Po pełnym wrażeń tygodniu czeka nas chwila wytchnienia. Najciekawszym wydarzeniem gospodarczym na polskim podwórku powinno być wystąpienie prezesa NBP Adama Glapińskiego po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.


Poniedziałek, 6 lutego
Poniedziałek, podobnie jak reszta tygodnia, nie będzie obfitował w istotne i interesujące dane makro. Zapaleńcy zwrócą uwagę na odczyt indeksu Sentix oraz statystyki grudniowej sprzedaży detalicznej w strefie euro.
Wtorek, 7 lutego
Wtorek przyniesienie decyzję władz australijskiego banku centralnego ws. stóp proc. (oczekiwania: +25 pb.). Niemcy zaraportują dane o produkcji przemysłowej w grudniu, a Amerykanie o handlu zagranicznym w całym ubiegłym roku. W Polsce rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, natomiast Narodowy Bank Polski opublikuje stan aktywów rezerwowych na koniec stycznia.
Środa, 8 lutego
W środę zakończy się dwudniowe posiedzenie RPP. Analitycy nie oczekują zmiany stóp proc. NBP. Rada przerwała cykl zacieśnienia polityki pieniężnej w październiku - po tym jak po 11 podwyżkach z rzędu stopa referencyjna NBP wzrosła z 0,1 proc. do 6,75 proc.
W ręce inwestorów trafią cotygodniowe dane o zapasach ropy w Stanach Zjednoczonych.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy
Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl
Czwartek, 9 lutego
O godz. 8:00 Niemcy - z ponad tygodniowym opóźnieniem - przedstawią wstępne szacunki inflacji w styczniu. W czwartek decyzję ws. stóp proc. ogłosi szwedzki bank centralny, a Komisja Europejska opublikuje nowe prognozy gospodarcze dla państw UE.
Prawdopodobnie o godz. 15:00 głos zabierze prezes NBP Adam Glapiński. W wystąpieniu dzień po posiedzeniu RPP przewodniczący Rady będzie tłumaczył jej decyzję i kreślił uwarunkowania polityki pieniężnej w kolejnych miesiącach. W wypowiedziach polityków i niektórych ekonomistów coraz częściej pojawia się temat obniżki stóp proc. jeszcze w tym roku. Na ewentualne konkrety z ust prezesa Glapińskiego i tak przyjdzie nam zapewne poczekać do marca, gdy członkowie Rady zdążą się zapoznać z nową projekcją inflacji.
Piątek, 10 lutego
Publikację nieco większej paczki danych zaplanowano na piątek. Poznamy m.in. odczyty inflacji za styczeń w Chinach oraz Czechach i na Węgrzech. Brytyjczycy zaraportują dynamikę wzrostu gospodarczego. Po południu zostanie opublikowany wstępny raport Uniwersytetu Michigan zawierający szacunki oczekiwań inflacyjnych Amerykanów.