Tusk: nie można rezygnować z "marzenia", że brexitu nie będzie

Przewodniczący RE Donald Tusk wskazał w PE, że UE nie może rezygnować z marzenia o tym, że Wielka Brytania może zrezygnować z wyjścia z UE. Dał też do zrozumienia, że zmęczenie brexitem nie powinno doprowadzić do nieuregulowanego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii.

(fot. Olivier Hoslet / Reuters)

Tusk, który we wtorek wziął udział w debacie w Parlamencie Europejskim w Strasburgu, wyjaśnił, że mówiąc o tym marzeniu odpowiada na oświadczenie jednego z przywódców unijnych, który podczas ubiegłotygodniowego szczytu UE ostrzegł marzycieli, aby nie sądzili, że do brexitu może nie dojść.

Podczas szczytu jeden z przywódców ostrzegł nas, abyśmy nie byli marzycielami i że nie powinniśmy myśleć, że do brexitu może nie dojść. Nie odpowiadałem wtedy, ale dzisiaj, przed wami (europosłami - PAP), chciałbym powiedzieć: w tym dość trudnym momencie naszej historii potrzebujemy marzycieli i marzeń. Nie możemy ulec fatalizmowi. Przynajmniej ja nie przestanę marzyć o lepszej i zjednoczonej Europie - wskazał Tusk, nie ujawniając, którego z przywódców miał na myśli.

Jak dodał, wszyscy są zmęczeni tematem brexitu i jest to całkowicie zrozumiałe. Jednakże nie można tylko dlatego mówić, żebyśmy skończyli z tym, bo jesteśmy zmęczeni. Nie. Musimy mieć do tego otwarte podejście. Cokolwiek się zdarzy, jesteśmy partnerami i bliskimi przyjaciółmi. Tak jest i tak będzie w przyszłości - podkreślił.

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker podczas debaty dał do zrozumienia, że to od W. Brytanii będzie zależeć, kiedy zdecyduje się opuścić Unię Europejską. Jego zdaniem UE prawdopodobnie nie przedłuży brexitu poza obecną - już raz przełożoną decyzją unijnego szczytu - datę 31 października.

Zastrzegł, że Wielka Brytania musi również przygotować się do wzięcia udziału w nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego lub stawić czoło wcześniejszemu wyjściu.

Jeśli Wielka Brytania będzie członkiem (UE) 23 maja, musi zorganizować wybory europejskie. Jeśli tego nie zrobi, a umowa o wyjściu nie zostanie ratyfikowana do 22 maja, przedłużenie (terminu brexitu) kończy się 31 maja - powiedział, akcentując, że takie są podstawy prawne.

Wielka Brytania miała opuścić UE 31 marca 2019 roku. Decyzją unijnego szczytu z ubiegłego tygodnia zostało to przełożone do 31 października, ale Londynowi pozostawiono możliwość wcześniejszego brexitu.

Ze Strasburga Łukasz Osiński (PAP)

luo/ az/ mc/

Źródło: PAP
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 trooper

brexiterzy są jak pisowscy populiści. przeminą z wiatrem, tylko trzeba ich przeczekać. Dać im więcej władzy to się sami wewnętrznie wykończą, stado samców alfa bez woli kompromisu

! Odpowiedz
0 2 fakpejsy

Donald na palcach pokazuje Mej ze "umi" liczyc pa angelsku!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil