W ostatnim pełnym tygodniu maja otrzymamy paczkę kwietniowych raportów makroekonomicznych z Polski. Rodzimi inwestorzy spotkają się w Karpaczu na największej rynkowej konferencji w kraju. Nie zabraknie też już niezbyt świeżych raportów za I kwartał.


Poniedziałek, 22 maja
W nocy decyzję o poziomie stóp procentowych podejmie Ludowy Bank Chin. Główna stawka zostanie najprawdopodobniej utrzymana bez zmian na poziomie 3,65%. LBCh jest jednym z dwóch wielkich banków centralnych świata (obok Banku Japonii), który przez poprzednie 12 miesięcy nie zdecydował się na zaostrzenie polityki monetarnej.
To będzie pracowity poranek dla polskich ekonomistów. O 10:00 Główny Urząd Statystyczny równocześnie przekaże kwietniowe statystyki produkcji przemysłowej i cen producentów (PPI) oraz dane o przeciętnym wynagrodzeniu i zatrudnieniu. Na dokładkę otrzymamy majowe wskaźniki koniunktury gospodarczej.
Wyniki na GPW: Grupa Azoty, JSW, Eurotel, TS Games
Wtorek, 23 maja
Na świecie będzie to dzień z PMI. Poznamy wstępne odczyty PMI dla Australii (1:00), Japonii (2:30), Francji (9:15), Niemiec (9:30) oraz strefy euro (10:00), Wielkiej Brytanii (10:30) i Stanów Zjednoczonych (15:45).
Z GUS-u napłynie druga paczka danych makro dla Polski. Tym razem będą do statystyki sprzedaży detalicznej oraz produkcji budowlano-montażowej. Oba raporty tradycyjnie o 10:00. Po południu uwaga przeniesie się na Węgry, gdzie o 14:00 zapadnie decyzja o poziomie stóp procentowych.
Następnie w kalendarium figurują wypowiedzi bankierów centralnych: Lorie Logan z Fedu (15:00) oraz Joachima Nagela – szefa Bundesbanku. O 16:00 Amerykanie pokażą statystyki sprzedaży nowych domów za kwiecień.
Wyniki na GPW: PGE, Archicom, Bumech, Kogeneracja, Vigo Photonics, WP
Środa, 24 maja
Dzień zaczniemy od kwietniowego odczytu inflacji konsumenckiej w Wielkiej Brytanii. Jest duża szansa na to, że po siedmiu miesiącach wreszcie spadnie ona poniżej 10%. Cel Banku Anglii wynosi 2%.
W Polsce poznamy majowy odczyt koniunktury konsumenckiej, a wraz z nim także GUS-owską miarę oczekiwań inflacyjnych gospodarstw domowych. Niemcy pokażą majowy raport instytutu Ifo mierzący nastroje w biznesie największej gospodarki Europy (oba o 10:00). O 14:00 Narodowy Bank Polski opublikuje statystyki podaży pieniądza za kwiecień.
Potem przejdziemy do bankierów centralnych. Na 19:45 zaplanowane jest wystąpienie prezes EBC Christine Lagarde. Na zakończenie dnia (20:00) dostaniemy protokół z majowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Było to spotkanie, na którym według rynku zapadła decyzja o ostatniej w cyklu podwyżce stóp procentowych w USA. Zobaczymy, czy „minutki” potwierdzą ową narrację.
Wyniki na GPW: Asseco Poland, Enea, Bogdanka, PEP, Votum
Czwartek, 25 maja
Statystyki dotyczące stopy bezrobocia opublikują urzędy statystyczne Szwecji, Norwegii (oba o 8:00) oraz Polski (10:00). Z Niemiec nadejdzie indeks zaufania konsumentów (8:00), a z Francji nastroje w biznesie (8:45). Turcy będą decydować o stopach procentowych (13:00), ale raczej nie wrócą do cyklu obniżek kosztów kredytu w banku centralnym.
O 14:30 Amerykanie pokażą pierwszą rewizję statystyk PKB za I kwartał. Szybki szacunek pokazał spowolnienie wzrostu do zaledwie 1,1% w ujęciu annualizowanym wobec oczekiwanych przez ekonomistów 2%. Równocześnie BLS pokaże cotygodniowe dane o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, których w ostatnich tygodniach sukcesywnie przybywa.
Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych przedstawi nową strategię na lata 2023-27.
Wyniki na GPW: 11 bit, Allegro, PKN Orlen, PZU, Ciech, Wielton
Piątek, 26 maja
Rozpoczyna się Konferencja WallStreet27 – czyli największe w tej części świata spotkanie inwestorów indywidualnych z przedstawicielami instytucji rynku kapitałowego, zarządami giełdowych spółek oraz analitykami i ekonomistami. Na łamach Bankier.pl przeprowadzimy relację z tego wydarzenia.
Tego dnia kalendarium makroekonomiczne nie oferuje większych atrakcji. Jedyne ciekawsze pozycje nadejdą zza Atlantyku. Będzie to kwietniowy raport o dochodach i wydatkach Amerykanów (14:30) zawierający kluczową dla Fedu miarę inflacji (PCE core), a także dane o zamówieniach na dobre trwałego użytku. Na dorzutkę dostaniemy finalny odczyt nastrojów konsumenckich w USA.
Wyniki na GPW: PKP Cargo, Agora, Amica, Bioceltix, Rawlplug