REKLAMA
SPRAWDŹ

Tusk krytykuje Orbana. "Wykorzystanie pandemii do wzmacniania władzy moralnie niedopuszczalne"

2020-04-01 16:41
publikacja
2020-04-01 16:41

Obecnie priorytetem jest walka z pandemią, ale wkrótce nadejdzie czas, że będziecie musieli przemyśleć stanowisko w sprawie wykluczenia węgierskiego Fideszu z Europejskiej Partii Ludowej – napisał szef EPL Donald Tusk w liście do członków ugrupowania.

fot. Mikhail Palinchak / / ZUMA Press

"Stan wyjątkowy lub stan zagrożenia muszą służyć rządom w walce z wirusem, a nie wzmacnianiu władzy nad obywatelami. Wykorzystanie pandemii do zbudowania trwałego stanu wyjątkowego jest politycznie niebezpieczne i moralnie niedopuszczalne" – zaznaczył Tusk w liście, który widziała PAP.

Pismo zostało skierowane w środę do członków EPL, do której należy węgierski Fidesz, dwa dni po tym, jak parlament Węgier przyjął prawo o ochronie przed koronawirusem, które przyznaje gabinetowi Viktora Orbana bezterminową możliwość rządzenia za pomocą dekretów.

Węgierska ustawa zakłada, że rząd będzie mógł w czasie stanu zagrożenia "zawieszać stosowanie niektórych ustaw, odstępować od zapisów ustaw i podejmować inne nadzwyczajne kroki w celu zagwarantowania życia i zdrowia obywateli, bezpieczeństwa prawnego i stabilności gospodarki narodowej".(PAP)

stk/ akl/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (1)

dodaj komentarz
eagleeye
Mr.Nobody znowu udziela się jako kto i do tego o moralności jeszcze

Powiązane: Węgry

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki