Na Wall Street w pełni rozkręci się sezon wynikowi. Natomiast w Polsce czeka nas wysyp danych makroekonomicznych za marzec i kwiecień. To wszystko może zostać podlane „celnym sosem” produkcji Donalda Trumpa.


Poniedziałek, 21 kwietnia
W pierwszy dzień po Wielkanocy wiele rynków wciąż będzie zamkniętych. Oprócz inwestorów z Polski wolne będą mieli także Niemcy, Szwajcarzy, Francuzi, Hiszpanie, Brytyjczycy, Włosi, Rumunii, Czesi oraz Szwedzi i Węgrzy. Zatem zdecydowana większość giełd w Europie nie będzie pracować. Normalny handel odbywać się będzie za to w Azji oraz na Wall Street.
W kalendarium makroekonomicznym tego dnia widnieją jedynie dwie pozycje. Pierwszą jest decyzja Ludowego Banku Chin, który może zmienić wysokość i tak już rekordowo niskich stóp procentowych. Drugą jest marcowy odczyt indeksu wskaźników wyprzedzających dla USA autorstwa Conference Board.
Wtorek, 22 kwietnia
Po świętach ruszamy z odpakowywaniem marcowej paczki danych makroekonomicznych z Polski. Na pierwszy ogień (o 10:00) pójdą wyniki produkcji przemysłowej, produkcji budowlano-montażowej oraz dane o płacach i zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw. Równocześnie pojawią się też kwietniowe wyniki koniunktury gospodarczej, w których ekonomiści będą się doszukiwać pierwszych skutków amerykańskich ceł na polski biznes.
Wyniki za I kwartał 2025 roku pokażą Kęty.

Na Wall Street raportami kwartalnymi podzielą się m.in.: 3M, Halliburton, Lockheed Martin oraz Tesla i Verizon.
Środa, 23 kwietnia
To z kolei będzie dzień PMI. Poznamy wstępne kwietniowe odczyty tego wskaźnika dla Australii (1:00), Japonii (2:30), Francji (9:15), Niemiec (9:30), strefy euro (10:00) oraz Wielkiej Brytanii (10:30) i USA (15:45).
Ponadto GUS o 10:00 zaprezentuje wyniki marcowej sprzedaży detalicznej, która w lutym odnotowała sensacyjny spadek po równie zaskakującym wzroście w styczniu. Ze względu na ostrą politykę celną rządu USA warto będzie zerknąć na zwykle pomijane dane o handlu zagranicznym. O 11:00 Eurostat pokaże lutowy bilans handlowy strefy euro. O 14:00 NBP ujawni marcowe statystyki podaży pieniądza. Zaś o 16:00 poznamy marcowe wyniki sprzedaży domów w Stanach Zjednoczonych.
Raport za I kwartał opublikuje Orange Polska.
Wyniki kwartalne pokażą: AT&T, Boeing, IBM, Philip Morris, Texas Instruments.
Czwartek, 24 kwietnia
Paczkę danych z Polski kończymy kwietniowymi wynikami badania koniunktury konsumenckiej (10:00) oraz finalną wysokość stopy bezrobocia za marzec. W pakiecie tym GUS liczy także oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych. O tej samej porze Niemcy przedstawią wyniki badania swoich menedżerów (indeks Ifo), które prawdopodobnie okażą się znacznie gorsze niż w marcu.
Zza Atlantyku nadejdą dane o marcowych zamówieniach na dobra trwałego użytku (14:30) oraz cotygodniowe statystyki liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Z kolei o 16:00 poznamy wyniki sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA.
Na GPW raporty roczne przedstawią m.in.: Grupa Azoty, Asseco SEE, Astarta, CI Games, Mirbud i Vigo Photonics.
Na Wall Street raportować będą: Intel, Merck&Co, PepsiCo oraz Procter&Gamble.
Piątek, 25 kwietnia
Jedyną istotną publikacją makro tego dnia będzie finalny odczyt kwietniowego raportu Uniwersytetu Michigan. Dane wstępne pokazały istne załamanie nastrojów amerykańskiego konsumenta, które szło w parze z eksplozją krótkoterminowych oczekiwań inflacyjnych Amerykanów. Spodziewana inflacja za następne 12 miesięcy wzrosła z 5% do aż 6,7%.
Na GPW raport za I kwartał zaprezentuje Alior. Do tego na inwestorów spadnie istny deszcz raportów rocznych. W Ameryce wyniki pokaże Colgate-Palmolive.




























































