REKLAMA

Twitter ocenzurował Trumpa z uwagi na "pochwałę przemocy"

2020-05-29 11:53
publikacja
2020-05-29 11:53

Władze Twittera poinformowały w piątek o "ukryciu" wpisu prezydenta USA Donalda Trumpa dotyczącego strzelania do demonstrantów plądrujących sklepy w Minneapolis. Serwis uznał, że tweet gloryfikuje przemoc z uwagi na historyczny kontekst wypowiedzi Trumpa.

/ Reuters

W ocenzurowanym przez Twittera wpisie prezydent USA komentował trwające od trzech dni gwałtowne protesty w Minneapolis po zabiciu przez policję 46-letniego Afroamerykanina George'a Floyda. Trump stwierdził, że stosujący przemoc i plądrujący sklepy demonstranci hańbią pamięć o Floydzie i zasugerował, że wojsko jest gotowe by wesprzeć władze stanowe w zaprowadzeniu porządku.

"W razie jakichkolwiek trudności przejmiemy kontrolę, ale tam gdzie zaczyna się plądrowanie, zaczyna się strzelanie" - napisał Trump.

Jak zwróciła uwagę m.in. BBC, fraza zawarta w drugiej części zdania została ukuta w 1968 przez oskarżanego o rasizm szefa policji w Miami Waltera Headleya. Headley obiecał wówczas rozprawienie się z czarnoskórymi uczestnikami zamieszek na tle rasowym w mieście, ogłaszając "wojnę" i przyznając, że "nie ma problemu z byciem oskarżanym o brutalność".

M.in. historyczne konotacje frazy zostały przywołane przez Twittera jako uzasadnienie "ukrycia" przed większością użytkowników wypowiedzi Trumpa.

"Ten tweet łamie nasze zasady dotyczące gloryfikacji przemocy ze względu na historyczny kontekst ostatniego zdania, jego związku z przemocą i ryzykiem, że może ono zainspirować podobne działania dzisiaj" - napisała administracja portalu w piątek.

W rezultacie zamiast wpisu prezydenta wyświetla się komunikat o złamaniu zasad dot. pochwały dla przemocy. Aby zobaczyć treść tweeta, należy wcisnąć dodatkowy przycisk. Wpisu prezydenta nie można też "polubić" ani podać dalej.

To już druga interwencja Twittera w działalność Trumpa na tym portalu. We wtorek administracja serwisu opatrzyła dwa wpisy Trumpa specjalnym linkiem zachęcającym do "poznania faktów" na temat głosowania korespondencyjnego. We wpisach Trump stwierdził, że dopuszczenie do głosowania pocztą na dużą skalę doprowadzi do sfałszowania wyborów w listopadzie. Klikając na dołączone przez Twittera łącze, użytkownik zostaje przekierowany na stronę z artykułami i tweetami prostującymi wypowiedź prezydenta.

W reakcji na te działania Trump podpisał w środę prezydenckie rozporządzenie ws. mediów społecznościowych, wedle którego w wyniku moderacji wpisów użytkowników platformy miałyby stracić ochronę przed prawną odpowiedzialnością za treści tam zamieszczane. Zdaniem większości prawników dokument nie będzie miał mocy prawnej. Podczas podpisywania rozporządzenia Trump przyznał, że - o ile to było prawnie możliwe - chciałby zamknąć portal na którym zamieścił dotąd 52,1 tys. wpisów. (PAP)

osk/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
trooper
Wyznawcy trumpa to jak u nas wyznawcy Kaczyńskiego. Ten sam typ.
ziom80
Na netflixie jest kilka dokumentów pokazujących kim był i jest Trump . Każdy może sobie wyrobić zdanie co to za osoba jest.
pstrzezek
I to tłumaczy ilość czerwonych łapek przy twoim komentarzu.

Trump, Kaczyński, Orban, Erdogan, Putin, Salvini, Le Pen. Taki typ masz w każdym kraju. Ale nie w każdym doszedł do władzy - jeszcze. Poczekamy jak świat będzie się podnosił z kryzysu który jeszcze się dobrze nie zaczął.

Hiszpania i Włochy
I to tłumaczy ilość czerwonych łapek przy twoim komentarzu.

Trump, Kaczyński, Orban, Erdogan, Putin, Salvini, Le Pen. Taki typ masz w każdym kraju. Ale nie w każdym doszedł do władzy - jeszcze. Poczekamy jak świat będzie się podnosił z kryzysu który jeszcze się dobrze nie zaczął.

Hiszpania i Włochy pierwsze pójdą tą drogą w imię obrony przed wyimaginowanym wrogiem. Pamięć o Mussolinim jest krótka
grab
Twitterem zarządzają lewacy, mający bliżej do Moskwy niż do Waszyngtonu. Rozpasanie mediów społecznościowych przekroczyło wszelkie granice tak samo jak wypowiedzi Trumpa.
dziki_losos
Czyli rozumiem, że tylko lewica może potępiać strzelanie do demonstrantów? No to pokazałeś właśnie wszystkim, którzy pamiętają ZOMO, na kogo należy głosować. Dzięki!
wonsz
Jak to mawiają ostatnimi czasy fanboye Trójki lub jedynej znanej im piosenki Kazika - nie ma lepszej reklamy, niż cenzura.
pstrzezek
Z jednej strony Twitter blokując wypowiedź Trumpa sprawił że każdy na świecie się o niej dowiedział ;) Ale z drugiej ciekawi mnie na ile będą mieli jaja by się postawić

Jakby nie było, koleś jest notorycznym kłamcą i manipulatorem a sam Twitter bierze w tym udział jako główne źródło przekazu
talmud
https://www.youtube.com/watch?v=CgUiFpVOT5s
pstrzezek
Russia Today? Jednak podziękuję
talmud odpowiada pstrzezek
masz "racje" zeby obiektywnie ocenić sytuacje trzeba "trzymać sie jednej wersji" :)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki