REKLAMA
WEBINAR

Tym będą żyły rynki: co słychać w portfelach Polaków i niezbyt świeże wyniki spółek

Krzysztof Kolany2023-05-19 13:30główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-05-19 13:30

W ostatnim pełnym tygodniu maja otrzymamy paczkę kwietniowych raportów makroekonomicznych z Polski. Rodzimi inwestorzy spotkają się w Karpaczu na największej rynkowej konferencji w kraju. Nie zabraknie też już niezbyt świeżych raportów za I kwartał.

Tym będą żyły rynki: co słychać w portfelach Polaków i niezbyt świeże wyniki spółek
Tym będą żyły rynki: co słychać w portfelach Polaków i niezbyt świeże wyniki spółek
fot. Virrage Images / / Shutterstock

Poniedziałek, 22 maja

W nocy decyzję o poziomie stóp procentowych podejmie Ludowy Bank Chin. Główna stawka zostanie najprawdopodobniej utrzymana bez zmian na poziomie 3,65%. LBCh jest jednym z dwóch wielkich banków centralnych świata (obok Banku Japonii), który przez poprzednie 12 miesięcy nie zdecydował się na zaostrzenie polityki monetarnej.

To będzie pracowity poranek dla polskich ekonomistów. O 10:00 Główny Urząd Statystyczny równocześnie przekaże kwietniowe statystyki produkcji przemysłowej i cen producentów (PPI) oraz dane o przeciętnym wynagrodzeniu i zatrudnieniu. Na dokładkę otrzymamy majowe wskaźniki koniunktury gospodarczej.

Wyniki na GPW: Grupa Azoty, JSW, Eurotel, TS Games

Wtorek, 23 maja

Na świecie będzie to dzień z PMI. Poznamy wstępne odczyty PMI dla Australii (1:00), Japonii (2:30), Francji (9:15), Niemiec (9:30) oraz strefy euro (10:00), Wielkiej Brytanii (10:30) i Stanów Zjednoczonych (15:45).  

Z GUS-u napłynie druga paczka danych makro dla Polski. Tym razem będą do statystyki sprzedaży detalicznej oraz produkcji budowlano-montażowej. Oba raporty tradycyjnie o 10:00. Po południu uwaga przeniesie się na Węgry, gdzie o 14:00 zapadnie decyzja o poziomie stóp procentowych.

Następnie w kalendarium figurują wypowiedzi bankierów centralnych: Lorie Logan z Fedu (15:00) oraz Joachima Nagela – szefa Bundesbanku. O 16:00 Amerykanie pokażą statystyki sprzedaży nowych domów za kwiecień.

Wyniki na GPW: PGE, Archicom, Bumech, Kogeneracja, Vigo Photonics, WP

Środa, 24 maja

Dzień zaczniemy od kwietniowego odczytu inflacji konsumenckiej w Wielkiej Brytanii. Jest duża szansa na to, że po siedmiu miesiącach wreszcie spadnie ona poniżej 10%. Cel Banku Anglii wynosi 2%.

W Polsce poznamy majowy odczyt koniunktury konsumenckiej, a wraz z nim także GUS-owską miarę oczekiwań inflacyjnych gospodarstw domowych. Niemcy pokażą majowy raport instytutu Ifo mierzący nastroje w biznesie największej gospodarki Europy (oba o 10:00). O 14:00 Narodowy Bank Polski opublikuje statystyki podaży pieniądza za kwiecień.

Potem przejdziemy do bankierów centralnych. Na 19:45 zaplanowane jest wystąpienie prezes EBC Christine Lagarde. Na zakończenie dnia (20:00) dostaniemy protokół z majowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Było to spotkanie, na którym według rynku zapadła decyzja o ostatniej w cyklu podwyżce stóp procentowych w USA. Zobaczymy, czy „minutki” potwierdzą ową narrację.

Wyniki na GPW: Asseco Poland, Enea, Bogdanka, PEP, Votum

Czwartek, 25 maja

Statystyki dotyczące stopy bezrobocia opublikują urzędy statystyczne Szwecji, Norwegii (oba o 8:00) oraz Polski (10:00). Z Niemiec nadejdzie indeks zaufania konsumentów (8:00), a z Francji nastroje w biznesie (8:45). Turcy będą decydować o stopach procentowych (13:00), ale raczej nie wrócą do cyklu obniżek kosztów kredytu w banku centralnym.

O 14:30 Amerykanie pokażą pierwszą rewizję statystyk PKB za I kwartał. Szybki szacunek pokazał spowolnienie wzrostu do zaledwie 1,1% w ujęciu annualizowanym wobec oczekiwanych przez ekonomistów 2%. Równocześnie BLS pokaże cotygodniowe dane o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, których w ostatnich tygodniach sukcesywnie przybywa.

Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych przedstawi nową strategię na lata 2023-27.

Wyniki na GPW: 11 bit, Allegro, PKN Orlen, PZU, Ciech, Wielton

Piątek, 26 maja

Rozpoczyna się Konferencja WallStreet27 – czyli największe w tej części świata spotkanie inwestorów indywidualnych z przedstawicielami instytucji rynku kapitałowego, zarządami giełdowych spółek oraz analitykami i ekonomistami. Na łamach Bankier.pl przeprowadzimy relację z tego wydarzenia.

Tego dnia kalendarium makroekonomiczne nie oferuje większych atrakcji. Jedyne ciekawsze pozycje nadejdą zza Atlantyku. Będzie to kwietniowy raport o dochodach i wydatkach Amerykanów (14:30) zawierający kluczową dla Fedu miarę inflacji (PCE core), a także dane o zamówieniach na dobre trwałego użytku. Na dorzutkę dostaniemy finalny odczyt nastrojów konsumenckich w USA.

Wyniki na GPW: PKP Cargo, Agora, Amica, Bioceltix, Rawlplug

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki