REKLAMA

Tusk o powrocie do polskiej polityki: jestem gotowy podjąć każdą decyzję

2021-06-04 08:26
publikacja
2021-06-04 08:26
Tusk o powrocie do polskiej polityki: jestem gotowy podjąć każdą decyzję
Tusk o powrocie do polskiej polityki: jestem gotowy podjąć każdą decyzję
fot. Mikhail Palinchak / / ZUMA Press

Mentalnie, emocjonalnie, życiowo jestem gotów podjąć każdą decyzję, żeby pomóc odwrócić ten bardzo niebezpieczny dla Polski bieg spraw - powiedział w piątek b. premier Donald Tusk. Dodał, że nie chodzi o spełnienie jakiejś ambicji personalnej, ale celu, jakim jest przywrócenia ładu demokratycznego w Polsce.

W rozmowie z TVN24 Tusk, obecnie szef Europejskiej Partii Ludowej, zaznaczył, że w życiu występował już w różnych rolach. "Czasami to były sytuacje i trudne, a czasami zdawało się, że i beznadziejne" - stwierdził. Czas kiedy był premierem - podkreślił - był niezwykle intensywny i miał możliwość podejmowania decyzji, "nie zawsze mądrych, jak to w życiu".

"To poczucie, że jest się w polityce po to, żeby zmieniać rzeczywistość, podejmować decyzje, jakoś odcisnąć piętno, to jest najbardziej ekscytujące, bo generalnie polityka potrafi być bardzo nudna, kiedy nie ma się siły sprawczej. To jest ten ból, który dzisiaj jest widoczny na twarzach wielu liderów opozycji, ja znam ten ból" - powiedział Tusk.

Odpowiadając na kolejne pytania, stwierdził, że jest oczywistym, że przy jego poglądach i doświadczeniu chciałby, aby "w Polsce doszło do zmiany politycznej". Dodał, że rozmawia z uczestnikami życia publicznego w Polsce, szczególnie po stronie opozycji, o tym, jak może pomóc, by przerwać impas. Według niego potrzeba nowej energii i pewnego nowego ładu w polskiej opozycji.

Pytany, jak widzi swoją rolę, Tusk odparł, że "niebo jest granicą". "Nie wyznaczam sobie żadnych ograniczeń (...) ja naprawdę dzisiaj nie mam potrzeby spełnienia jakiejś ambicji personalnych, natomiast mam wielką potrzebę spełnienia pewnego celu, jakim jest przywrócenie ładu demokratycznego w Polsce i tego ładu wolnościowego" - zaznaczył.

"Mam poczucie, że trzeba znowu zainwestować wszystko, co tylko można, żeby wolność czy demokracja, czy przyzwoitość w życiu publicznym nie była tylko marzeniem, ale żeby znowu stała się faktem. Mentalnie, emocjonalnie, życiowo jestem gotów podjąć każdą decyzję żeby pomóc odwrócić ten bardzo niebezpieczny moim zdaniem dla Polski bieg spraw" - oświadczył.

Zdaniem Tuska najważniejsze jest odbudowanie synergii w opozycji. "Żeby ludzie, szczególnie liderzy opozycji, mieli wobec siebie trochę więcej zrozumienia i czułości wobec siebie" - stwierdził zaznaczając, że nikomu nie chce wchodzić w drogę.

"Nie chcę gdzieś tam w tryby sypać piachu, bo to byłoby kompletnie bez sensu, dlatego rozmawiam z nimi w jaki sposób mogę pomóc" - powiedział Tusk.

Pytany czy jest plan przejęcia przez niego przywództwa w PO, powiedział, że jest gotów zrobić wszystko, by Platforma nie przeszła do historii. Według niego, PO "jako partia odpowiedzialnego centrum" jest absolutnie niezbędna "jeśli myślimy o wygranej w najbliższych wyborach parlamentarnych".

Poproszony o ocenę przywództwa Borysa Budki, Tusk zwrócił uwagę, że objął on stery PO w trudnym okresie dla partii i było to dla niego poważne wyzwanie. "Z całą pewnością Platforma wymagała wtedy nowego impulsu, Borys Budka potrafił to zrobić, a później przeprowadził PO przez bardzo krytyczny moment" - dodał. "Jest dobrym szefem, który chyba nie daje w tej chwili ludziom pewności" - ocenił zaznaczając, że nie chce go oceniać i woli porozmawiać z Budką bezpośrednio.

"Wolę pomóc naprawić w tej chwili sytuację w Platformie, niż komentować jej wewnętrzne niepokoje w mediach" - powiedział Tusk. Poinformował, zapewne jeszcze w czerwcu będzie rozmawiał z Budką o tym, w jaki sposób wzmocnić PO oraz opozycję.

autor: Rafał Białkowski

Źródło:PAP
Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Powiązane: Polityka

Komentarze (36)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
kimdzonk
czcza gadanina, już by dawno wrócił tylko ten biały koń mu zdechł !
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
innowierca
POczasy mi sie przypomnialy jak zobaczylem Donalda. Pamietam wszedzie te duze litery na forach a to POmioty a teraz sa PISdzielcy. Jak w tej grze Fallout co na poczatku kazdej czesci narrator mowil zawsze - " Wojna, wojna nigdy sie nie zmienia"
No ale skoro bankier puscil te Tuskowe snucia co to do dalszej kariery, to
POczasy mi sie przypomnialy jak zobaczylem Donalda. Pamietam wszedzie te duze litery na forach a to POmioty a teraz sa PISdzielcy. Jak w tej grze Fallout co na poczatku kazdej czesci narrator mowil zawsze - " Wojna, wojna nigdy sie nie zmienia"
No ale skoro bankier puscil te Tuskowe snucia co to do dalszej kariery, to mysle ze moze byc cos na rzeczy przeciez , a nawet fucha w Polsce jest juz w przygotowaniu dla Donalda.Czas tez wydaje sie do powrotu wlasciwy, bo pokolenie "Z" z otwartymi ramionami przywita rodaka swiatowego sukcesu, ktory dla nich wniesie w polityce zapewne jakas nowosc .Oni przeciez wezma wszystko w abonamencie, jak iPhona na 24 miesieczny kontrakt choc zaplaca w przyszlosci podwojna cene za to,
jak pokolenie "zabierz babci dowod" ktorego duza czesc wciaz tula sie po swiecie.
A Tusek bedzie im teraz opozycje naprawial, bo jak sam powiedzial Budka szefem dobrym jest , tylko pewnosci ludziom nie daje, ale to szczegol ogolny przeciez.
Podobno na jednym zebraniu klubu PO kiedy przemawial Budka cos szurnelo nagle
za firanka i zauwazono wystajace przy podlodze buty. Dziecko jednego z uczestnikow podbieglo i odsunelo firanke krzyczac - " Mamo, Mamo wujek Grzesio w chowanego sie bawi" ::))
max5000
Donald zrobił wiele dla UE. Kryzys migracyjny, wyjscie Wlk. Brytanii. Bardzo przysłużył się UE.
Jeszcze tu go brakuje by razem z Michnikiem budował nową Polskę. Tuleja zostanie ministrem sprawiedliwości a Michnik ministrem nauki.
pstrzezek odpowiada max5000
Ja nie mogę! To Tusk doprowadził do Brexitu? Co do migracji to zgaduję że też musiał wywołać wojnę w Syrii (wraz z Putinem i Merkel). Mocno dorzucili do pieca w TVP. Łykaj łykaj tylko się nie zachłyśnij ;))))
pstrzezek
dobry trollik, masz tu lajka ;)
pancerowany
Mam wrażenie że facio prowadząc ten kraj, nad niczym nie panował, a najlepiej mu wyszło okradzenie narodu z części majatku i zmuszenie do pracy do starości. Ci teraz są tacy sami tylko jakby subtelniejsi.
pstrzezek
Moim zdaniem szkoda zachodu i psucia sobie nerwów i reputacji jak się powinno już być na emeryturze. Ten kraj w 100% zasługuje na miejsce w któym się obecnie znajduje. Tusk swoje zrobił, Jarek swoje zniszczył. Ale cebulaki lubą sentymenty, nawrót do komuny za którą tak bardzo tęskinili. Czekacie na Tuska na biełym Moim zdaniem szkoda zachodu i psucia sobie nerwów i reputacji jak się powinno już być na emeryturze. Ten kraj w 100% zasługuje na miejsce w któym się obecnie znajduje. Tusk swoje zrobił, Jarek swoje zniszczył. Ale cebulaki lubą sentymenty, nawrót do komuny za którą tak bardzo tęskinili. Czekacie na Tuska na biełym koniu? Czekajcie dalej
palestrina
Matousz juz był, zresztą sam powiedział że zarobił dużo kasy, Obajtuś zarobił, koleżanki prezia z Żoliborza w radach nadzorczych, respiratory pan zamowił i wrócił do gry a milionów nie ma respiratorów tez nie ma - pisi ład ma sie dobrze - koryto pełne - i chłepcą jak prosiaki kase naszą - Wasz nowy ład. premier Matousz juz był, zresztą sam powiedział że zarobił dużo kasy, Obajtuś zarobił, koleżanki prezia z Żoliborza w radach nadzorczych, respiratory pan zamowił i wrócił do gry a milionów nie ma respiratorów tez nie ma - pisi ład ma sie dobrze - koryto pełne - i chłepcą jak prosiaki kase naszą - Wasz nowy ład. premier i naczelnik

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki