Tusk nie przyjedzie do Warszawy w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Szef Rady Europejskiej, b. premier Donald Tusk powiedział, że nie wybiera się na uroczystości, które odbędą się w niedzielę w Warszawie w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. "Nigdy nie narzucam się ze swoją obecnością, kiedy wiem, że nie jestem mile widziany" - powiedział Tusk.

(fot. Łukasz Dejnarowicz / FORUM)

Podczas rozmowy w piątek wieczorem w TVN24 Tusk został zapytany czy wybiera się na uroczystości upamiętniające 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej - które odbędą się w niedzielę w Warszawie.

"Nie, nie wybieram się, ponieważ nie mam żadnych wątpliwości, że organizatorzy tej bardzo ważnej uroczystości w taki sposób postępują, żeby dać do zrozumienia, że nie chcą mnie tam widzieć, a ja nigdy nie narzucam się ze swoją obecnością, kiedy wiem, że nie jestem mile widziany" - oświadczył.

Tusk pytany, kiedy otrzymał zaproszenie na te uroczystości odpowiedział: "zaproszenie pojawiło się wczoraj (w czwartek, 29 sierpnia - przypis red.) na moim biurku". "Problem polega na tym, że ja reprezentuje też UE. Wszyscy w Europie staramy się pewne standardy utrzymywać" - ocenił.

"Zaproszenie na 14 lipca do Francji, na uroczystości narodowe, wysyła się do mnie i do kolegów, z którymi współpracuję: premierów, prezydentów, na trzy miesiące przed takimi uroczystościami. Na uroczystości do Izraela prezydent Izraela wysyłał z rocznym wyprzedzeniem i to są pewne standardy" - powiedział Tusk.

Na uwagę, że na zaproszeniu skierowanym do Tuska nie wskazano jego funkcji, ale napisano "po prostu pan Donald Tusk", odpowiedział, że "nie lubi dyskusji o tym, kto kogo, kiedy zaprosił, czy nie zaprosił, bo to fatalnie świadczy o pewnych standardach czy kulturze politycznej".

"Wszyscy byliśmy jakoś przyzwyczajeni, także w Polsce, do tego, że niezależnie od sporów, nie wszyscy przecież kochają się w polityce, ale pewne reguły, standardy obowiązują" - powiedział Tusk.

"Jeśli kogoś chce się widzieć, traktować jak gościa na uroczystości, które się organizuje, to powinno się go poważnie traktować" - podkreślił.

Tusk zaznaczył jednocześnie, że gdy 10 lat temu jako premier polskiego rządu organizował uroczystości 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej, nie miał żadnego problemu, by pierwszym przemawiającym był ówczesny prezydent Lech Kaczyński. "Nasze relacje nie były łatwe, spór polityczny był wówczas też bardzo gorący, ale szczerze powiedziawszy do głowy by mi nie przyszło żeby łamać reguły i traktować kogoś w sposób taki nieprzystający do dyplomacji" - powiedział Tusk.

Gospodarzem uroczystości w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, które odbędą się w niedzielę 1 września w Warszawie jest prezydent Andrzej Duda. Na pl. Piłsudskiego wystąpienia wygłoszą prezydenci Polski i Niemiec, a także wiceprezydent USA Mike Pence. Początkowo przemówienie wygłosić miał prezydent USA Donald Trump, jednak w czwartek jego wizyta w Polsce została przełożona w związku z nadciągającym nad Florydę huraganem Dorian.

autor: Rafał Białkowski

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 znawca_inwestor

Partia zamawia. Pis-Trolle minusują. Grosiki wpadają. Podatnicy płacą.

! Odpowiedz
2 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
17 36 tindala

A słynny interes kraju ponad podziałami gdzie ? No ale za to będzie więcej czasu na naukę angielskiego bo nadal z nim słabiutko.

! Odpowiedz
25 23 jacek-19

Ja tez gdybym otrzymal zaproszenie na jakas uroczystosc (np. wesele, urodziny , imieniny, wyjatkiem jest pogrzeb) na dzien przed ta uroczystoscia tez bym nie poszedl . Bo zapelniania miejsca "przy stole" mnie nie interesuje .

! Odpowiedz
4 18 teofil

Ale policzmy głosy...
Policzmy głosy....
Głosy policzmy....

Zaprosić ? Zaproszony, ale jak głosy policzyć ? :)

! Odpowiedz
32 64 gumball

A czego mozna sie spodziewac po tym "Polaku"? O ile pamiętam całą swoją karierę w unii zawdzięcza pewnej agentce Stasi, pani doktor od fizyki... ciekawe jak ona zrobiła ten doktorat?

! Odpowiedz
13 14 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
22 5 talmud

$5

! Odpowiedz
38 63 eagleeye

Typowy "szm..." ale czego było można było się po nim spodziewać jak nie "politycznej zagrywki" przed wyborami do Sejmu i Senatu RP.

Teraz Szanowny Pan Tusk pokazał swojej mniemam "ojczyżnie" a "krajowi" co znaczy dla niego Rzeczpospolita Polska.

Proponuje mu aby jak Pan Nowak zrzekł się obywatelstwa RP i wybrał sobie jakieś Państwo z UE jak swój "kraj".

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil