REKLAMA

Tym będą żyły rynki: Polski tydzień z Czarnym Piątkiem

Michał Żuławiński2021-11-19 14:30analityk Bankier.pl
publikacja
2021-11-19 14:30
Tym będą żyły rynki: Polski tydzień z Czarnym Piątkiem
Tym będą żyły rynki: Polski tydzień z Czarnym Piątkiem
fot. Tatohra / / Shutterstock

W nadchodzącym tygodniu poza obawami o kondycję złotego i rozwój sytuacji pandemicznej śledzić będziemy przede wszystkim dane z polskiej gospodarki oraz wyniki spółek z GPW. Amerykanie odliczać będą dni do Święta Dziękczynienia i przypadającego po nim Czarnego Piątku.

Poniedziałek, 22 listopada

Na dobry początek tygodnia otrzymamy trzy raporty z polskiej gospodarki – jeden dotyczący produkcji przemysłowej, drugi inflacji PPI, a trzeci koniunktury gospodarczej (10:00).

W USA w centrum uwagi znajdzie się sprzedaż domów na rynku wtórnym (16:00).

Wyniki: CI Games, Rafako, Ten Square Games, Brand24

Wtorek, 23 listopada

Wtorek to dzień publikacji wstępnych indeksów PMI dla czołowych gospodarek świata. Przegląd obejmie Japonię (01:30), Francję (09:15), Niemcy (09:30), strefę euro (10:00), Wielką Brytanię (10:30) i USA (15:45).

O 08:00 poznamy finalne wyliczenia dotyczące dynamiki PKB Niemiec w III kwartale. Kolejne dwa raporty z Polski dotyczyć będą sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej (10:00).

Wyniki: Asseco Poland, PGE, Archicom, Auto Partner, Forte, PEP

Środa, 24 listopada

W nocy o stopach procentowych decydować będzie Ban Rezerwy Nowej Zelandii (02:00). O 10:00 w Niemczech pojawi się indeks Ifo.

Z Polski tym razem jeden raport – o 14:00 NBP przedstawi dane o podaży pieniądza.

Popołudnie zdominują Stany Zjednoczone, za sprawą drugiego odczytu PKB w III kw. (14:30), raportu o dochodach i wydatkach Amerykanów (14:30), zamówieniach na dobra trwałe (14:30) oraz odczytu oczekiwań inflacyjnych i sprzedaży nowych domów (16:00). Wisienką na amerykańskim torcie będzie protokół z posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (20:00).

Wyniki: CCC, PKP Cargo, Huuuge, Monnari, Selvita, Trakcja, TIM, Livechat, Best, Artifex

Czwartek, 25 listopada

W Czwartek w USA przypada Święto Dziękczynienia. Amerykańskie giełdy pozostaną zamknięte, na innych rynkach można spodziewać się mniejszej aktywności.

O 08:00 przekonamy się o nastrojach niemieckich konsumentów, zaś o 09:30 o stopach procentowych decydował będzie bank centralny Szwecji.

O 10:00 GUS przedstawi biuletyn statystyczny za październik – na szczególną uwagę zasługiwać będą zawarte w nim dane o stopie bezrobocia rejestrowanego oraz oczekiwaniach inflacyjnych Polaków.

13:30 to godzina publikacji protokołu z posiedzenia EBC. Godzinę później w USA, jak co czwartek, opublikowane zostanę dane o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Również o 14:30 głos publicznie zabierze Christine Lagarde, prezes EBC.

Wyniki: Enea, PGNiG, Bogdanka, Ciech, Echo, PHN, XTPL

Piątek, 26 listopada

W Czarny Piątek w USA sesja giełdowa skrócona będzie do 19:00 czasu polskiego.

Ostatni roboczy dzień tygodnia przyniesie inflację bazową w Japonii (00:30), PKB Szwajcarii (09:30) oraz wystąpienie prezes EBC (09:00) i dane o podaży pieniądza w strefie euro (10:00).

Wyniki: Kernel, Amica, Rainbow, Selena, Ursus, ZE PAK, Stalprofil, Marvipol

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
po_co
Oglądam dzisiaj wiadomości, a tam - "Morawiecki podpina się pod...", "Morawiecki to...", "Rządz nie poradził sobie z tym...".
Patrzę na dzienniki Litewskie i Łotewskie, a tam opozycja współpracująca z rządem w obliczu kryzysu na granicy.

Takie oczy O_O

Nie jestem tym faktem
Oglądam dzisiaj wiadomości, a tam - "Morawiecki podpina się pod...", "Morawiecki to...", "Rządz nie poradził sobie z tym...".
Patrzę na dzienniki Litewskie i Łotewskie, a tam opozycja współpracująca z rządem w obliczu kryzysu na granicy.

Takie oczy O_O

Nie jestem tym faktem zdziwiony, interesuję się sytuacją na całym świecie bo w dużym stopniu od tego zależą moje kontakty w pracy. Natomiast dziwi mnie, że w Polsce nie można zbudować żadnej nici porozumienia. Niedawno oglądałem rozmowę posła Neumana w RMF. Poseł stwierdził, że skoro władza jest totalna to i opozycja musi taka być.

Jak dla mnie to świadczy, że dla dobra Polski zarówno władzę jak i opozycję należałoby w całości usunąć. Skoro jedna i druga strona usilnie dążą od konfliktu, to nie są w stanie wypracować żadnego wspólnego kompromisu - poza oczywiście podniesieniem sobie wynagrodzeń.

Dowolny problem który dzieli Polaków - niech będzie to inflacja i stopy procentowe, które bolą kieszeń i tych którzy mają długi w postaci kredytów, i tych którzy mają oszczędności.
Opozycja przeciąga sznurek z rządem, rząd z opozycją, a efekt jest taki, że przeciętny szary Kowalski taki jak ja ma coraz mniej pieniędzy na to aby wykarmić rodzinę.

Po co mi (nam?) taki rząd i po co opozycja. W dodatku opozycja wpadła na pomysł, że w obliczu kryzysu jaki obecnie mamy, będzie ochoczo wspierać inicjatywy Komisji Europejskiej które mają na celu uszczuplenie naszego budżetu.
Reasumując: inflacja galopuje, inflacja wyciąga pieniądze z kieszeni oszczędzających, stopy rosną, to znów wyciąga pieniądze z kieszeni osób zakredytowanych, pomimo podnoszenia stóp inflacja dalej pędzi - brak zaufania nie wynika wyłącznie z decyzji NBP ale może przede wszystkim z wewnętrznego rozdarcia które nie zostaje zatrzymane nawet w obliczu wojny z Białorusią (hybrydowa czy nie, to wciąż wojna), a opozycja jeszcze dorzuca do pieca podgrzewając spór na linii EU - Polska.

Świetnie. Gwarantuję, że za dwa lata mój głos nie wzbogaci konta żadnego posła który obecnie znajduje się w parlamencie. Chciałbym zagłosować za Konfederatami ale cholera takie osobistości jak pan Korwin czy pani Godek powodują, że naprawdę ciężko za kimkolwiek w tym kraju głosować bo z jednej strony dureń pogania durnia, a z drugiej dwóch durni im poklaskuje.
jenak
Glasgow i postanowienia Timmermansa trzeba by tak dogłębnie przeanalizować.

Tym będą żyły rynki. Już niedługo.

Powiązane: Co się wydarzy w nadchodzącym tygodniu?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki