Tusk: Porozumienie z Turcją wymaga dalszych prac

Porozumienie z Turcją wciąż wymaga dalszych prac - tak o negocjacjach nad kompromisem w sprawie migracji mówi szef Rady Europejskiej. Donald Tusk spotkał się dziś z prezydentem Cypru Nicosem Anastasiadesem.

Władze w Nikozji podtrzymują swój sprzeciw wobec przyspieszenia rozmów akcesyjnych Turcji z Unią dopóty, dopóki Ankara nie wypełni swoich wcześniejszych zobowiązań. Ostateczne ustalenia w sprawie unijno-tureckiego porozumienia mają zapaść na szczycie w tym tygodniu.

W zamian za pomoc w walce z kryzysem migracyjnym, Turcja domaga się otwarcia rozdziałów w negocjacjach akcesyjnych z Unią, dotyczących m.in. praw człowieka i wymiaru sprawiedliwości. Prezydent Anastasiades powtórzył dziś, że Cypr się na to nie zgodzi, dopóki władze w Ankarze nie spełnią koniecznych warunków. Jego zdaniem chodzi tu m.in. o kwestię rozmów o zjednoczeniu Cypru. "To nieuzasadnione, nieproduktywne i nie do przyjęcia, by obarczać ciężarem odpowiedzialności za rozwiązanie kryzysu migracyjnego mnie czy Republikę Cypru" - powiedział prezydent Anastasiades.

Donald Tusk zapewnił, że obiekcje Nikozji są brane pod uwagę. Przyznał też, że tureckie propozycje porozumienia wymagają wciąż poprawek. "Naszym celem jest zakończenie negocjacji w czwartek i w piątek, ale nie jesteśmy jeszcze na to gotowi" - powiedział Donald Tusk. Inne problemy, jakie wymagają rozwiązania to m.in. sposób , w jaki nielegalni migranci będą odsyłani z Grecji do Turcji tak, by było to zgodne z prawem międzynarodowym oraz objęcie porozumieniem ewentualnej nowej trasy migracyjnej prze Bułgarię.

IAR/Magdalena Skajewska/Bruksela/mg/wkrz

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,7% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil