek zdominowany będzie przez dane o produkcje krajowym brutto. Jako pierwsza stosownymi wyliczeniami za III kwartał pochwali się Francja (07.30), następnie zrobią to Niemcy (08.00), Słowacja (09.00), Rumunia (09.00), Węgry (09.00), Czechy (09.00), Włochy (10.00) oraz Polska (10.00) – rynkowy konsensus zakłada, że nasza gospodarka urośnie o 2,8% wobec 3,3% w drugim kwartale. Całość o 11.00 podsumuje Eurostat.

Na GPW wyniki opublikują m.in. Asseco, Boryszew, Eurocash czy Synthos.

Ostatnim istotnym akcentem tygodnia będą dane o sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych. Analitycy oczekują, że indeks ten odbije o 0,2% po spadku we wrześniu o 0,2%.

Jak co tydzień, przypomną o sobie agencje ratingowe. Tym razem pod lupy analityków trafią m.in. Belgia (Fitch), Chorwacja (Moody’s), Cypr (Moody’s), Czechy (Fitch) i Hiszpania (S&P).

Michał Żuławiński

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego.

Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym. W którym banku najlepsza oferta?

Advertisement

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~DarekD
Cytat z komentarza : " .................... rynkowy konsensus zakłada, że nasza gospodarka za III kw. 2014 urośnie o 2,8% wobec 3,3 % w drugim kwartale". Niech ktoś mi odpowie na jakiej podstawie ci pseudo "fachowcy" analitycy wieszczą, że ten nasz PKB urośnie aż o 2,8%, podczas gdy za wszystkie miesiące Cytat z komentarza : " .................... rynkowy konsensus zakłada, że nasza gospodarka za III kw. 2014 urośnie o 2,8% wobec 3,3 % w drugim kwartale". Niech ktoś mi odpowie na jakiej podstawie ci pseudo "fachowcy" analitycy wieszczą, że ten nasz PKB urośnie aż o 2,8%, podczas gdy za wszystkie miesiące tego III kw. 2014 mieliśmy najważniejsze wskaźniki składowe tego PKB ( prod. przem., sprzedaż detaliczną ) na poziomie w granicach zera bądź nawet poniżej zera? ( np. Eurostat 3 dni temu podał, że sprzedaż detaliczna we IX 2014 spadła u nas o 1,8 % w ujęciu r/r, słabość polskiej gospodarki potwierdzały także odczyty polskiego PMI dla tych miesięcy ). Jeżeli do tego za III kw. eksport netto będzie też tak fatalny jak był odczytany za II kw. ( kiedy znacznie obniżył całościowy wynik PKB ), to trudno przypuszczać aby inny ważny składnik PKB - inwestycje aż tak nadrobiły te pozostałe, zaniżające składowe i ten ostateczny wynik PKB osiągnął te prognozowane 2,8%!!. Z drugiej strony dodam, że gdy Eurostat podaje, że wspomniana powyżej sprzed. det. dla Polski za IX 2014 była mniejsza o 1,8 % w ujęciu r/r, to tydzień wcześniej GUS komunikował, że ta sama sprzedaż det. za IX 2014 urosła o 1,6% w ujęciu r/r, a tylko przypomnę, że to GUS wylicza te nasze PKB. Stąd wniosek, że te wyliczenia podawanego polskiego PKB z dużym prawdopodobieństwem są "pompowane" ku chwale władzy i powstaje zasadne pytanie : czy w ogóle podawane PKB poszczególnych krajów można ze sobą MIARODAJNIE porównywać?
~Dżejms
Co oznacza słowo konsensus? Kto z kim ten konsensus zawarł?
~rakieta
11 listopada będę świętował z koktajlem mołotowa pod tęczą w Warszawie
~znawca
Szczerze mówiąc nie liczę na to, że cokolwiek się poprawi w naszym kraju. W Polsce będzie już tylko gorzej. NBP będzie mógł skupować obligacje rządowe, czyli mówiąc krótko – zacznie drukować polskie złote. Takie posunięcie doprowadzi jedynie do hiperinflacji, jak po upadku komunizmu. Nic z tego dobrego nie wyniknie.Szczerze mówiąc nie liczę na to, że cokolwiek się poprawi w naszym kraju. W Polsce będzie już tylko gorzej. NBP będzie mógł skupować obligacje rządowe, czyli mówiąc krótko – zacznie drukować polskie złote. Takie posunięcie doprowadzi jedynie do hiperinflacji, jak po upadku komunizmu. Nic z tego dobrego nie wyniknie. Ale przecież politycy chcą dla obywateli jak najlepiej. Jako rozwinięcie tematu polecam http://independenttrader.pl/239,czas_zaczac_dodruk_zlotowek.html
~olo
Pod każdym newsem wklejasz link do Independent Tradera. Robisz krecią robotę bo blog, który ma wysoki poziom zaczyna jawić się jako ten, który wykupuje posty sponsorowane po 0,20 zł/sztuka. Zbastuj, kto ma trafić, to trafi.
~Dżejms odpowiada ~olo
Podpisuję się pod tym. Zbyt nachalne promowanie może zniechęcić. Może warto napisać czasem coś nowego? A tak w koło panie pierdoło to samo wklejasz. Jakieś własne przemyślenia masz?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki