REKLAMA

Tylko co trzeci polski student inwestuje

2020-12-16 07:53
publikacja
2020-12-16 07:53

Tylko co trzeci student urodzony pomiędzy 1990 a 2000 r. aktywnie inwestuje swoje środki finansowe – wynika z badania przeprowadzonego przez CFA Society Poland.

Tylko co trzeci polski student inwestuje
Tylko co trzeci polski student inwestuje
/ FORUM

Spośród przebadanych przez CFA studentów polskich uczelni wyższych (mediana wieku wyniosła 23 lata) inwestowanie zadeklarował co trzeci. Co drugi ankietowany stwierdził, że nie inwestuje, ale planuje to robić w przyszłości, natomiast 17 proc. zadeklarowało, że nie inwestuje i nie ma takich zamiarów.

W kontekście inwestowania główną barierą dla młodych ludzi jest brak oszczędności (64 proc.) i zbyt niski dochód (51 proc.). Niewiele mniej jednak deklaruje, że nie posiada dostatecznej wiedzy (46 proc.).

– Bariery wymienione w badaniu przez późnych milenialsów wciąż pokazują, że jako społeczeństwo traktujemy inwestowanie jako aktywność dostępną tylko dla wąskiej grupy odbiorców – wyjaśnia prof. Krzysztof Jajuga, Prezes CFA Society Poland.

fot. / / CFA Society Poland

– Wnioski płynące z badania dowodzą również, że w Polsce wciąż brakuje nam edukacji finansowej, która z pewnością skłoniłaby część młodego społeczeństwa do zainteresowania się tematyką inwestycyjną. Tylko niecałe 33 proc. 20-latków aktywnie inwestuje. Sądzę, że większość tej grupy reprezentują osoby studiujące kierunki ekonomiczne – dodaje profesor.

Jak pokazuje badanie, oszczędności osób młodych, które są przeznaczane na inwestycje, wynoszą zazwyczaj mniej niż 10 tys. zł. Co piąty badany może się pochwalić zainwestowanymi środkami w wysokości do 30 tys. zł. Udział w badaniu wzięła jednakże także wąska grupa osób, która swoje inwestycje określiła w przedziale pomiędzy 101 a 500 tys. zł (blisko 10 proc. osób aktywnie inwestujących).

fot. / / CFA Society Poland

52 proc. ankietowanych studentów wskazała, że inwestuje w celu posiadania dodatkowych środków na emeryturę oraz podniesienie komfortu życia. Na drugim miejscu znalazł się zakup domu lub mieszkania (45 proc.), a na trzecim posiadanie środków na nieoczekiwane wydatki (43 proc.).

W badaniu zadano także pytanie o znajomość zagadnień ESG (ang. akronim pochodzący od słów environmental, social, governance), wykorzystywanych w praktyce inwestycyjnej. Ponad 50 proc. badanych osób przyznało, że nie posiada wiedzy z zakresu ESG i nie wykorzystuje jej w swoich decyzjach inwestycyjnych. Większość inwestujących studentów (95 proc.) robi to na własną rękę, bez korzystania z usług doradców.

fot. / / CFA Society Poland

Badanie CFA Society Poland, „Potrzeby i zwyczaje inwestycyjne osób urodzonych pomiędzy 1990 a 2000 r.”, w maju 2020, metodą CAWI. Partner badania: Fundacja im. Lesława Lesława A. Pagi.

Michał Żuławiński

Tematy
(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

(Nie) wszystko o regularnym inwestowaniu

Komentarze (10)

dodaj komentarz
warmiak007
Na studiach najwięcej inwestowałem w fajki i alkohol. No i w playstation zainwestowałem, ale szybko straciło na wartości.
prs
Mniejsza o pieniadze studenci..

Inwestujcie w siebie, w swojego skilla (nie koniecznie szkolnictwo..).

Dobry skill to i dobra kasa.
Tak bedzie przez reszte zycia.
artur_wu
Znakomita większość osób grających na giełdzie to nie inwestorzy a spekulanci.
wtomek
Dokładnie tak. Na portalach roi się od doradców jak grać, anie jak i w co inwestować i na jaki termin.
wtomek
"Autor powinien się rozpedzić i celować czołem w kant muru." -popieram , nie ma nic gorszego niż studencina z 5 tys. zł usiłujący się wzbogacić na kontraktach. Zalewa skrzynki spam reklamowy od różnych xtb. Wygolą z pieniędzy i wybiją giełdę na długi czas z głowy.
hdrvn
"Jak pokazuje badanie, oszczędności osób młodych, które są przeznaczane na inwestycje, wynoszą zazwyczaj mniej niż 10 tys. zł"

Nie ma co zawracać sobie dupy "inwestowaniem" z takimi pieniędzmi, dajcie spokój...
hdrvn odpowiada hfjdj
Bo to nie ma najmniejszego sensu. Jeżeli jesteś studentem i masz 10k w kieszeni, zamiast marnować te pieniądze na jakieś "inwestowanie" przeznacz je na naukę czegoś pożytecznego.

Inwestując 10k realnie możesz zarobić kilkanaście procent w skali roku. Przeznaczając te same pieniądze na naukę czegoś pożytecznego
Bo to nie ma najmniejszego sensu. Jeżeli jesteś studentem i masz 10k w kieszeni, zamiast marnować te pieniądze na jakieś "inwestowanie" przeznacz je na naukę czegoś pożytecznego.

Inwestując 10k realnie możesz zarobić kilkanaście procent w skali roku. Przeznaczając te same pieniądze na naukę czegoś pożytecznego - związanego np. z inżynierią, programowaniem, językami obcymi, czy też inną wiedzą specjalistyczną - zyskujesz nowe umiejętności i kompetencje, które (jeżeli jesteś ogarnięty), pozwolą ci na znalezienie lepszej, ciekawszej pracy i w rezultacie zarabianie +kilku tys. każdego miesiąca. Inwestycja zwraca się ekspresowo, jeżeli wiesz co robisz, a na dodatek zyskujesz umiejętność która będzie twoją kartą przetargową we wszelki negocjacjach na najbliższe kilka lat (jeżeli nie na zawsze, jak to ma miejsce w przypadku jeżyków na przykład).

Jeżeli jesteś absolwentem, wiedza i konkretne umiejętności są twoją największą wartością. Nikogo nie obchodzi ze zarobiłeś 2 koła inwestując w CD Projekt.
hdrvn odpowiada hdrvn
* miało być "języków", a nie "jeżyków" oczywiście xD
zenonn
Ale durny tekst.
Studenci "inwestują"??? W co ? 10 tys. ruletę GPW czy lokaty 0,001%?
Autor powinien się rozpedzić i celować czołem w kant muru.
Inwerstują ci co mają co najmniej 1 mln USD wolnych zbędnych środków.
Zbędne 10 tys zł należy wydać na kursy doszkalajace, podręczniki.

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki